ŠACH 20/2015

Vlastivedné múzeum v Hanušovciach privítalo mladých rytierov

8.mája sa uskutočnil tretí ročník šachového turnaja Rytiera Johanesa. Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou http://www.muzeumhanusovce.sk sa stalo dočasne bojovým územím mladých rytierov, ktorí bojovali za šachovnicami o body do mládežníckeho seriálu Grand Prix Slovenska. Pre ostatných záujemcov bol pripravený OPEN. Oba turnaje sa hrali na 7 kôl s limitom 2×15 minút + 2 sekundy na ťah. 52 hráčov vo veku od 5 do 67 rokov si okrem šachových zápasov vyskúšali aj streľbu z luku. Na záver ich Rytier Johanes previedol na Slovensku jedinečným archeoparkom.
Najlepší traja v jednotlivých kategóriách boli ocenení vyrezávanou pamiatkou z remeselníckej dielne kaštieľa, diplomami, publikáciami o múzeu a nechýbalo už tradičné pasovanie za rytierov.
V GPX turnaji zvíťazila Andrea Verbovská (Sabinov) pred Petrom Šichulom (Prešov) a Dianou Tokarčíkovou (Bardejov). V kategórii do 14 rokov vybojoval druhé miesto Dominik Ivančo a Jozef Sasarák obsadil tretiu priečku v kategórii do 11 rokov obaja (CZŠ sv.Petra a Pavla Stropkov).
V OPEN turnaji zopakoval minuloročné víťazstvo Jozef Feník z Vranova, s plným bodovým ziskom, pred Jozefom Kočiškom (Bardejov) a Marošom Kovaľom (Prešov). V kategórii do 20 rokov tretiu priečku získal Radoslav Paňko (ŠK Stropkov+Svidník).
Poďakovanie patrí riaditeľke vlastivedného múzea v Hanušovciach nad Topľou, PhDr. Márii Kotorovej PhD. za poskytnutie týchto historických priestorov pre šachovú hru, zabezpečenie cien aj prípravu doplnkového programu, ktorý ocenili všetci návštevníci podujatia a už teraz sa tešia na 4.ročník.