smahu správy

Gymnazisti 1. A v Olomouci

V dňoch 18. 5. až 21. 5. 2016 sa naša trieda 1. A zúčastnila exkurzie do Olomouca a jeho okolia. Po noci precestovanej autobusom sme docestovali do Českej republiky. Hneď ráno sa náš výlet začal 138,5 metrov hlbokou priepasťou Macocha v Moravskom krase, ktorá je najväčšou v strednej Európe. Priepasť je prepojená s Punkevnými jaskyňami, ktoré sme splavovali lodičkami.

Na záver tejto prehliadky nás lanovka znova vyviezla na vrchol priepasti. Naša návšteva Olomouca pokračovala zaujímavou a interaktívnou prednáškou o netopieroch, ktorú si pre nás pripravili asistenti Katedry zoológie Palackého univerzity. Prednáška sa uskutočnila v Pevnosti Poznania, ktorá kedysi slúžila ako delostrelecké sklady. Počas nej mnohí z nás prekonali svoj strach a odvážili sa pohladkať netopiera. Po skončení prednášky sme zavítali do historického centra Olomouca. Obdivovali sme hrdo týčiaci sa Stĺp Najsvätejšej Trojice v strede námestia, radnicu s orlojom, ktorá vznikla v 13. storočí za vlády Přemysla Otakara II. Z námestia sme sa presunuli na vyhliadkovú vežu, kde sme mesto mohli vidieť z vtáčej perspektívy. Naše potulky pokračovali do botanickej záhrady a na Andrův stadión, kde za Sigma Olomouc hral futbal aj náš pán profesor Mgr. Ľ. Reiter. Presunuli sme sa do Katedrály sv. Václava, kde sme obdivovali stredovekú gotickú kultúru. Nasledovala cesta do dedinky Bouzov, kde sme boli ubytovaní. Po večeri sme si koniec dňa spríjemnili spoločenskými hrami. Nasledujúce ráno sme hneď po raňajkách vyrazili na malebný hrad Bouzov, ktorého stavba začala v 14. storočí a kde sa natáčalo mnoho filmov a rozprávok ako Napola, Princezná Fantagiro a iné. Pod hradom sa nachádza historický areál s Trójskym koňom (vysoký 15 metrov a vážiaci 55 ton). V areáli je strelnica, na ktorej sme si vyskúšali strieľať zo stredovekých zbraní. Pár odvážlivcov sa rozhodlo zapojiť aj do rytierskeho súboja na tamojšom amfiteátri. Po obede viedla naša cesta do pivovaru Litovel. V skanzene Příkazy sme si svoje manuálne zručnosti vyskúšali pri majstrovi kováčovi a kutí klincov, či tkaní koberčekov, ktoré išlo najmä našim chlapcom a ako suveníry sme si ich zobrali domov. Našou ďalšou zastávkou, na ktorú sme sa všetci veľmi tešili bolo ZOO. Kengury, opice, žirafy ale i iné zvieratká nás nadchli. Viacerým z nás sa podarilo pohladkať a odfotiť sa s kengurami vo voľnom výbehu, a tak si ukoristiť nezabudnuteľné momenty a fotografie. Našou poslednou zastávkou bolo nákupné centrum Olympia, kde sme si kúpili suveníry a zásobili sa na nočnú cestu domov. Veľké poďakovanie za zorganizovanie výletu patrí profesorkám RNDr. Ľ. Reiterovej, Mgr. E. Vasilkovej a prepravnej spoločnosti JOMI za bezpečnú cestu.
Napriek únave, ktorá nás na konci výletu zmohla, sme prežili zážitkami naplnené dni pohody, vtipných momentov, viac sa spoznali medzi sebou. Už teraz sa tešíme na ďalšie výlety, ktoré nás na gymnáziu čakajú.
Jana Kmiťová I.A
Gymnázium Stropkov

obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 1. 7. 2016 | Školy a ich aktivity | Odkaz na článok | | 51x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou