smahu správy

Čo ma spojilo a čo rozdelilo s Martinom Jakubovom?

obrazokV minulotýždňovom vydaní Stropkovského Spektra sme uverejnili článok, v ktorom už bývalý viceprimátor Martin Jakubov prezentoval dôvody svojho rozhodnutia odstúpiť z funkcie zástupcu primátora mesta Stropkov. Primátora Ondreja Brendzu jeho odchod mrzí. Aj naďalej si ctí hodnoty, s akými do volieb vstupoval, zároveň je sklamaný z prístupu svojho bývalého zástupcu a ako sám uvádza, takýto útok na seba a bývalých spolupracovníkov od M. Jakubova nečakal. Reakciu primátora mesta Ondreja Brendzu Vám prinášame v plnom znení.

Vážení Stropkovčania, je mi veľmi ľúto, že aktuálne personálne zmeny v samospráve vám musím vysvetľovať takýmto spôsobom. Odchod môjho bývalého zástupcu Martina Jakubova ma mrzí, napriek všetkému som sa mu za jeho pôsobenie vo funkcii úprimne poďakoval. Po minulotýždňovom článku v novinách, kde vysvetľuje dôvody odstúpenia, som ale sklamaný. Chcem vás ubezpečiť, že si ctím hodnoty, s ktorými som vstupoval do volieb a nič na tom nemení skutočnosť, že M. Jakubov sa rozhodol tím mojich spolupracovníkov opustiť. Po náročnom rokovaní ostatného zastupiteľstva som mal dobrý pocit z korektného prístupu bývalého viceprimátora, naivne si mysliac, že téma jeho odstúpenia je uzavretá. Na zastupiteľstve stručne vysvetlil svoje rozhodnutie vzdať sa funkcie – a síce, pre názorové rozdiely vo finančnej a investičnej oblasti. Namiesto diskusie v zastupiteľstve sa rozhodol svoje dôvody odprezentovať v novinách. Bez toho, aby som mohol tvárou v tvár reagovať a brániť sa. Takýto útok od neho na mňa a kolektív mojich (a jeho bývalých) spolupracovníkov som nečakal. Preto sa musím brániť. Na inom mieste opíšem skutočné dôvody jeho odstúpenia z môjho pohľadu. Poďme ale na začiatok.
S Martinom Jakubovom nás spojila nepríjemná udalosť. Začalo to obálkou s bielym práškom v mojej poštovej schránke a rozbitými svetlami jeho auta začiatkom roka 2011, po prvých zastupiteľstvách. Postupne nasledovali tri pokusy o moje odvolanie z pracovnej pozície bez akéhokoľvek dôvodu. Vyhrážky mojej rodine, že v prípade pokračovania mojich vyjadrení skončíme na ulici bez práce. To bol strach, a to všetko len preto, že som si dovolil mať iný názor. Toto sa dialo v meste v období rokov 2011 až 2014. A volanie po zmene nás s M. Jakubovom spojilo. Paradoxne, búranie starých a nastavovanie nových pravidiel, ako aj zavádzanie zmien, nás napokon aj rozdelilo.
Svojou kandidatúrou na primátora som riskoval a následným víťazstvom vo voľbách obetoval najprv 17-ročnú úspešnú kariéru katastrálneho právnika a rokom 2016 končí aj moja 25-ročná kariéra slovenského a medzinárodného futbalového rozhodcu, hoci som v tejto oblasti mohol pôsobiť ešte tri roky. Pre mesto som v rámci profesionálneho života obetoval to najcennejšie, čo som roky budoval. Na rozdiel od môjho bývalého zástupcu, ktorý po vstupe do komunálnej politiky na úrovni VÚC a mesta zostal v ambulancii. „Ja som v prvom rade lekár, nemám čo stratiť. Na rozdiel od teba. Ale máš moju plnú podporu a dôveru,“ hovoril často. Kým ja som 11. decembra 2014 prevzal zodpovednosť za celé mesto, postavil sa pred neľahkú úlohu zavedenia nepopulárnych opatrení aj za cenu konfrontácie, straty popularity i straty priateľov, v profesionálnom živote môjho zástupcu sa veľa zmien neudialo. Postupne prišli, prirodzene ako v každom tíme, prvé názorové rozdiely a rozpory. Rozdelil nás odlišný pohľad na riešenie situácie a problémov v meste. Ja som razil tendenciu, že je nutné vykonať zmeny v zaužívaných pravidlách v školstve, obsadzovaní pozícií a konsolidovaní verejných financií v meste, i vo vzťahu k mestskému majetku. Aj keď na prvý pohľad nás občania vnímali ako priateľov a viac ako len kolegov v samospráve, v skutočnosti to bol komplikovaný turbulentný vzťah. Snažil som sa robiť kompromisy, udržať tím pokope, občas prehliadnuť neprehliadnuteľné, ale v principiálnych veciach som neustúpil. Napríklad v oblasti školstva. To sa napokon ukázalo ako začiatok konca spolupráce. Môj bývalý zástupca navyše nemal záujem o korektný rozchod. Práve naopak, premysleným spôsobom oznámil dôvody ukončenia funkcie cez noviny s cieľom zdiskreditovať ľudí, s ktorými ešte mesiac pred tým fungoval. Názor na to, prečo na pôde mestského zastupiteľstva neuviedol jediný konkrétny dôvod odstúpenia (na rozdiel od verzie v novinách), nech si urobí každý čitateľ sám. Škoda, mohli sme sa ušetriť dopisovania a nemuseli verejnosť zaťažovať verejným prepieraním našich vzťahov. Zároveň chcem zdôrazniť, že uvedenými príspevkami považujem tému odstúpenia M. Jakubova preberanú na stránkach novín za uzavretú. O ďalších skutočnostiach budem v prípade nevyhnutnosti informovať poslancov i verejnosť na zasadnutiach mestského zastupiteľstva.
Ondrej Brendza, primátor mesta

obrazok

redakcia | 15. 7. 2016 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 389x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou