smahu správy

Keď mladý človek ide za svojím cieľom

obrazokČas plynie neskutočne rýchlo. Deň za dňom uteká. Na dvere klope koniec ďalšieho školského roka. Pre niektorých študentov bol tento školský rok na Gymnáziu v Stropkove ich posledným, pretože úspešne zmaturovali a ich kroky povedú rôznymi smermi. Prevažná časť z nich bude pokračovať na vysokých školách. Tí šťastnejší budú študovať to, čo si vybrali, čo ich baví a napĺňa.

Jedným z nich je aj Juraj Kasarda. Študent, ktorého od základnej školy bavila história. Čítaval knižky, pozeral historické filmy, prehľadával povaly v okolitých dedinách, či niečo zaujímavé nenájde, prechádzal sa po lesoch a myslel na vojakov, ktorí v nich bojovali počas prvej i druhej svetovej vojny. Keď vyhlásili prvý ročník dejepisnej olympiády v roku 2008, začal súťažiť a darilo sa mu. Kým iné deti sedeli za počítačmi, on sa učil, čítal, aj keď boli prázdniny, mal pred sebou cieľ, chcel byť čo najlepší. Po nástupe na gymnázium sa mu ako stredoškolákovi pootvorili dvere do ďalších súťaží a on nimi prechádzal a víťazil. V roku 2011 sa so spolužiakmi zapojil do projektu Nenápadní hrdinovia, v ktorom bol zaradený na celoslovenskom kole do zlatého pásma, v rokoch 2012 a 2013 v tom istom projekte skončil v pásme striebornom. Medzi úspešných sa zaradil aj na medzinárodnej konferencii „ Jeden svět na školách“ v Prahe a dejepisnej súťaži gymnázií ČR a SR „Od vzniku Československa do konce 2. republiky“ v Chebe. V súťaži písania esejí na tému „Pád komunizmu v Poľsku zo slovenskej perspektívy“ organizovanej Poľským veľvyslanectvo na Slovensku a ÚPN obsadil 3. miesto. V roku 2015 sa umiestnil na 2. mieste celoslovenského kola SOČ v Piešťanoch s prácou „A stále šli!“ v ktorej sa venoval KDO. Samozrejme, že pokračoval aj v dejepisnej olympiáde stredných škôl. V roku 2013 sa na krajskom kole umiestnil na 3. mieste, v roku 2014 na 1. mieste. V roku 2015 opäť zvíťazil a stal sa aj víťazom celoslovenského kola, čo je doteraz jeho najväčší úspech. Na rozdiel od základných škôl, kde sa súťaží len vo vedomostiach, súťažiaci stredných škôl okrem vedomostí musia napísať aj prácu a obhájiť si ju. A Juraj si počas štyroch rokoch svoje práce obhájil vždy bravúrne. Odbornosťou, zanietenosťou, ale aj pokorou k témam (prevažne druhej svetovej vojny a nášho regiónu), ktoré rozoberal, si vždy vyslúžil obdiv hodnotiacej komisie na krajských i celoslovenských kolách. Jeho práca Cesta cez Ondavu, týkajúca sa bojov počas druhej svetovej vojny, svojimi doteraz ešte nikde nepublikovanými faktami, zaujala členov celoslovenskej poroty (pracovníci SAV a univerzity Komenského) natoľko, že mu ponúkli spoluprácu a navrhli publikovanie v Historickej revue.
Juraj má za sebou úspešne zvládnuté prijímacie pohovory na históriu UPJŠ v Košiciach. Prajeme mu, aby jeho záujem o skúmanie histórie a nadšenie oboznamovať ľudí s minulosťou vydržali čo najdlhšie.
Mgr. E. Vasilková

obrazok

redakcia | 1. 7. 2015 | Školy a ich aktivity | Odkaz na článok | | 134x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou