smahu správy

Ako sme sa dostali zo ZŠ Bukovce do „Zlej Ďzuri“

obrazokJaskyňa Zlá diera (v miestnom dialekte Zla Džura) sa nachádza pri obci Lipovce. Tento ojedinelý krasový útvar patrí k slovenským jaskyniam, ktoré nespravuje Správa slovenských jaskýň, a teda nie sú pre verejnosť bežne prístupné. Starostlivosť o túto jaskyňu patrí do kompetencie Slovenskej speleologickej spoločnosti, najmä dobrovoľníkov. Pre záujemcov je sprístupnená za špeciálnych podmienok speleologickou vodcovskou činnosťou.

Keď sme o tomto výlete dozvedeli, zdal sa nám veľmi strašidelný a mali sme aj trochu obavy. No na druhej strane sme sa aj tešili. Veď mnohí v jaskyni ešte neboli.
A tak prišiel deň D. Pred prezeraním si jaskyne nás čakala menšia túra po lese. Bola to príjemná prechádzka, pretože sme sa kochali pohľadom na rôzne druhy lesných húb. Pri jaskyni nás čakal príjemný pán Koščo, správca jaskyne. Boli sme rozdelení do dvoch skupín. Kým prvá skupina išla na obhliadku jaskyne, druhá čakala v príjemnom prostredí v altánku, popíjala čaj a nakupovala suveníry. Pred vstupom do jaskyne sme si najprv nasadili helmy s čelovkami a priblížili sa ku vchodu. Bol to otvor obrastený brečtanom, ktorý vyzeral strašidelne ako z hororu. Ten pocit ešte umocňovalo plápolajúce svetlo karbidiek. Po počiatočnom strachu sme sa uistili, že nám nič nehrozí, pretože tam bolo zábradlie a priestory sme si mohli osvetľovať baterkami. A keď sme uvideli prvé netopiere (netopiera veľkého a podkovára malého), tak sme boli nadšení. Sprievodca nás viedol stále hlbšie a hlbšie. Dostali sme sa k pravekému ohnisku, pri ktorom boli tisícročné kosti z medveďa aj mnoho iných kostí zvierat, ktoré v minulosti do tejto diery spadli. Do malého jazierka sme hádzali mince pre šťastie a počúvali výklad o histórii jaskyne. Stalaktity a stalagmity nemajú dlhú históriu, pretože ich ľudia v minulosti z nevedomosti povylamovali. Dnes sa brčká predlžujú iba o 1mm ročne.
Najväčší odvážlivci sa mohli zlaniť do hlbších priestorov jaskyne, či zahrať sa na jaskyniarov – prieskumníkov a prepchať sa cez veľmi úzky priestor s názvom pôrodné cesty. Cez nich sme sa dostali do Farebnej siene. Menej odvážni si tam vyliezli po rebríku. Na stenách sme pozorovali aj rôzne fantastické výjavy, ako strigu, farebný dom… Na spiatočnej ceste sme si mali namočiť prsty do malého Jazierka. Pán sprievodca nám prezradil, že kto koľko prstov ponoril, toľko bude mať frajerov do roka. Ak neveríte, navštívte aj vy túto jaskyňu a presvedčte sa, že je to naozaj tak.
Juliána Muliková, -b-
ZŠ s MŠ Bukovce

obrazok obrazok

redakcia | 28. 10. 2015 | Školy a ich aktivity | Odkaz na článok | | 96x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou