smahu správy

Kedy a čo vysievať?

Vykurovaný skleník, teplé parenisko, prípadne okno v byte sú vhodné priestory na predpestovanie priesad zeleniny. Dôležitý je termín sejby, ktorý ovplyvňuje ďalšie pestovanie, skorosť i kvalitu úrody. Pri neskorej sejbe máme neskorú úrodu, príliš skorá zbytočne predlžuje obdobie do výsadby, čím sa znehodnocuje sadivo, keď pomerne veľké rastliny dlho zostávajú v malých nádobách. Šalát a skoré hlúboviny na rýchlenie, ktoré vysádzame do skleníka koncom februára, vysievame v polovici januára, od polovice februára vysievame papriku a rajčiaky. Šalát a skoré hlúboviny určené na výsadbu na záhony vysievame rovnako od polovice februára. Teplomilné druhy, ktoré vysádzame do voľnej pôdy v druhej polovici mája – papriku, rajčiaky, baklažán, sejeme od polovice marca. Na predpestovanie tekvicovitých plodín – uhoriek, tekvíc, melónov, postačí 4 – 5 týždňov, takže ich vysievame až v polovici apríla.

Čo rezať v januári?

Ovocné i okrasné dreviny pestované v záhrade vyžadujú pravidelný rez. Niektoré každoročne, iné raz za niekoľko rokov. Rezom udržujeme ich tvar, veľkosť, ovplyvňujeme úrodnosť a kvitnutie. Dôležitý je termín a spôsob rezu. Nevhodne urobený môže škodiť a výsledok je opačný, ako sme očakávali. Rezať môžeme už v januári pri teplotách nad bodom mrazu, ale nie všetky druhy.

Dreviny, ktoré môžeme rezať:

Z ovocných drevín sú prvé na rade bobuľoviny a jadroviny, ale kôstkoviny, najmä teplomilné, až pri teplejšom počasí v predjarí. Začíname presvetľovaním starých stromov, predovšetkým odstránime staré, suché, poškodené a príliš zahusťujúce konáre. Zachováme rodivé drevo, ktoré prinesie úrodu. To je hlavne na šikmých konároch, ktoré sú najbližšie k vodorovnej polohe. Začíname rezom jadrovín, kôstkoviny, najmä marhule a broskyne, režeme po oteplení, väčšinou začiatkom jari. Výnimkou sú višne, ktoré je najlepšie rezať hneď po zbere úrody. Všetky rezné rany zatrieme štepárskym voskom alebo balzamom. Zmladzujeme aj živé ploty z opadavých listnáčov.
V okrasnej záhrade presvetľujeme kry, ktoré zakladajú kvety až na jar, na mladých výhonkoch, ako napríklad vajgela, pajazmín. Často pestovanú zlatovku /zlatý dážď/ a orgován režeme až po odkvitnutí.
Jozef Korekáč, tajomník ZO SZZ Chotčanka

redakcia | 13. 1. 2016 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 175x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou