smahu správy

Farská púť Assisi - Rím - Lanciano - Loreto

obrazokZ príležitosti Sv. roka zasväteného životu sa v nedeľu, 3. mája 2015 v dopoludňajších hodinách vydalo štyridsaťšesť pútnikov zo Stropkova a okolia na 6-dňovú púť Assisi – Rím – Lanciano – Loreto spojenú s krátkou zastávkou pri mori.

Navštívili sme milostivé miesta, ktoré svojím životom a blaženou smrťou posvätili vynikajúci ľudia, ktorých nazývame svätí. Z týchto miest vychádza neobyčajná sila, ktorá nás posilňuje a napĺňa nádejou. Oni nás povzbudzujú, že dá sa žiť ľudsky, spravodlivo a v pokoji.
V pondelok ráno sme už obdivovali krásy jedného z najznámejších miest na zemi, pútnického mesta Assisi, presláveného vďaka posolstvu sv. Františka. Po prehliadke Baziliky sv. Františka sme obdivovali aj Baziliku sv. Kláry, kaplnku skonu sv. Františka a ďalšie pamiatky Assisi. V podvečerných hodinách sme dorazili do Večného mesta.
Počas troch dní pobytu v Ríme sme mali pred sebou veľmi náročný program vzhľadom na množstvo kostolov a iných pamiatok, ktoré sa dajú detailnejšie prezrieť iba za dlhší čas než sme mali k dispozícii my. Jednalo sa o významné pamätihodnosti ako Bazilika sv. Kríža, Sväté schody, Lateránska bazilika, Bazilika sv. Petra v okovách, Koloseum, Bazilika sv. Pavla, Bazilika Santa Maria Maggiore, Forum Romanum. Navyše sme mohli obedovať v slávnej Pápežskej Lateránskej univerzite.
Štvrtý deň, ktorý všetci pútnici nedočkavo očakávali a tešili sa naň, bola audiencia so Svätým Otcom Františkom na Námestí sv. Petra. Krátko pred desiatou hodinou sa medzi pútnikmi na zaplnenom námestí objavil Svätý otec František. So svojim papamobilom prešiel aj v blízkosti nás. Bola to chvíľa plná emócií, nadšenia, výkrikov radosti, prosieb, modlitieb a mávania. V príhovore pápež pozdravil pútnikov z rôznych kútov sveta, medzi inými aj zo Slovenska z farností Žilina, Martin, Lendak, Nacina Ves a Stropkov. So silnými zážitkami na celý život zo stretnutia s pápežom sa nám následne podarilo stretnúť aj s J.E. Jozefom kardinálom Tomkom, ktorý v krátkom príhovore pozdravil a požehnal všetkých prítomných slovenských pútnikov.
Zotavení na duchu sme pokračovali v prehliadke pamiatok Ríma – Anjelský hrad, Piazza Navona, Panteón, kostol sv. Ignáca z Loyoly, Hadriánov chrám, Fontána di Trevi.
Ďalší deň nás čakala prehliadka Baziliky sv. Petra, ktorá je najznámejšou aj najobdivovanejšou sakrálnou stavbou sveta. Ohromila nás jej veľkosť(výška kupoly je 190m), majestátnosť, architektúra, krásna umelecká výzdoba stien a stropov, maľby, množstvo nádherných sôch, oltár nad hrobom sv. Petra, hrob pápeža Jána Pavla II. a ďalšie pamätihodnosti tohto svätého miesta, metropoly Vatikánu, celej Cirkvi a sveta.
Popoludní sme cestovali do Lanciana – miesta eucharistického zázraku, ktorý sa stal pri premenení v 12. storočí. Po krátkej prehliadke a adorácii sme odcestovali na posledné miesto našej púte, do mesta Loreto, po ktorom majú meno Litánie k Panne Márii. Tam sme obdivovali kostol Panny Márie z Nazaretu. Tradícia hovorí, že v 12. storočí preniesla anjelská ruka dom P. Márie z Nazareta do Loreta. Po svätej omši sme sa vydali na cestu domov.
Ďakujeme CK Evatour Sabinov, sprievodkyni Mgr. Martine Sivákovej za odborné poznatky a oboznámenie s históriu miest a ich pamiatok ako aj hlavnej organizátorke púte Ing. Slávke Kitľanovej. Ďakujeme duchovnému sprievodcovi dekanovi vdp. Jánovi Švec- Bilému, ktorý nám slúžil sv. omše, povzbudzoval nás v homíliách na cestách a viedol modlitby.
Osobitné poďakovanie všetkých pútnikov patrí nášmu rodákovi, vdp. Petrovi Sykorovi, t.č. doktorandovi Pápežskej Lateránskej univerzity, ktorý obetavo a nezištne sprevádzal, organizačne pomáhal a celebroval sv. omše a svojimi príhovormi nás posilňoval vo viere v Boha a v dôvere v orodovanie Matky Božej.
Chceme poďakovať Najvyššiemu za vypočuté prosby a za krásnu a neopakovateľnú púť spojenú so silnými zážitkami z tejto cesty a za šťastný návrat domov.
Bohu vďaka!
Vďační pútnici

obrazok

redakcia | 3. 6. 2015 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 219x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou