smahu správy

Žiaci ZŠ Mlynská cestovali v čase

V jeden slnečný májový deň sa žiaci v ZŠ Mlynská imaginárnym strojom času premiestnili o 100 rokov späť, a keď prekročili prah II.C a III.C triedy, ocitli sa v škole v minulosti. Na tabuli bol napísaný dátum 26. 5. 1916, na stenách viseli staré mapy, všade boli rôzne historické predmety, na učiteľskom stole stál ručne maľovaný džbán s poľnými kvetmi, stará petrolejová lampa, knihy, ktoré ohlodal zub času, vyšívaný obrus a nechýbala ani trstenica. V laviciach sedeli žiaci oblečení v ľudových krojoch, v „zajde“ zavesenej na palici mali v papieri zabalené rôzne domáce dobroty (chlieb s masťou a cibuľou, pečené pirohy, makové koláče, lokše, posúchy, orechy, jabĺčka, čistú vodu…) a nezabudli si priniesť ani polienko. Drevené tabuľky, husie i bažantie pierka, všetko nasvedčovalo tomu, že dnes zažijú niečo nezabudnuteľné.
Aj pani učiteľky, ktoré vstúpili do tried, vyzerali úplne inak. S prísnym výrazom v tvári, s trstenicou v ruke začínali prvú hodinu MAĎARČINY modlitbou Otče náš po maďarsky. Žiaci stáli rovno ani sviece, nikto sa neopovážil ani muknúť. Na prvej hodine sa učili pozdraviť i poďakovať sa po maďarsky každý písal pierkami, namočenými v atramente.
Na POČTOCH – matematike, všetci žiaci sedeli vystretí s rukami za chrbtom, učili sa počítať po maďarsky a písali kriedou na drevenú tabuľku. Pred koncom tejto hodiny v školskom rozhlase zaznelo hlásenie, aby sa štyria žiaci urýchlene dostavili do riaditeľne. Všetci ostatní stuhli a čakali, čo bude nasledovať. Po chvíli do triedy vstúpil pán riaditeľ. Žiaci sa postavili a jednohlasne pozdravili: „Jó napot!“ Pán riaditeľ názorne ukázal, ako boli v škole v minulosti potrestaní žiaci, keď porušovali školský poriadok (ťahaním za uši aj za vlasy, udieraním paličkou po končekoch prstov, 25 údermi trstenicou, kľačaním na polienku s rukami nad hlavou…) a udelil previnilcom zaslúžené tresty. Vyskúšali si ich viacerí žiaci. Potom nasledovalo spoločné fotografovanie a veľká prestávka, kde si všetci pochutnali na rôznych dobrotách, ktoré im s láskou prichystali mamky, babky, ockovia, dedkovia, tetky i susedky.
Tretia hodina bola hodina KRESLENIA. Žiaci kreslili kriedou na tabuľku alebo uhlíkom na papier.
TELOSPYT – telesná výchova sa niesla v duchu ľudového tanca, spevu, smiechu a radosti. Všetci sa zhodli na tom, že tento deň v škole bol výnimočný a každému sa veľmi páčil. Chceli by sa takto učiť celý týždeň. Páčili sa im kroje, písanie pierkami, ľudový tanec aj naše tradície. Uznali, že niekedy to mali žiaci oveľa ťažšie a učitelia boli oveľa prísnejší. Dokonca im vôbec nechýbali mobily, tablety ani sladkosti.
A to bolo cieľom nášho cestovania v čase, aby žiaci na vlastnej koži zažili, ako sa niekedy v školách vyučovalo. Aby si uvedomili, ako im je dnes v škole dobre a boli vďační za všetko, čo dnes majú, nebrali to ako samozrejmosť, ale ako dar. Aby sa zaujímali o históriu svojho národa, boli hrdí na naše krásne slovenské tradície. A keď sa raz rozletia do šíreho sveta, aby nezabúdali na svoje korene, svoju domovinu.
Mgr. A. Baníková, Mgr. A. Babjarčíková

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 24. 6. 2016 | Školy a ich aktivity | Odkaz na článok | | 65x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou