smahu správy

Január – čas pripraviť sa na novú sezónu

V zime máme dosť času na kontrolu, údržbu i opravy náradia a prípadné nákupy. Dobré náradie uľahčuje prácu, nevhodné a neudržiavané ju môže sťažovať. Pri pravidelnej údržbe nezabúdame na ostrenie, lebo dobre naostrené nože a nožnice znižujú námahu rúk pri reze, rezné hrany sú hladké a lepšie sa hoja. Nezabúdame naostriť aj rýle a motyky. Pozornosť venujeme aj dreveným násadám. Pri krátkej sa musíme ohýbať a bolí nás chrbát, drsný povrch môže poraniť ruky. Pri práci v záhrade často nedoceňujeme používanie ochranných pomôcok, ako sú rukavice, okuliare či pevné topánky. Ich dôležitosť nám môže pripomenúť pilina v oku, odretá koža na rukách alebo poranená noha v ľahkých sandáloch.
Pred jarným nákupom rastlín
V zime pripravujeme nákup rastlín na jarnú výsadbu. Skôr ako budeme nakupovať, mali by sme sa oboznámiť s ich nárokmi a včas uvážiť, či máme pre ne vhodné podmienky. Často zabúdame na vyhranené nároky na pôdu pri druhoch, ako je rododendron, azalka, čučoriedky a vresovité rastliny. Aby dobre rástli , potrebujú kyslú pôdu. Niektoré neznášajú prime slnko, iným sa nedarí v tieni. Preto je dôležité ich správne umiestnenie. To je dôležité najmä pri chatách a chalupách, kam dochádzame iba občas. Kupujeme a pestujeme iba druhy, pre ktoré máme vhodné podmienky. Ušetrime si tak veľa práce a často i sklamanie.
Pred nákupom osiva
Kvalitné osivá sú základ budúcej úrody a zaslúžia si zvýšenú pozornosť. Dôležitá je klíčivosť, ktorá závisí od samotného osiva a podmienok skladovania. Pred nákupom skontrolujeme zvyšky z minulého roka a osivo dopestované vo vlastnej záhrade. Niektoré druhy strácajú klíčivosť rýchlejšie, napríklad cibuľa, pažítka, pór, špenát, čierny koreň, petržlen po 1 – 2 rokoch. Najdlhšie si uchovajú klíčivosť uhorky, tekvice a melóny. Dobrú kvalitu osiva i rastlín zaručujú F1. Od ich nákupu nás môže odradiť vyššia cena. Zvýšené náklady na osivo sa však vrátia v množstve a kvalite úrody. Hybridy väčšinou poskytujú vyššiu úrodu a lepšie odolávajú chorobám i nepriaznivým podmienkam.
Jozef Korekáč, predseda ZO SZZ Chotčanka

redakcia | 27. 1. 2016 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 128x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou