smahu správy

Aj my, Brusničania, si chránime našu krásnu prírodu

obrazokOchrana životného prostredia znamená starostlivosť o celý rad prírodných zdrojov – rastliny, živočíchy, vzduch, vodu i pôdu. Je to celosvetový problém, no každý môže začať už doma. Životné prostredie podmieňuje existenciu organizmov na Zemi, vrátane človeka. V rukách každého jednotlivca je sila – pozitívne ovplyvňovať kvalitu životného prostredia, ale aj deštrukčná sila – zničiť všetko pekné okolo seba a život v akejkoľvek jeho podobe.

Životné prostredie a človek ako jedinec v ňom predstavujú jeden systém a jeden celok, aj keď mnohí z nás na to zabúdajú. Dlhodobé poškodzovanie životného prostredia v minulosti sa stále odráža na zdraví a veku ľudí. Zdravé životné prostredie a zdravý spôsob života idú ruka v ruke so zdravým a hodnotným prežívaním života každého z nás. Zachovanie prírody sa zabezpečuje ochranou a šetrením využívaním prírodných zdrojov. Ľudia si chránia veci, ktoré považujú za dôležité. Sú to ich domy , autá. Sú to všetko veci, ktoré si môžu kúpiť za peniaze. No čo s tými hodnotami, ktoré sa nedajú kúpiť? K takýmto hodnotám patrí v neposlednom rade prostredie, ktoré nás obklopuje, v ktorom žijeme, pracujeme, oddychujeme. Každý z nás túži po čistom vzduchu plnom kyslíka, po vyčistených lesoch a lúkach, upravených trávnikoch plných kvetov. Každý chce jesť zdravé jedlo. Jednoducho, všetci chceme žiť zdravo a pekne. Človek však každodenne znečisťuje prírodu. Sú ľudia, ktorým životné prostredie nie je ľahostajné. Organizujú sa v rôznych spolkoch, vydávajú rôzne publikácie, v ktorých varujú pred jeho devastáciou. Zdôrazňujú, že životné prostredie je dar pre ľudí, ktorí si musíme chrániť každý deň. Ak chceme zlepšiť a skrášliť naše životné prostredie , musíme začať od seba . Ako ? Možno tak, že zasadíme nový strom, upraceme okolie svojho domu či činžiaku, pri najbližšom výlete v prírode nezahodíme fľašu do trávy, papier z nanuku či cukríka na zem. Každý človek môže pomôcť na ochranu prírody tým, že nebude odhadzovať odpadky na zem, a ak uvidí nejaké odpadky na zemi, tak ich neobíde, ale zodvihne a pri najbližšom odpadkovom koši odhodí.
Ani nám, niektorým Brusničanom nie je ľahostajné ako to vyzerá pri cestách, v lese a v našom okolí. A preto sme sa rozhodli vyzbierať všetky odpadky okolo cesty až k rázcestiu. Neverili by ste, ale spolu sme nazbierali 38 vriec. Minulý rok sme vyzbierali 15 tón odpadu na krásnej zelenej lúke. Je smutné, keď na rozkvitnutej lúke vidíte kúsky zo striech rodinných domov, pneumatiky z áut a rôzne odpadky, ktoré by človek so zdravým rozumom nevyhodil. Nevážime si to čo máme, krásnu a zdravú prírodu.
Touto cestou by som sa chcela poďakovať všetkým, ktorí pomáhali pri odstraňovaní komunálneho odpadu.
Každý z nás môže prispieť aspoň malým kúskom k zlepšeniu a skrášleniu prostredia v ktorom žije, lebo každá veľká vec sa rodí z mnohých maličkostí.
Motto: „Hľadiac z vesmíru na ZEM zisťujeme, že celá ZEM je naším domovom. Nie sú na nej žiadne hranice, ani žiadne prekážky.“
-ts-

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 15. 4. 2015 | Obce okresu | Odkaz na článok | | 158x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou