smahu správy

Náročný 345-kilometrový beh Od Tatier k Dunaju absolvovala aj stropkovská štafeta

obrazokMedailové umiestnenie im ušlo len o vlások

V polovici augusta sa partia stropkovských bežcov zúčastnila jedinečných štafetových pretekov Od Tatier k Dunaju. Štvoricu našich – Martin Parilák, Jozef Kimák, Boris Kimák a Peter Novák, doplnili do 6-členného ultramaratónskeho tímu Ján Polončák z Bane a Martin Molčan z Kurova. Družstvo štartovalo pod hlavičkou fínskeho výrobcu kompresného športového oblečenia Zero Point Compression.

Tohto roku bežalo z Jasnej v Nízkych Tatrách na nábrežie Dunaja v Bratislave 185 tímov, najviac v kategórii 9 až 12-členných. Stropkovčania sa predstavili v kategórii Ultra (6 členov), kde sa predstavilo 11 družstiev. Preteky napokon dokončilo deväť z nich. „Táto štafeta je vo viacerých pohľadoch špecifická. Hoci je beh individuálny šport, tuto sa beží za tím a preto je dôležitý kolektívny výkon. Každý z nás absolvoval na 345-kilometrovej trati šesť úsekov. Štartovali sme v sobotu 15. augusta predpoludním. Bežalo sa nepretržite, v našom prípade takmer 30 hodín, každý z nás mal teda v nohách okolo 60 kilometrov na trati plus ďalších zhruba 300 v aute počas presunov. S minimom oddychu, spánku…,“ povedal kapitán Martin Parilák, ktorý dal jadro bežeckej partie dokopy ešte začiatkom minulého roka. Šestica sa úspešne predstavila na prvom ročníku behu v roku 2014 a s dvoma zmenami v „zostave“ sa na štart postavili aj tentoraz. Všetci sa zhodli, že išlo o jedinečný športový zážitok. Na celej trase bolo zhruba dvetisíc bežcov, ktorí sa presunuli z liptovských vrchov až do tiahlych nekonečných rovín Podunajskej nížiny. „Spestrením“ boli aj tropické horúčavy, takže všetci zúčastnení siahali doslova na dno svojich síl. „Štafetu sme nevnímali ako preteky, išlo o tímovú záležitosť a spestrenie bežeckej sezóny. Nezaoberali sme sa výsledným časom, nehnali sme sa za výsledkami. Dôležité je už len odbehnúť všetky úseky. Napriek tomu dal každý z nás do toho všetko. Dobré umiestnenie je už len bonusom za odvedený výkon. Napokon sme skončili v našej kategórii na štvrtom mieste, v absolútnom poradí sme zo 185 tímov obsadili 49. miesto. Vzhľadom na to, že sme absolvovali dvojnásobnú dávku kilometrov ako ostatní bežci štartujúci v 9 až 12 členných tímoch, bol teda výsledok nad očakávanie,“ zhrnul M. Parilák. Stropkovčania zo Zero Point Ultra Teamu sa veľkú časť pretekov držali na priebežnom treťom mieste pred Bratislava Marathon Sport Clubom (BMSC). Rozhodlo sa na posledných dvoch úsekoch štafety – BMSC napokon dobehli v čase 29 hodín 37 minút 20 sekúnd, naši boli o 9 minút a 19 sekúnd pomalší.
Na podujatí sa zúčastnili aj ďalší bežci z nášho okresu. V kategórii 12-členných tímov sa predstavili Ján Murdzík (tím Strana TIP) a Ľubomír Glinský (Ness KDC Running team). Sólo kategóriu si vyskúšal Štefan Kmiť, ktorý však preteky po odbehnutí 140 kilometrov nedokončil.
-ZPU-

obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 9. 9. 2015 | Šport | Odkaz na článok | | 136x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou