smahu správy

Babezióza už nie je v Stropkove zvláštnosťou

obrazokBabezióza je významné krvné protozoárne ochorenie, ktoré je prenášané kliešťami. U nás napáda prevažne psy, no ochorieť na ňu môže veľa druhov domácich aj voľne žijúcich zvierat. V našom miernom podnebí je prenášačom kliešť Dermacentor reticulatus (pijak lužný). Tento kliešť je ľahko rozpoznateľný od ostatných typickou ornamentálnou kresbou na štítku.

Babezióza sa vyskytuje stále v nových oblastiach, v oblasti Stropkova sme sa s ňou donedávna mohli stretnúť len zriedkavo. Následkom otepľovania, miernych zím sa toto ochorenie presúva stále severnejšie a ani v našom meste už nie je je zvláštnosťou.
Ochorenie vyvoláva u psov v našich podmienkach najčastejšie Babesia canis. Tento krvný parazit sa množí v kliešťoch a je prenášaný do nových generácií kliešťov cez ich vajíčka.
KLINICKÉ PRÍZNAKY
Klinické príznaky sa neobjavia hneď po nasatí kliešťa, ale zvyčajne až po 10–21 dňoch. Ako prvé spozorujete, že pes je apatický (smutný), odmieta potravu, väčšinu dňa prespí a nemá záujem o hru. Pridáva sa vysoká horúčka (až 42°C) a hemoglobinúria. Typickým príznakom je moč sfarbený ako kokakola. Pri spozorovaní tmavého moču ihneď navštívte veterinára, bez liekov váš psík môže uhynúť. Často sa k horúčke a tmavému moču pridruží aj zvracanie a hnačka, ale nie je to nevyhnutne spojené s ochorením. Niekedy sa objavia aj nervové príznaky. Babézie napádajú červené krvinky a spôsobujú ich lýzu (rozpad), preto je toto ochorenie doprevádzané hemolytickou anémiou a ikterom (žlté zafarbenie slizníc).
Pri nakazení mačiek Babesiou felis sú klinické príznaky menej výrazné. Vyznačujú sa zväčšenou pečeňou, zápchou a trusom žltej až oranžovej farby. Mačky sa dokážu spontánne uzdraviť. Šance nakazeného psa na prežitie záležia od viacerých faktorov. V prvom rade je dôležité včasné začatie liečby! Tá pozostáva v injekčnom podaní Imizolu dvakrát v odstupe 14-tich dní, prípadne je doplnená podporná liečba s podávaním prípravkov podporujúcich krvotvorbu ako napr. železo, B12 a ďalšie vitamíny. V ťažkých prípadoch kedy majiteľ príde neskoro je potrebná transfúzia krvi. Na priebeh ochorenia vplýva aj stav imunity jedinca, jeho vek, plemeno a zdravotný stav.
DIAGNOSTIKA
Diagnostika sa zakladá na anamnéze, náleze Dermacentora prisatého na psovi, pohybe psa v miestach výskytu týchto kliešťov a babeziózy. Toto ochorenie sa dá priamo dokázať zafarbením krvného náteru z krvi napadnutého psa. Najčastejšie sa krv odoberá z ušnice a chvosta. Sú aj ďalšie metódy, no sú finančne náročnejšie. Veľakrát sa diagnóza stanoví len na základe nálezu kliešťa a typických klinických príznakov.
PREVENCIA
Prevencia je zo všetkého najdôležitejšia. Je potrebné chrániť vášho psa pred napadnutím kliešťami. Na trhu je široký výber prípravkov, ktoré ochránia vašich miláčikov. Avšak pozor na lacné obojky proti kliešťom, často nie sú dostatočne účinné. Taktiež účinok pipetiek, sprejov, šampónov sa kúpaním psa môže znižovať. Ideálne je navštíviť veterinárneho lekára, ktorý vám poradí a odporučí kvalitný a hlavne účinný prípravok presne pre vášho psíka, ktorý zabráni napadnutiu psa kliešťami a ďalšími ektoparazitmi.
MVDr. Eva Fiľarská

obrazok

redakcia | 9. 3. 2016 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 141x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou