smahu správy

Stropkov zverejní zoznam psov chovaných v meste

Stropkovská samospráva sa rozhodla nasledovať pozitívne príklady z iných miest a v priebehu októbra zverejnila zoznam všetkých psov evidovaných na svojom území. Jedným z cieľov tohto opatrenia je zvýšiť verejnú kontrolu majiteľov psov, ktorí svojich štvornohých miláčikov chovajú načierno, resp. bez ohlásenia samospráve a zaplatenia dane. Občania tak budú mať prehľad o tom, ktorý pes je na ktorej adrese evidovaný.

„Často sme konfrontovaní s nespokojnosťou disciplinovaných majiteľov psov. V meste im chýbajú koše na exkrementy, bola tu aj požiadavka na vytvorenie priestranstva na venčenie. Na druhej strane sú tu psíčkari, ktorí kvôli ušetreniu niekoľkých eur obchádzajú nariadenia, psov chovaných v bytoch nahlasujú v záhradkárskych oblastiach či okolitých obciach alebo jednoducho nenahlásia vôbec,“ uviedol primátor mesta Ondrej Brendza. Stropkovčania sú v posledných rokoch svedkami narastajúceho trendu chovania psov, hlavne menších plemien, v bytoch, no podľa zoznamu ich je v meste zaevidovaných len necelá stovka. „Ku koncu septembra bolo v Stropkove evidovaných 534 psov, z toho v bytoch menej ako sto. Stačí sa ráno prejsť po našich sídliskách a každému musí byť zrejmé, že reálny počet takto chovaných psov je podstatne vyšší,“ doplnil primátor. V Stropkove predpokladajú, že vďaka tomuto kroku, spätnej väzbe obyvateľov mesta i zintenzívneným kontrolám známok sa reálne počty evidovaných psov upravia. Zoznam bude obsahovať trvalé bydlisko majiteľa, číslo známky a plemeno psa. Z dôvodu ochrany osobných údajov nie je možné zverejňovať mená majiteľov psov. Stropkovčania však na základe dostupných údajov budú môcť zistiť, či pes ich suseda je riadne zaevidovaný a ich majiteľ si splnil svoju zákonnú povinnosť.
V súvislosti s problematikou chovu psov v meste plánuje mesto v budúcom roku zabezpečiť zberné nádoby na exkrementy. Často totiž zaznievajú výhovorky, že nádoby sú nedostupné a preto chovatelia po svojich psoch neupratujú. V súčasnosti sú hlavne na sídliskách k dispozícii zberné nádoby na komunálny odpad, ktoré môžu slúžiť aj na tento účel. Určite však bude potrebné zabezpečiť aj koše určené výlučne na psie exkrementy. Ich presný počet však v súčasnosti riešia. Podľa údajov z iných miest pripadá jedna zberná nádoba na zhruba 30 až 50 psov. Prioritne budú rozmiestnené na sídliskách – hlavne uliciach Hrnčiarska, Matice slovenskej, Krátka či Mlynská. „Zaoberali sme sa aj myšlienkou zriadenia výbehov pre psov. Prax z iných porovnateľných samospráv ukazuje, že priestranstvá pre voľný výbeh psov sú zriaďované hlavne v okrajových častiach. Aj v Stropkove by prichádzalo do úvahy niekoľko lokalít. Otázkou je, či by takéto priestranstvá, vzdialené od bytoviek niekoľko stoviek metrov, boli využívané. Netreba zabudnúť ani na skutočnosť, že umiestnenie výbehov do obytných zón by mohlo priniesť viacero negatív. S predpokladanou vyššou koncentráciou voľne sa pohybujúcich psov na ohraničenom priestranstve súvisia hygienické či zdravotné riziká. V súčasnosti je tak na zváženie či a kde takéto priestranstvo zriadiť. Určite preto privítame aj konštruktívne návrhy psíčkarov,“ uzavrel O. Brendza.
V Stropkove je ročná sadzba za psa chovaného v rodinnom dome 6,63 eur, v byte 23,23 eur, podnikateľské subjekty platia za psov 16,59 eur ročne. Poplatok za vydanie náhradnej známky je 1,65 eur.
Mgr. Peter Novák, hovorca mesta Stropkov

redakcia | 14. 10. 2015 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 164x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou