smahu správy

Eva Jurková vybojovala v Rakúsku dva európske tituly

obrazokV októbri ju ocenia ako najúspešnejšiu nepočujúcu športovkyňu Slovenska

Stolná tenistka Eva Jurková dosiahla jeden z najväčších úspechov v kariére. Z Majstrovstiev Európy nepočujúcich športovcov, ktoré vyvrcholili predminulý víkend v rakúskom Badene si odniesla dve zlaté medaily. Premožiteľku nenašla vo dvojhre a s kolegom Thomasom Keinathom dominovali aj v zmiešanej štvorhre. V skupinových dueloch si hladko poradila so súperkami z Poľska a Ruska, bez straty setu prešla aj cez dve kolá „pavúka“.

V semifinále si poradila s Ukrajinkou K. Zavionskou 4:1 a rovnakým pomerom zvíťazila aj vo finálovom súboji proti Ruske A. Kondratovovej. Suverénnym spôsobom sa dostala do finále aj v zmiešanej štvorhre. V súboji o titul nedali so spoluhráčom T. Keinathom ruskému duu D. Pischuk – A. Kondratovová šancu a s prehľadom zvíťazili 3:0. Podľa Eviných slov jej na turnaji prial žreb a na ceste za európskym primátom sa sústredila predovšetkým na záverečný duel. „Keď som po vylosovaní videla, že turnajová jednotka z Ruska natrafí na tvrdý oriešok (turnajovú trojku – Ukrajinku, s ktorou prehrala veľmi hladko v družstvách), tak som vedela, že sa mám sústrediť na finále. V semifinále ma potrápila ďalšia Ukrajinka, ale v podstate to bol môj prvý zápas, kde boli už aj nejaké vážnejšie výmeny. Porazila som ju 4:1 a mohla som sa sústrediť už na boj o zlato, kde ma čakala Ruska, ktorá to v semifinále s Ukrajinkou otočila z 0:3 na 4:3. Prvý set bol veľmi vyrovnaný, robil mi problém príjem, ale nakoniec som ho dotiahla do úspešného konca. V druhom sete som sa za stavu 1:2 udrela s lakťom do stola na príjme a bolo z toho veľmi nepríjemné zranenie. Poznačilo to moju hru, prehrávala som 1:6, ale pozbierala som sa a vyhrala 11:6. Následne som vyhrala aj tretí set a viedla tak 3:0. Vo štvrtom súperka zmenila taktiku a znížila na 3:1. Tréner mi povedal, že ona sa tak ľahko nevzdá a musím to čím skôr ukončiť mojou hrou. Do piateho setu som vstúpila veľmi nabudená, vyhrala 11:3 a celý zápas tak 4:1,“ zhodnotila turnaj čerstvá majsterka Európy. Šampionátu predchádzala náročná letná príprava. Eva si síce dopriala týždeň voľna, ale celé leto už následne doslova nevyšla z haly. S trénerom Andrejom Dzelinským absolvovala tvrdý tréningový proces a výsledok sa dostavil. „Chcela by som aj touto cestou poďakovať všetkým, čo mi držali palce a povzbudzovali ma, či už priamo v dejisku šampionátu v Rakúsku alebo mi držali palce na diaľku. Veľká vďaka patrí mojej rodine a trénerovi za podporu. Bez nich by som nebola tam, kde som,“ uzavrela talentovaná rodáčka z Miňoviec. Vedúcim slovenskej výpravy na európskom šampionáte bol jej otec Ladislav, ktorý neskrýval nadšenie. „Štyri zlaté medaily v ženskej i mužskej kategórii, mixe i mužskej štvorhre sú pre Slovensko úžasné. Chcem sa poďakovať celému realizačnému tímu a predovšetkým hráčom, ktorí vzorne reprezentovali Slovensko. Veľká vďaka patrí trénerovi Andrejovi Dzelinskému, ktorý nás veľmi dobre pripravil a takisto manažérke celého tímu Olge Dzelinskej , ktorá počas celého roka analyzovala popredných hráčov, urobila pre nás trojtýždňové sústredenie v Taliansku a koučovaním na ME prispela k fantastickému úspechu Slovenska.“
Eve sa v tomto roku darí aj na klubovej úrovni. V minulej sezóne získala s tímom GLKS Nadarzyn tretie miesto v kvalitnej poľskej Ekstraklase. Aktuálne pôsobí v družstve nováčika najvyššej poľskej súťaže KSTS Krosno. Na medzinárodnej scéne ju čakajú októbrové Majstrovstvá Európy v Jekaterinburgu. Budúcoročným vrcholom budú Majstrovstvá sveta nepočujúcich športovcov v Turecku. Stabilná výkonnosť a pravidelné úspechy na domácej i medzinárodnej úrovni medzi hendikepovanými i zdravými športovcami vyniesli E. Jurkovej aj ďalšie ocenenie. Začiatkom októbra bude v tatranskom hoteli FIS na slávnostnom galaprograme vyhlásená za najúspešnejšiu nepočujúcu športovkyňu Slovenska za rok 2015.
-np-

obrazok obrazok

redakcia | 23. 9. 2015 | Šport | Odkaz na článok | | 246x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou