smahu správy

Mons. Stanislav Stolárik prevzal biskupský úrad

obrazokV sobotu 16. mája sa v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave uskutočnila liturgická slávnosť kánonického prevzatia a uvedenia do úradu nového rožňavského diecézneho biskupa J. E. Mons. Stanislava Stolárika. Doteraz pôsobil ako pomocný biskup Košickej arcidiecézy.

Za rožňavského biskupa ho 21. marca tohto roku vymenoval pápež František. Na tomto poste nahradil Vladimíra Fila, ktorý sa podľa Kódexu kánonického práva po dovŕšení 75. roku života zriekol vedenia diecézy. S. Stolárik má na naše mesto úzke väzby a v roku 2014 sa stal čestným občanom Stropkova. Na slávnostnej inaugurácii sa na jeho osobné pozvanie zúčastnili aj primátor Ondrej Brendza a prednosta MsÚ Stanislav Humeník. „Považujeme Vás za nášho rodáka. Vy ste sa síce narodili v Rožňave a detstvo prežili v Košiciach, ale obidvaja Vaši rodičia pochádzajú z nášho mesta. Štefan Stolárik a Júlia, rod. Kočišová, boli pokrstení a prijali všetky sviatosti v našom farskom kostole a v Stropkove aj vyrastali. Pochádzali zo ctihodných starousadlíckych a katolíckych stropkovských rodín. Iste aj viera, ktorú dostali a rozvíjali v našom meste, im dala silu prijať osem detí a jedno z nich zasvätiť Bohu. Ste teda nielen čestný občan nášho mesta, ale u nás máte svoje korene. Medzi kňazmi pochádzajúcimi zo Stropkova máte to najvýznamnejšie miesto a my sme na Vás oprávnene hrdí,“ adresoval v liste novému biskupovi primátor O. Brendza. K zodpovednej funkcii mu zablahoželal a v mene občanov mesta tiež poprosil, aby na jemu blízky Stropkov a jeho obyvateľov nezabúdal vo svojich modlitbách.
-msú-

obrazok

Životopis S. Stolárika

Mons. Stanislav Stolárik sa narodil 27. februára 1955 v Rožňave. V rokoch 1973 – 1978 absolvoval filozoficko-teologické štúdia na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte v Bratislave. Kňazskú vysviacku prijal 11. júna 1978 v Dóme sv. Martina v Bratislave za vtedajšiu Košickú diecézu. Ako kaplán pôsobil v Trebišove a Humennom, neskôr bol duchovným a farským administrátorom v Prešove, Čani a administrátor mariánskeho pútnického miesta v Obišovciach. Farský úrad viedol v Humennom a Prešove, pôsobil aj ako sekretár Diecéznej presbyterskej rady. V roku 2004 bol menovaný za titulárneho biskupa barikského a pomocného biskupa Košickej arcidiecézy. Biskupskú vysviacku prijal 20. marca 2004. Následne bol menovaný za generálneho vikára diecézy a predsedu Liturgickej komisie Konferencie biskupov Slovenska. Dňa 21. marca 2015 ho Svätý Otec František menoval za diecézneho biskupa Rožňavskej diecézy.
Zdroj: TK KBS

redakcia | 27. 5. 2015 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 219x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou