smahu správy

Aby už nebolo neskoro

Jazda na motorke prináša vodičovi špecifický zážitok, ktorý v aute nezažije, avšak prináša so sebou aj svoje riziko. To sa zvyšuje nerozvážnou jazdou a nepoužívaním ani minimálnych a povinných ochranných prvkov ako je prilba. Ak sa k tomu pripojí jazda na motorke bez evidenčného čísla s otáznym technickým stavom a vodič bez vodičského preukazu, nešťastie je otázkou času.

Nehovoriac už, ak je jazdec pod vplyvom alkoholu. Skutočné dopravné nehody tieto slová len potvrdzujú. Iba 19-ročný Matej zahynul po tom, čo nezvládol vedenie motocykla a narazil do betónového stĺpa elektrického vedenia v obci Majdan, okr. Sabinov. Pravdepodobne vysoká rýchlosť a nesprávny spôsob jazdy sa podpísali pod túto tragickú nehodu. Terénna motorka nemala evidenčné číslo, mladík nemal vodičské oprávnenie na motorky a jazdil bez prilby. Obdobne došlo aj k ďalšej nehode motocyklistu v obci Poloma, okr. Sabinov, našťastie bez následkov na živote. 23-ročný Dávid na terénnej motorke bez evidenčného čísla, bez prilby a bez vodičského oprávnenia na motorky nezvládol vedenie motocykla a narazil do betónového stĺpa, na ktorom sedelo 14-ročné dievča. Vodič utrpel ťažké zranenia a dievča stredne ťažké. U vodiča motocykla bolo navyše zistené požitie alkoholických nápojov s hodnotou viac ako 1,5 promile. Nakoniec tretí príklad toho ako si niekto zrejme neváži svoj život a život ostatných. Medzi obcami Komárov a Beloveža, okr. Bardejov, zastavili policajti 37-ročného motorkára. Ten síce mal prilbu, ale jazdil na motorke bez evidenčného čísla, mal uložený zákaz vedenia motorových vozidiel a bol pod vplyvom alkoholu, 0,73 promile. Jazda na motorkách bez evidenčného čísla, vodičského oprávnenia a prilby je častým javom najmä na odľahlejších dedinách. Mladí chlapci si zadovážia relatívne lacné a silné motorky a bez dostatočných skúseností, často riskantne, jazdia po okolí. Že nemajú ani prilbu pre nich nie je žiadny problém. To že takýmto jazdením porušujú pravidla cestnej premávky je jedna vec, druhá a omnoho závažnejšia je, že maximálne zvyšujú riziko kolíznej situácie a ťažkých až fatálnych následkov na zdraví a živote.
Polícia sa aj na základe vyššie uvedených dopravných nehôd intenzívnejšie zamerala práve na takýchto jazdcoch na motorkách. Chceme však apelovať aj na samotných motorkárov, ktorí sa v predchádzajúcich riadkov našli, ale aj na ich rodičov, príbuzných, kamarátov, susedov, aby im dohovorili aby prestali s takýmto jazdením, prípadne upozornili na nich políciu, kým nie je neskoro.
Hrozba pokuty alebo zákazu šoférovania je v tomto prípade veľmi malý postih oproti strate života mladého človeka. Slzy žiaľu život už nikomu nevrátia.
mjr. Mgr. Daniel Džobanik
hovorca KR PZ v Prešove

redakcia | 5. 8. 2015 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 137x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou