smahu správy

Vaše ohlasy 47/2015

25. výročie

Bola neskorá jeseň porevolučného roku 1990, keď v priebehu jedného mesiaca bola zahájená a ukončená výstavba tzv. „čierneho chodníka“ z predmestia Stropkova-Sitníka do centrálnej časti mesta Stropkova. Ono sa zdá, že je čierny pre svoj povrch, kvôli čiernej farbe asfaltu, ale v skutočnosti jeho názov pramení z podstaty čiernej stavby. Už za predchádzajúcich vedení mesta, ktorých sa za štvrťstoročie vystriedalo niekoľko, boli snahy a vyhlásenia o legalizácii tejto stavby, no všetko ostalo iba pri plánoch a sľuboch. Jeden čas svitalo na lepšie časy, lebo sa uvažovalo o prepojení mesta s rekreačnou oblasťou Domaša-Valkov cyklochodníkom. Teraz je to znovu neaktuálne, lebo v plánoch nového vedenia mesta je prepojiť cyklochodníkom mestá Stropkov a Svidník. Keďže podľa platných zákonov sa čierne stavby majú zbúrať, aj tu boli snahy o jeho zbúranie zo strany traktoristov miestneho podielnického družstva, ktorý pri orbe priľahlých pozemkov chceli chodník rozorať. Momentálne je okolie zatrávnené akože lúka, tak mu preoranie z tejto strany nehrozí. Ďalší pokus o zbúranie tejto stavby mal aj mestský podnik Služba, ktorý pri odhŕňaní snehu veľkými traktormi ho veľmi poškodil, no v poslednej dobe si túto údržbu prevzali na svoje plecia nezamestnaní (Stanci) v rámci verejnoprospešných prác a tak aj táto hrozba bola zažehnaná.
Za spomínané štvrťstoročie nám okolie čierneho chodníka aj veľmi opeknelo stromoradím zo železných stĺpov po oboch stranách (Železná Alej). K jeho skrášleniu prispelo aj množstvo bilbordov, z ktorých máme prehľad všetkého najlepšieho čo momentálne letí v politike a biznise.
Záverom by som chcel jubilantovi zablahoželať veľa zdaru a vytrvalosti do ďalšej štvrťstoročnice a ako malý darček som mu dal tri vedra betónu na ošetrenie najboľavejších úsekov.
PS: Jubilant by nepohrdol aj nejakým tým fúrikom betónu a asfaltu od mesta a sponzorov na svoje boľačky.
ujco

redakcia | 18. 11. 2015 | Vaše ohlasy | Odkaz na článok | | 233x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou