smahu správy

Grantový program Šariš ľuďom – príležitosť na využitie potenciálu Prešovského regiónu

Pivovary Topvar v spolupráci s Komunitnou nadáciou Veľký Šariš vyhlásili ďalší ročník komunitného grantového programu Šariš ľuďom. Projekty, ktoré v Prešovskom regióne pomôžu podporiť rozvoj cestovného ruchu alebo zamestnanosť najmä žien, seniorov alebo telesne znevýhodnených sa môžu prihlasovať do 15. januára 2016. Na ich podporu je pripravených celkovo 16 000 €.

Súčasťou tohto ročníka bola aj odborná konferencia 9. novembra na tému Ako využiť potenciál cestovného ruchu v Prešovskom kraji, ktorú pripravila Komunitná nadácia Veľký Šariš za podpory Pivovarov Topvar. „Reagovali sme tak na veľký záujem zo strany neziskových organizácií, ktoré takéto projekty realizujú a chcú zvýšiť svoje šance na získanie príspevku. Súčasťou konferencie bol preto aj praktický workshop,“ uviedla správkyňa Komunitnej nadácie Veľký Šariš Štefánia Lenzová. V prešovskom hoteli Dukla sa zišlo približne 30 zástupcov mimovládnych, neziskových organizácií, občianskych združení, ale aj predstaviteľov miest a obcí.
„Podľa štatistických údajov medziročne stúpol počet prenocovaní turistov a návštevníkov v Prešovskom kraji o 6,4 %, navyše priemerný počet strávených nocí je tu vyšší ako napríklad v Bratislavskom či Košickom kraji,“ uviedol vo svojej prezentácii Marián Bujna, riaditeľ odboru stratégie a politiky cestovného ruchu z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Dôvody prečo to tak je priblížil výkonný riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska Martin Janoško, ktorý vyzdvihol nielen prírodné a historické aspekty, ale aj výhodnú lokalizáciu a dopravné spojenie v tomto regióne. „So súčasným stavom však nie sme spokojní, chceme založiť organizáciu na podporu aktívneho cestovného ruchu, krajské centrum, ktorého prvá úloha bude zostaviť udržateľný komplexný produkt cestovného ruchu a ten ponúkať domácim a zahraničným návštevníkom,” zdôraznil M. Janoško. Na potrebu vzájomnej spolupráce poukázal aj generálny sekretár Zväzu hotelov a reštaurácií SR Marek Harbuľák.
Konkrétny príklad podpory rozvoja cestovného ruchu zo strany súkromného sektora – grantový program Šariš ľuďom predstavila Drahomíra Mandíková, riaditeľka pre firemné vzťahy a komunikáciu zo spoločnosti Pivovary Topvar. Môžu sa oň uchádzať nadácie, neziskové organizácie, občianske združenia či neinvestičné fondy. Jednou z podmienok je, aby sa projekty realizovali v období od 1. marca do 31. augusta 2016 v rámci obcí a miest Prešovského kraja. Všetky projekty musia mať verejnoprospešný charakter a musia byť zamerané na osoby staršie ako 18 rokov.
„Veríme, že práve podpora rozvoja cestovného ruchu a zamestnanosti znevýhodnených skupín obyvateľov môže postupne prispievať ku skvalitneniu života ľudí v našom regióne. Tento prístup je súčasťou našej filozofie zodpovedného podnikania. Veríme, že ak sa bude dariť nášmu okoliu, bude sa dariť aj nám. Je to cesta k trvalo udržateľnému rozvoju a k vzájomnej prosperite,“ vysvetlila Drahomíra Mandíková.
Predchádzajúci ročník programu Šariš ľuďom zaznamenal historický úspech z pohľadu prihlásených projektov. O grantový príspevok sa uchádzalo spolu 36 mimovládnych organizácií z 21 miest a obcí Prešovského kraja. Podporených bolo 11 projektov, ktoré priniesli do regiónu unikátne a zaujímavé festivaly či obnovu historických pamiatok a zapojili množstvo lokálnych obyvateľov.
Uchádzať sa o príspevok je možné vyplnením formulára, ktorý sa nachádza na www.pivovarytopvar.sk a na www.komunitna-velkysaris.sk a zaslaním ho poštou v obálke označenej názvom Šariš ľuďom na adresu Komunitná nadácia Veľký Šariš, Nám. Sv. Jakuba 26, 082 21 Veľký Šariš, alebo mailom na adresu komuni@nextra.sk, s predmetom mailu Šariš ľuďom. Medzi najlepšie projekty, ktoré zároveň splnia kritériá štatútu, sa rozdelí suma 16 000 €. Maximálna výška príspevku na jeden projekt je 2 500 €, pričom jeden žiadateľ môže získať podporu len na jeden prihlásený projekt.
-pr-

obrazok

redakcia | 18. 11. 2015 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 95x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou