smahu správy

Služba bude výtlky v meste opravovať po novom

obrazokVedenie podniku Služba pokračuje v modernizácii strojového parku. Po kúpe multifunkčného malého vozidla určeného na zimnú údržbu pribudlo do majetku mestského podniku nové zariadenie na opravu výtlkov na miestnych komunikáciách. Minulý štvrtok prezentovali unikátnu technológiu priamo v Stropkove zástupcovia českého výrobcu. Ide o zariadenie fungujúce na princípe zahrievania poškodeného povrchu a novej výplne pomocou keramických dosiek.

„Pôvodnú asfaltovú vrstvu je potrebné zahriať a pripraviť teplé podložie, do ktorého sa následne ukladá materiál vypĺňajúci defekt na vozovke. Výhodou je, že technológia sa dá využiť aj pri nepriaznivejších poveternostných podmienkach, vďaka čomu sa môže hlavne v zimnom období predísť rozširovaniu vznikajúcich výtlkov. Nahrievaním povrchu a výplne docielime, že materiály sa spájajú za tepla a tvoria jednoliaty celok. Na rozdiel od klasickej metódy nie je potrebné poškodené miesto frézovať, ani zarezávať a netvoria sa tam škáry vznikajúce pri spájaní materiálov s výrazne rozdielnou teplotou,“ vysvetlil Boris Prýgl, zástupca spoločnosti, ktorá zariadenie vyvinula. Vyzdvihol aj jeho nízkonákladovú prevádzku. Na opravu je potrebná len propán-butánová fľaša, recyklovaná asfaltová drva, penetračný materiál a piesok na finálny zásyp. V závislosti od počasia trvá oprava metra štvorcového poškodenej cesty okolo 12 minút. Na rozdiel od zaužívanej metódy zahrievania povrchu otvoreným ohňom v tomto prípade nedochádza k prepáleniu spájacieho materiálu a oprava je trvácnejšia.
Od novej technológie očakáva veľký prínos aj riaditeľ Služby Michal Šandrik. Opravy výtlkov v réžii Služby tu doteraz realizovali betónom, čo nebolo ekonomicky ani funkčne efektívne. „Miestne komunikácie vyžadujú pravidelnú údržbu a Stropkov sa podobne ako iné mestá po zime borí s problémom veľkého množstva výtlkov. Vzhľadom na kapacitné možnosti zariadenia nemožno očakávať, že v priebehu jednej sezóny opravíme všetky defekty na miestnych komunikáciách, ale predpokladám, že sa nám postupne podarí odstrániť výtlky na najkritickejších miestach v Stropkove,“ priblížil M. Šandrik.
-msú-

obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 9. 12. 2015 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 352x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou