smahu správy

Aj v Brusnici sme si uctili obete druhej svetovej vojny

Poznáme jedno krásne a často opakované slovo. Slovo, ktoré znie všetkým dobrým ľuďom a ktoré má vo všetkých jazykoch sveta jeden zmysel: MIER!

Prednedávnom si aj naša obec pripomenula 70 rokov od chvíle, ktorá pre obec, občanov Brusnice osobitne, znamenala novú éru. Po dlhých piatich rokov trvajúcich bojov druhej svetovej vojny nadišlo obdobie pre ďalšiu generáciu.
Ani tá sa nevyhla omylom, tak ako doteraz žiadna, ani táto spoločnosť nepriniesla ideál rovnosti, spravodlivosti, mieru a zmieru v pravde. Aj v aktuálnom čase prežívame časy vojen, strachu o budúcnosť svoju, našich detí, národa. Terorizmus, súboj medzi náboženstvami vstupuje do našich životov a je krutý rovnako, ako boli kruté boje pred 70. rokmi. Je jedno, či v Brusnici, na Dukle, pri Moskve, či v Berlíne. Priniesli milióny obetí nezmyslu vojen, pretože žiadna vojna nie je spravodlivá, žiadna neprináša spravodlivosť, naopak, každá je poznačená tisíckami hrobov hrdinov.
Hodnotíme však človeka, jedinečný dar života. A preto si i teraz spomeňme na tých, ktorí tu padli, zomreli pre zvrátenosť doby, ktorá nahnala voči sebe tisícky nevinných o boj o život. Túto hrôzu ako dieťa prežila p. Čabalová z Brusnice, ktorá sa s nami podelila o spomienky a zážitky z tohto obdobia. Porozprávala príbeh o partizánovi, ktorý bol zastrelený v našej obci, o vysťahovaní všetkých Brusničanov z obce a o vypálení našej dediny. Som rada a touto cestou by som sa chcela poďakovať predsedovi základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Brusnici Mgr. Feckovi, ktorý zorganizoval toto spomienkové popoludnie pri príležitosti 70.výročia SNP a ukončenia druhej svetovej vojny.
Pri tejto príležitosti viacerí občania obce Brusnica dostali Pamätné listy, ktoré im odovzdali členovia Zväzu protifašistických bojovníkov vo Svidníku Ing. Uhrik a PhDr. Kasarda. Pri spomienkach o hrôzach vojny spomínali aj ostatní starší Brusničania.
Vy, ktorí ste prežili, i my, ktorí to poznáme z rozprávania, si vážme čas mieru, odsúďme každý pokus agresie voči človeku. Sme tu, žijeme preto, aby sme zabezpečovali mier a pokojné časy pre naše deti, našich potomkov, aj tohto národa, ktorého sme členmi.
-ts-

obrazok obrazok

redakcia | 3. 6. 2015 | Obce okresu | Odkaz na článok | | 135x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou