smahu správy

35. ročník Stropkovskej dvadsiatky opäť na novej trati

Prvýkrát v histórii odštartujú v centre mesta

Prípravy na prvý tohtoročný polmaratón v Prešovskom kraji vrcholia. Pred pár dňami však bolo podujatie ohrozené. Na cestu I/15 vedúcu cez okres Stropkov, po ktorej ide aj väčšina polmaratónskej trasy, presmerovali celú tranzitnú dopravu z Poľska. Z tohto dôvodu nezískali organizátori povolenie na jej užívanie. Po 34 ročníkoch tak museli hľadať alternatívne riešenie.

„Povolenie nám zrušili necelé tri týždne pred pretekmi, čo nám značne skomplikovalo situáciu. Okamžite sme však začali hľadať alternatívnu trasu a myslím, že sa nám podarilo nájsť takmer ideálne riešenie. Stropkov prvýkrát v histórii pretekov zažije hromadný štart z námestia,“ priblížil predseda stropkovského Klubu bežcov Štefan Kmiť. Polmaratón i desiatka odštartujú spoločne z centra mesta. Trasa povedie ulicami Cintorínska, A. Hlinku a Chotčanská von z mesta do neďalekej Chotče, kde je obrátka pre „desiatkarov“, polmaratónci budú pokračovať až do Bukoviec a následne späť do Stropkova. Klub bežcov chce pri organizácii jubilejného 35. ročníka Stropkovskej dvadsiatky nadviazať na vydarený minulý a pre zúčastnených pripravili aj v tentoraz niekoľko (aj neplánovaných) prekvapení. „Sčasti nám to skomplikovalo prípravy, ale myslím, že sa nám podarilo vytýčiť veľmi peknú trať. Ako som spomenul, bonusom pre verejnosť i pretekárov bude spoločný štart z námestia. Nad očakávanie pozitívne ohlasy po minulom ročníku nás totiž dokonale nabudili a v Stropkove chceme aj tentoraz pripraviť nezabudnuteľný beh. V nedeľu 10. mája sa teda všetci môžu opäť tešiť na rýchle a atraktívne preteky s takpovediac rodinnou atmosférou,“ priblížil Š. Kmiť.
Ešte pred štyrmi rokmi dobiehalo do cieľa na prázdnom futbalovom štadióne 29 skalných pretekárov, v minulom roku sa na polmaratónskej i 10-kilometrovej trati predstavilo spolu 113 bežcov. Tohtoročným želaním organizátorov je prekročiť stovku štartujúcich v hlavnej súťaži. Pomocnú ruku pri organizácii podalo po dlhých rokoch aj samotné mesto. „Poloha Stropkova i obmedzený rozpočet nám nedovoľujú organizovať masové podu¬jatie s niekoľkými stovkami pretekárov. Ale nikdy nehovor nikdy. Pre bežcov sa však snažíme robiť maximum, pripraviť tie najlepšie podmienky, preto dúfam, že dobrý chýr o Stropkove ich k nám tentoraz priláka ešte vo vyššom počte. Sme radi, že v tomto roku môžeme rátať s pomocou samosprávy. Celé zázemie pretekov je na Námestí SNP a v jeho bezprostrednom okolí. Pre štartujúcich je už tradične zabezpečená aj regenerácia na krytej plavárni,“ vysvetlil Š. Kmiť.
V Stropkove pobežia polmaratón po druhýkrát, keďže trasu niekdajšej dvadsiatky predĺžili len v minulom roku. Reagovali tak na požiadavky bežcov, keďže práve 21,1-kilometrové preteky sa na Slovensku tešia v posledných rokoch veľkej popularite. Názov Stropkovská dvadsiatka však zachovali – podľa organizátorov ide o značku, ktorá je dlhodobo zapísaná v povedomí bežeckej verejnosti nielen na východe.
Podujatie je v tomto roku aj súčasťou Východoslovenskej veľkej ceny vytrvalcov organizovanej Maratónskym klubom Košice. Registrácia je spustená od 1. marca na oficiálnej stránke podujatia www.stropkovska20.sk. Zvýhodnené štartovné je do 5. mája.
Peter Novák

redakcia | 6. 5. 2015 | Šport | Odkaz na článok | | 139x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou