smahu správy

Bežci si uctili tokajícke obete

„Zmena trasy bola nevyhnutná z hľadiska bezpečnosti i podmienok na ceste I. triedy“

Stropkovská dvadsiatka je už desaťročia úzko spätá s Tokajíkom a udalosťami, ktoré sa tam odohrali v roku 1944. Tragédiu si bežci každoročne pripomínali pietnym aktom, ktorý predchádzal štartu Dvadsiatky (neskôr Dvadsaťpäťky). 34 ročníkov štartovalo od tokajíckeho pamätníka do Stropkova.

Minulý rok organizátorom len pár dní pred konaním pretekov zamietli povolenie bežať po ceste I. triedy popri Domaši, cez Turany n/O. až do Stropkova kvôli výluke dopravy zo Šarišského Štiavnika. Voľba padla na alternatívne riešenie trasy do Bukoviec a späť. Toto rozhodnutie sa ukázalo ako prijateľnejšie po organizačnej stránke, ale predovšetkým z hľadiska bezpečnosti vyše stočlenného štartového poľa bežcov. Zničený povrch vozovky a vysoká frekvencia dopravy na ceste I. triedy jednoducho nedovoľuje zorganizovať bezpečné a bezproblémové preteky pre takéto množstvo štartujúcich.
„Nezabúdame a ctíme si tradície, na ktoré v sedemdesiatych rokoch nadviazali naši predchodcovia a dali základ najstaršiemu športovému podujatiu v regióne Stropkovskej dvadsiatke. Ale v súčasnosti jednoducho nie je možné ani zodpovedné poslať na frekventovanú cestu prvej triedy vyše stovku štartujúcich. Tokajícke obete sme si tak ako po minulé roky uctili položením venca pri pamätníku deň pred pretekmi a túto tradíciu budeme zachovávať aj naďalej. Nechcem predbiehať, ale pri príležitosti 40. ročníka plánujeme viacero podujatí, kde bude práve obec Tokajík prezentovaná ako neodmysliteľná súčasť nášho podujatia,“ vysvetlil predseda Klubu bežcov Štefan Kmiť. Reagoval tak na hlasy, ktoré sa objavili vlani i pred tohtoročnými pretekmi, že klub zavrhol tradíciu, svojvoľne zmenil trasu, nerešpektuje základy desaťročia trvajúceho podujatia. Tu treba pripomenúť, že v roku 2011 boli preteky pred zánikom. Len vďaka vytrvalosti bývalého predsedu Klubu bežcov Milana Feka sa, aj keď s ťažkosťami, podarilo preteky zachovať. V roku 2011 dobiehalo na prázdny stropkovský futbalový štadión 29 bežcov bez akéhokoľvek záujmu verejnosti. Dvadsiatka bola odsúdená na zánik a nikoho v tom čase netrápilo, že po 31 ročníkoch sa ten ďalší s najväčšou pravdepodobnosťou neuskutoční. Netrápilo to ani tých, ktorí dnes nevyhnutné opatrenia organizátorov kritizujú, pritom ešte pred pár rokmi im bol osud najstaršieho športového podujatia v regióne ľahostajný. Dnes zažívajú stropkovské preteky renesanciu a to všetko len vďaka vytrvalosti zakladateľov, elánu ich nástupcov a neoceniteľnej pomoci sponzorov a širokého tímu dobrovoľníkov.
-kbs-

redakcia | 18. 5. 2016 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 281x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou