smahu správy

Motocyklisti na cestách

Najviac účastníkov v cestnej premávke je v týchto dňoch, kedy škaredé počasie vystriedalo pekné slnečné. Vtedy na cesty vo väčšom počte vyrážajú aj motocyklisti. Žiaľ, nie všetci dôjdu do svojho cieľa a ich život končí pri dopravnej nehode. Dve obete z radov motorkárov evidujeme v tejto sezóne už aj na cestách Prešovského kraja. Po náraze do osobného auta na rovnej štvorprúdovej ceste vo Svidníku zahynul 19. mája 24-ročný motocyklista.

Pravdepodobne vysoká rýchlosť sa podpísala pod túto tragickú nehodu a mužovi už nepomohla ani prilba. Náraz do telekomunikačného stĺpa v obci Bartošovce, okr. Bardejov, neprežil dňa 29. mája 46-ročný vodič štvorkolky. Absencia prilby bola dôvodom smrteľných zranení hlavy motocyklistu. Ako upozornenie spomenieme ešte jednu dopravnú nehodu skútra, ktorá sa našťastie neskočila tragicky, ale vodička bola pod vplyvom alkoholu. Nehoda sa stala 9. mája v Lipanoch, kde vodička po vykonaní dychovej skúšky mala v dychu 0,89 mg/l alkoholu. Nehoda sa našťastie skončila len s ľahkým zranením vodičky a jej spolujazdkyne.
Motocyklisti by si mali uvedomiť, že patria k najzraniteľnejším účastníkom cestnej premávky a prípadný stret s motorovým vozidlom alebo s pevnou prekážkou končí vo väčšine prípadov smrťou alebo ťažkým zranením motocyklistu. Nemali by preceňovať svoje schopnosti a nepodceňovať riziká rýchlej jazdy. Jazda na motocykli má úplne iné parametre ako jazda osobnými autami. Kým automobil je vybavený vysokou pasívnou bezpečnosťou (airbagy, pásy, deformačné zóny), motocykel nemá takmer žiadnu pasívnu bezpečnosť. V súčasnosti však aj tu dochádza k prudkému vývoju a zlepšeniu podmienok (napr. airbagové vesty, airbagy skryté nad nádržou motocykla, chrbticový chrániče, prilby, ochranný odev a podobne). Porušenie povinnosti vodiča patrí „druhej priečke“ v štatistike príčin dopravných nehôd motocyklistov. Sem patrí aj povinnosť počas jazdy používať na hlave riadne upevnenú ochrannú prilbu určenú pre motocyklistov. Pokuta za jazdu bez riadne upevnenej prilby slúži v prvom rade na ochranu motocyklistu, nie na samoúčelné sankcie dopravnej polície. Vodič, alebo spolujazdec na motorke má výrazne menšie množstvo ochranných bezpečnostných prvkov, a práve preto je číre bláznovstvo nepoužívať ani to malé množstvo, ktoré ho môže ochrániť. Vhodné oblečenie s reflexnými prvkami, pevná obuv a rukavice sú nutnosťou. Avšak ani sebe lepšia výbava nie je zárukou bezpečného návratu pokiaľ motocyklista vedie svoj motocykel riskantne. Frajerina sa veru v tomto prípade nevypláca. Ďalším faktorom pôsobiacim na nehodovosť motocyklistov je stav vozovky. Motocykel je podstatne citlivejší na povrch komunikácie ale aj spôsob vedenia. Akákoľvek prekvapivá odlišnosť, napríklad nepredvídateľne prudšia zákruta, prekážka za neprehľadným úsekom cesty a podobne, má vysoký vplyv na schopnosť vodiča predvídať a prispôsobovať svoju jazdu .
Nie za každú dopravnú nehodu je prirodzene zodpovedný motocyklista, ale v záujme vlastnej bezpečnosti by sa mali vyvarovať nebezpečnej jazde, porušovaniu dopravných predpisov a taktiež by si mali uvedomiť, že vodiči ostatných motorových vozidiel nie vždy predvídajú ich porušovanie pravidiel cestnej premávky. Hazardovať so svojím zdravím a životom sa nevypláca. Pri zrážke s autom, náraze do zvodidiel alebo šmyku na mokrej ceste vo väčšine prípadov ťahá za kratší koniec práve motocyklista.
Odporúčania pre motocyklistov
Po investícii do drahých strojov, by investícia do ochranného oblečenia a prilby mala byť samozrejmosťou. Je dôležité, aby vodič motocykla odjazdil určitý počet kilometrov, oboznámil sa s možnými rizikami a krízovými situáciami, ktoré u motocyklov môžu nastať a často sú na dennom poriadku. Musí zvládnuť jazdu na mokrej vozovke, naučiť sa technike prudkého brzdenia, rýchlych zmien smeru a rýchlosti jazdy, dokonale zvládnuť ovládanie svojho motocykla, jazdu v hustej premávke mesta a zafixovať si do pamäti základné jazdné návyky. Za zváženie preto určité stojí doplňujúci kurz techniky jazdy na motorke. Netreba zbytočne riskovať, aj pomalšou (predpísanou) jazdou sa dá dostať do plánovaného cieľa. Pred akýmkoľvek manévrom, napríklad predbiehaním, treba byť obzvlášť predvídavý, všímať si, či Vás vodič auta registruje vo svojom spätnom zrkadle. Nehovoriac o križovatkách, nie každý vodič auta je tolerantný a uvoľní Vám časť svojho pruhu.
Vodiči áut si zase musia uvedomiť, že na cestách musia počítať aj s motorkármi. A tí sa zmestia aj tam, kde autá nie. Azda najdôležitejšie je preto sledovať spätné zrkadlá a situáciu okolo auta, pretože motorkári jazdia často vyššou ako povolenou rýchlosťou a je ich ľahké prehliadnuť. Zhovievavosť je na nezaplatenie. Najmä v pomaly posúvajúcich sa kolónach áut, keď sa dvojkolesový stroj ľahko prešmykne povedľa áut a niekedy zľava i sprava. Pri ich predchádzaní treba dodržiavať bezpečný odstup. Každý manéver však treba robiť tak, aby nebol ohrozený nikto ďalší a nedošlo k dopravnej nehode. Všetkých vodičov na záver upozorňujeme na dodržiavanie zákazu požívania alkoholických nápojov pred alebo počas jazdy!
mjr. Mgr. Daniel Džobanik, oddelenie komunikácie a prevencie

redakcia | 24. 6. 2015 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 116x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou