smahu správy

Veľvyslankyňa Luxemburska v Prahe ocenila študenta SOŠE Stropkov

obrazokV stredu, 10. júna 2015, sa v záhradných priestoroch luxemburského veľvyslanectva v Prahe (Apolinářska 9, 128 00 Praha 2) konalo slávnostné odovzdávanie certifikátov a cien víťazom celoročnej súťaže s časopisom Freundschaft (www.freundschaft.cz). Medzi ocenenými bol aj žiak Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Stropkove, Ľubomír Fečko (3.A), ktorý v kategórii jednotlivci obsadil krásne 2. miesto.

Súťažilo sa, ako tu už bolo spomenuté, s časopisom Freundschaft, ktorý má dlhú históriu. Už viac než šesťdesiat rokov ho poznajú žiaci českých, ale i slovenských základných a stredných škôl. Svojím obsahom, najmä však informáciami nabitými článkami, vhodnými pre maturantov, množstvom rôznych úloh, cvičení, krížoviek, tajničiek a samozrejme zaujímavých medzinárodných súťaží skvalitňuje vyučovanie nemeckého jazyka. Naša škola sa ich zúčastnila už niekoľkokrát, vždy sme skončili minimálne v prvej desiatke ocenených, no tento rok to bol mimoriadny úspech. V tomto školskom roku prebehla s uvedeným časopisom vedomostná súťaž zameraná na nemecky hovoriace krajiny – Lichtenštajnsko a Luxembursko. Súťaž trvala od septembra 2014 do apríla 2015 a mala osem kôl, z ktorých štyri kolá boli venované Lichtenštajnsku a štyri Luxembursku. Išlo o techniku čítania s porozumením, s ktorou sa stretávame aj v maturitných testoch z cudzieho jazyka. Žiaci, a aj náš Ľuboš Fečko, si v každom kole prečítali niekoľko článkov o príslušnej krajine a na základe získaných informácií zodpovedali 8–10 otázok. Správne odpovede následne doplnili do krížovky. Z označených písmen potom zostavili určité slovo, ktoré bolo zároveň kľúčovým slovom v danom kole. Súťažilo sa v dvoch kategóriách – jednotlivci (čo bol aj náš prípad) a kolektívy. Motiváciou boli zaujímavé ceny, predovšetkým ale osobné stretnutie s veľvyslankyňou príslušnej krajiny. Na základe kontroly správnosti odpovedí boli určení výhercovia v jednotlivých kategóriách a rozdelení do dvoch skupín. Náš žiak sa ocitol v druhej skupine, ktorá mala slávnostné odovzdávanie cien na luxemburskom veľvyslanectve v Prahe. Výhercov čakal okrem iného aj bohatý a zaujímavý program. Ako prvá ich srdečne privítala šéfredaktorka a vydavateľka časopisu, pani Mgr. Dagmar Toufarová, s ktorou sa následne vydali k Pražskému hradu. Tu na nich už čakala zástupkyňa luxemburského veľvyslanectva spolu so sprievodkyňou. Pražský hrad, Malá Strana, Karlov most a Staromestské námestie tvorili trasu prehliadky, počas ktorej sa sprievodkyňa sústredila predovšetkým na česko-luxemburské vzťahy a ich zásah do dejín Českej Republiky.
Počasie prialo a tak sa všetci postupne presunuli až k bráne luxemburského veľvyslanectva, kde boli popoludní oficiálne prijatí samotnou pani veľvyslankyňou Michele Pranchere-Tomassini. Po občerstvení v záhradných priestoroch veľvyslanectva a prevzatí si certifikátov i cien nasledovali neviazané rozhovory medzi jednotlivými účastníkmi, ich pedagogickým dozorom a veľvyslankyňou. Vzduchom sa nieslo množstvo informácií o živote a práci veľvyslankyne, ako aj o silne klesajúcemu záujmu žiakov o nemecký jazyk. Na záver sa všetci zúčastnení poďakovali za účasť v súťaži a pekné prijatie na veľvyslanectve. Všetkým výhercom srdečne blahoželáme, obzvlášť nášmu žiakovi Ľubošovi Fečkovi, ktorí tam bol jediným výhercom zo Slovenska a spolu s vedením školy, ako aj s ostatnými kolegami mu prajeme veľa chuti zúčastniť sa podobných súťaží aj v budúcom školskom roku. Nepochybne to bol preňho jedinečný zážitok. Toto malé veľké víťazstvo len dokazuje, že aj žiaci technickej školy môžu preraziť vo svete jazykov, stačí mať bojovného ducha a chuť víťaziť.
Mgr. T. Sejkaničová, koordinátorka ŽŠR pri SOŠE v Stropkove

obrazok

redakcia | 24. 6. 2015 | Školy a ich aktivity | Odkaz na článok | | 106x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou