smahu správy

Cestári budú udržiavať vyše 3 000 km ciest

Zimnú údržbu uľahčia nové skládky posypového materiálu

Tohtoročnú sezónu začali cestári zo Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) s novinkou, ktorá im uľahčí zásobovanie. V jeseni boli dokončené moderné skládky na chemický posypový materiál v strediskách Záborské a Giraltovce s kapacitou 1 000 a 400 ton. Stavebné náklady na ich výstavbu predstavovali 312 tisíc eur, ktoré poskytol samosprávny kraj.

Vlastné výkony budú cestári vykonávať na základe okruhov zimnej údržby, do ktorých sú zadelené cesty kategórie R – rýchlostné, cesty I., II. a III. triedy. V sezóne 2015/2016 bude SÚC PSK udržiavať celkom 3 009 kilometrov ciest, z toho 637 kilometrov pre Slovenskú správu ciest a 7,35 kilometrov pre Národnú diaľničnú spoločnosť. Zvyšných 2 365 km predstavujú cesty II. a III. triedy. Pre tieto komunikácie je v rámci Prešovského kraja zadefinovaných 106 okruhov pre konkrétne vozidlá. Zimnú údržbu zabezpečuje sedem oblastí, ktoré majú 18 stredísk údržby a päť vysunutých pracovísk na Vernári, Podspádoch, v Malom Lipníku, Hanušovciach a Holčíkovciach. „V porovnaní s predchádzajúcim zimným obdobím v operačnom pláne dochádza len k drobným úpravám vo viacerých strediskách. V Bardejove sme znížili počet okruhov z deväť na osem, v Humennom sme upravili trasy medzi strediskami a vo Vranove nad Topľou sme jedným vozidlom posilnili okruh Holčíkovce. Štandard zimnej služby zostáva na úrovni predchádzajúcich sezón, s ohľadom na potreby zabezpečenia dopravnej obslužnosti územia Prešovského samosprávneho kraja,“ konkretizuje riaditeľ SÚC PSK Vladimír Kozák. Podľa jeho slov priemerná zima v minuloročnej zimnej sezóne vytvorila možnosť predzásobiť sa posypovými materiálmi: „Na aktuálnu zimnú sezónu sa nám už v roku 2015 podarilo zabezpečiť 70 percent chemického a 80 percent inertného materiálu predpokladanej priemernej spotreby na celú sezónu 2015/2016. Chemický posypový materiál budeme priebežne dovážať aj v novembri a decembri s ohľadom na kapacitné možnosti skládok a v závislosti od charakteru intenzity zimy a spotrebovanej soli.“ Počas zimnej sezóny nasadia cestári v zadefinovaných 106-tich okruhoch 107 posypových vozidiel a v rezerve bude ďalších 12. Na ich obsluhu je pripravených 23 nakladačov, pre ďalšie výkony 36 traktorov s radlicami, 10 snehových fréz a osem grédrov. Výkony počas zimnej údržby bude riadiť 18 vedúcich stredísk a 54 dispečerov. V troch zmenách bude pracovať 467 zamestnancov v profesiách vodič, strojník, traktorista a dispečer.
Správa a údržba ciest PSK v uplynulých rokoch rozširuje informačno-technologické systémy pre cestnú dopravu. V súčasnosti má zavedené monitorovacie systémy a 22 meteorologických staníc, z toho 15 s kamerovým systémom. Aktuálne zábery z ciest je možné sledovať na webovej stránke www.okocestarapsk.sk. „Naším cieľom je maximálne skvalitniť riadiacu činnosť a minimalizovať náklady na zimnú údržbu ciest. Aj zvyšných sedem meteostaníc chceme ešte pre túto sezónu vybaviť kamerami. Monitorovacím systémom sú vybavené aj všetky naše posypové vozidlá,“ vysvetľuje riaditeľ SÚC PSK. Celkové náklady na nadchádzajúcu zimnú sezónu na cestách II. a III. tried očakávajú cestári na úrovni okolo päť miliónov eur. „Bude to však závisieť od charakteru zimy,“ zdôrazňuje V. Kozák. V sezóne 2013/14 pri veľmi miernych podmienkach predstavovali náklady na zimnú údržbu 3,78 miliónov eur, počas minuloročnej sezóny dosiahli päť miliónov eur.
Tohtoročná zimná sezóna v Prešovskom kraji sa začala 11. októbra, kedy pracovníci SÚC PSK zabezpečovali prvé výkony. Minulý rok to bolo 26. októbra.
-vf-

redakcia | 4. 11. 2015 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 130x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou