smahu správy

OKIENKO ZÁHRADKÁRA

Prvé výsevy

Úspech pri pestovaní zeleniny sa začína už pri výbere osiva. Ak chcete mať bohatú úrodu, musíte sa rozhodnúť správne. Aby vaše úsilie pri pestovaní zeleniny nevyšlo nazmar, kúpte si osivo so zárukou kvality. Vhodné je preto navštíviť špecializovaných predajcov, s ktorými majú záhradkári dobré skúsenosti. Dôležité je dať si poradiť, ktoré odrody sú najlepšie pre danú oblasť. Predávať a kupovať by sa mali len osivá uznané. Na obale musia mať uvedeného výrobcu, pôvod, klíčivosť, čistotu, trvanlivosť, spôsob ošetrenia a generáciu. Certifikované osivo prvej generácie je označené C1, druhej C2, štandardné S a hybrid H. Kvalitné osivá zabezpečujú rovnomerné schádzanie a jednotný porast s predpokladom dobrej a kvalitnej úrody. Osivo z neznámeho zdroja môže byť nekvalitné, s nízkou klíčivosťou a čistotou, často obsahuje rôzne prímesi, semená burín, zárodky chorôb a nie je vylúčené ani zámena odrôd, dokonca aj druhov.

Čo so starými zásobami?

Ak vám zostali semená zeleniny kúpené v minulých rokoch, nie je isté, či majú ešte dobrú klíčivosť, lebo starnutím a nevhodným uskladnením ju strácajú. Preto skôr, ako ich vysejete, urobte skúšku klíčivostí. Na tanierik položte vlhký filtračný papier alebo rozprestrite navlhčenú vatu. Na vlhkú podložku dajte 100 semien, prikryte ich priesvitnou miskou a uložte na teplé, svetlé miesto. Za 6 až 12 dní by mali začať klíčiť. Tri až štyri dni potom, ako sa objavia prvé klíčky, zrátajte vyklíčené semená. Ich počet znamená percento klíčivostí osiva. Pri uznanom osive je v závislosti od druhu najnižšia prípustná klíčivosť 60 až 80 %.

Vyberte si správne osivo

Výrobcovia sa stále snažia zlepšovať kvalitu osiva. Často nejde len o čistotu a klíčivosť, ale aj o ošetrenie semien so snahou zabezpečiť ich rovnomerné schádzanie, ochranu proti hubovými ochoreniami a čiastočne aj ich výživu vo veľmi chúlostivom období na začiatku rastu. Rozhodujúcim faktorom pri výbere osiva býva často jeho cena. Tá však odráža aj ich úpravu. Obaľovanie alebo morenie sa robí len vtedy, ak má osivo vysokú biologickú hodnotu. V opačnom prípade je táto investícia zbytočná.

Morené osivo

Pod týmto názvom sa na pultoch predajní nachádzajú semená rastlín s vysokou biologickou hodnotou a chemickým ošetrením. To pozostáva z nanášania tenkej vrstvy účinnej látky, ktorá zabezpečuje lepší zdravotný stav klíčiacich rastlín. Najčastejšie sa na tento účel využívajú fungicídy, ktoré bránia rozmnoženiu a rastu plesní. Znižuje sa tak riziko padania klíčnych rastlín a výskytu mnohých hubových ochorení. Na morenie sa tiež používajú pesticídy, ktoré chránia rastliny pred škodcami živočíšneho pôvodu.

Obaľované osivo

Niektoré druhy rastlín majú semená veľmi malé a nepravidelného tvaru. Aby sa lepšie vysievali, výrobcovia osív využívajú technológiu ich obaľovania, ktorá uľahčuje prácu s nimi. Na povrch semien sa nanáša organicko-minerálny materiál, ktorý dáva pravidelný tvar. V tomto obale sa nachádzajú aj rôzne chemické látky. Okrem fungicídov a pesticídov v ňom môže byť primiešané aj malé množstvo hnojiva. Základ obalu najčastejšie tvorí jemný prášok z pilín, minerálov alebo hornín. V pôde sa po kontakte s vodou rozpustí alebo praskne, preto nebráni osivu v klíčení. Keďže je farebne veľmi výrazné, v pôde je neprehliadnuteľné a umožňuje ľahšiu a presnejšiu sejbu.

Výsevné pásiky

Ocení ich každý záhradkár. Nielenže je osivo ošetrené, ale je prichytené na jemnej páske, ktorá sa postará o to, aby bola dodržaná optimálna vzdialenosť rastlín. Pásik, na ktorom sa osivo nachádza, je vyrobený z polyvinylalkoholu. V pôde sa pôsobením vody rozloží na oxid uhličitý a vodu. Keďže sa rozpadáva už v priebehu niekoľkých hodín, semenám vôbec nebráni v raste. Určite sa potešíte aj faktu, že v predaji sú výsevné pásiky, na ktorých sa nachádzajú semená viacerých druhov rastlín. Napríklad kombinácia mrkvy a reďkovky – semená reďkovky vyklíčia veľmi rýchlo a vyznačia riadky. Zberáme ju opatrne, aby sme nepoškodili malé vyrastajúce rastlinky mrkvy. Pre ekologických záhradkárov je určená kombinácia petržlenu a cibule, lebo jej typická vôňa odpudzuje škodcov a podieľa sa dobrom zdravotnom stave celej hriadky. Ak na pestovanie zeleniny nemáte veľký priestor, určite oceníte kombináciu plodín dozrievajúcich postupne, napríklad reďkovka, šalát a mrkva. Postačí vám len jedno balenie osiva a tešiť sa z čerstvej zeleniny môžete počas celej sezóny. Pritom sa nemusíte zaoberať pretrhávaním ani dodržiavaním vzdialenosti semien pri ich vysievaní. Ak chcete, aby zeleninové hriadky boli aj pekne farebne zaujímavé, použite osivo s rôznymi druhmi šalátu. Nielenže spestria záhradu, ale dorastajú postupne a môžete si na nich pochutnávať dlhšie.
Jozef Korekáč, predseda ZO SZZ Chotčanka

redakcia | 10. 2. 2016 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 110x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou