smahu správy

Vaše ohlasy 16/2015

Nielen v Búrlivom víne Ľudovíta neľúbia

Nedávno som si v Korzári prečítal rozhovor s jedným z protagonistov Búrlivého vína, hercom M. Mňahončákom, kde tento rodený východniar zo Zborova hovorí, že niekoľko rokov si zdokonaľoval slovenčinu a že v jeho profesii by jazyk už mal byť perfektný. Nuž mal by byť… Napriek tomu, že televíziu sledujem pomerne zriedkavo, pozrel som si niekoľko pokračovaní seriálu pozornejšie a podľa môjho úsudku by som povedal, že mu to ide celkom dobre, no stáva sa, že aj majster tesár sa utne, o čom svedčí napríklad výrok v 335. epizóde, kde v úlohe Petra, generálneho riaditeľa, hovorí: „Tento sprostý spis rozkope celý môj život od základoch.“ (Evokuje to tak trochu legendárny výrok J. Slotu: „…nasadneme do tankoch.“)
Myslím si, že práve herci, moderátori, hlásateľky, redaktori, reportéri a všetci tí, ktorí sa živia rečovým prejavom a často sa prezentujú v elektronických médiách, by mali byť našimi učiteľmi v správnom používaní slovenčiny.
Prepínam televízne kanály a dozvedám sa, že v štúdiu sedí Ján Figel, klúčovou otázkou sú volby, na inom kanále predpovedá počasie pán Ilko, na ďalšom spomínajú na Pala Demitru, inde sa zas dozvedám, že nejakú celebritu Olgu trápi kašel, bolí ju lavá mandla a musí na niekolko dní kludne zalahnúť, potom zas že herec Dušan Taragel krstil svoju knihu, na ďalšom beží dabovaná telenovela, kde muž na ženu kričí, že je flandra, tá mu na to, že všetci ludia vedia, že je trulo a ona je čistá ako lalia…
Keby niekto chcel v televízii alebo v rádiu preraziť profesionálne s východniarskym prízvukom, (teda hlavne dôrazom na predposlednú slabiku v troj a viacslabičných slovách), určite by ho hnali kade ľahšie. Alebo s iným dialektom.
Keď už herci, moderátori či iné mediálne činné osoby nevedia vysloviť mäkké l a ani hlasoví a jazykoví poradcovia či logopédi im nedokážu pomôcť zbaviť sa tejto „rečovej vady“ (ako by aj mohli, keď väčšinou sami nevedia na ktoré miesto na podnebí špička jazyka patrí), mohli by hádam namiesto niektorých slov používať synonymá, napríklad namiesto ľúbim ťa, milujem ťa, namiesto soľ nech radšej povedia slaný prášok. Národného buditeľa Janka Kráľa môžeme dočasne premenovať na Janko Cár a otca našej spisovnej slovenčiny, aspoň nakrátko, kým sa každodenným drilom nenaučia bezchybne vysloviť jeho meno, nemali by sme nebodaj premenovať na Lajoš? Prečo mnohým mediálnym osobnostiam, ba ani početným hereckým divám a maestrom náš ľubozvučný spisovný jazyk príliš nevonia a ľ vyslovia len vtedy, keď sa „pomýlia“?
Nebyť toho, že miesto posledného odpočinku Ľudovíta Štúra v Modre je prikryté ťažkým náhrobným kameňom, určite by ste pobadali, ako po každom našom vedomom pokrivení slovenčiny sa zem pohýbe.
Alojz Hric

Lekárka s dobrým srdcom

Život je už taký, že popri všedných dňoch nám zavše prinesie aj chvíle slávnostné, ktoré sú čímsi výnimočnejšie než tie bežné. K takým milým chvíľam patria aj veľkonočné sviatky, súčasťou ktorých sú cirkevné obrady Kristovho víťazstva nad smrťou, ktoré sú pre nás prameňom viery, nádeje, radosti, sily a pomoci pre každodenný život.
Som dirigentkou chrámového zboru sv. Cyrila a Metóda pri chráme a kláštore redemptoristov v Stropkove, ktorý je už 15 rokov neoddeliteľnou súčasťou liturgického i kultúrneho života v grécko-katolíckej farnosti i samotného mesta Stropkov. Poslanie dirigenta je náročné a hoci vediem kolektív, ktorý vnímam, ako duchovné spoločenstvo, pred každým vystúpením a sv. liturgiou mám veľkú trému a rešpekt, ktoré pramenia z pocitu zodpovednosti. Je potrebné zabezpečiť účasť čo najväčšieho počtu členov zboru, aby sme to zvládli čo najlepšie. V čase , keď je potrebné podať maximálny výkon, moje emócie sú vo veľkom vypätí, stúpa mi krvný tlak a bez trvalej lekárskej pomoci MUDr. Ingrid Jakubovej by som to nezvládla.
S úsmevom na tvári, kultivovaným, vysoko profesionálnym a hlavne ľudským vzťahom pristupuje MUDr. Ingrid Jakubová, lekárka – kardiologička, k pacientom vo svojej ambulancii. Som jednou z jej pacientok, ktorej preukazuje sústavnú starostlivosť. To, čo som mala možnosť zažiť a osobne sledovať na ambulancii ma milo dojalo a zaslúži si pochvalu a úctu. Anjel v bielom plášti má čas na každého pacienta, vždy ochotná vypočuť a pomôcť. Doktorka veľkého a láskavého srdca, skromná, rozvážna, múdra a hlavne ľudská. V dnešnom uponáhľanom svete pozorovať prácu lekárky a jej zdravotnej sestry Gabriely Mikličovej, ktoré sú maximálne ústretové a pracovné povinnosti berú ako svoje poslanie je balzamom nielen na choré telo, ale aj dušu. Želám im veľa síl a hlavne pevné zdravie, aby aj naďalej rozsievali medzi svojimi pacientmi lásku a boli im oporou v ich zdravotných trápeniach.
Ľudmila Jakubčová, vďačná pacientka

redakcia | 15. 4. 2015 | Vaše ohlasy | Odkaz na článok | | 258x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou