smahu správy

Turanské fašiangy

obrazokAni sme sa nenazdali a po vianočnom období nám pomaly klope na dvere Veľká noc. Ešte pred ňou je tu však obdobie fašiangov. To každoročne trvá od príchodu Troch kráľov až do polnoci pred popolcovou stredou. Už od nepamäti sa toto obdobie spája s ľudovou zábavou, výborným jedlom a pitím.

Fašiangy boli v minulosti najmä obdobím, kedy sa ľudia zabávali a jedli kalorické jedlá, aby sa pred pôstom dobre najedli. Hoci sa ľudia stravovali veľmi striedmo, práve počas obdobia fašiangov bolo dovolené dobre sa najesť. V období fašiangov bolo v minulosti na dedinách samozrejmosťou, že sa konali zabíjačky, aby si rodiny zabezpečili kvalitné mäso a začali postupne s prípravou mäsových výrobkov na Veľkú noc. V našej obci sme sa rozhodli, že si ju pripomenieme a ukážeme, ako sa kedysi zabíjačkové špeciality vyrábali. Fašiangy v našej obci začali už vo štvrtok výrobou zabíjačkových špecialít. V sobotu od rána bolo pred budovou obecného úradu rušno, členovia poľovníckeho združenia Dubinka a ďalší dobrovoľníci pripravovali všetko tak, aby si návštevníci mohli neskôr pochutnať na zabíjačkových dobrotách. Šikovné ruky majstrov pripravili na ochutnávku: zabíjačkovú kapustu, klobásky, jaternice, tlačenky a škvarkovú nátierku, ktorá bola podávaná s chlebom a cibuľou (turanský škvarkburger), huspeninu, paprikovaný bôčik a ovarovú polievku s krúpami /rajcupa/ no nechýbal ani čaj s rumom. Počas celého dopoludnia sa o dobrú zábavu staral harmonikár Rudo. Popoludní začala ochutnávka zabíjačkových výrobkov. Každý mal možnosť ochutnať zo všetkého, o zabíjačkové špeciality bol veľký záujem skoro všetkých občanov obce, ako aj hostí, a že výrobky boli chutné, svedčia o tom prázdne stoly a pochvalné reči návštevníkov fašiangovej zabíjačky na adresu organizátorov, ale hlavne majstrov kuchárov (hentešov).
Počas ochutnávania všetkých týchto dobrôt nám prišla zaspievať spevácka skupina z Lomného, ktorú vystriedali Kačmárovci zo Svidníka. Tí nás svojím spevom a hudbou zabávali do neskorých večerných hodín. Tohtoročné fašiangy boli pre nás o to významnejšie, že nás navštívila veľmi vzácna návšteva a to primátor mesta TURANY Miroslav Blahušiak – najmladšieho mesta na Slovensku, s ktorým sme nadviazali prvé kontakty a pracujeme na možnostiach našej spolupráce. Na turanských fašiangoch nechýbali ani zástupcovia štátnej a verejnej správy, VÚC, rodáci z našej obce a ďalší hostia. Obecný úrad sa chce aj na tomto mieste poďakovať všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na úspešnom priebehu FAŠIANGOV.
JJ

obrazok obrazok

redakcia | 17. 2. 2016 | Obce okresu | Odkaz na článok | | 204x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou