smahu správy

Pozvánka na výstavu do Krosna

V stredu, minulého týždňa v podvečer, sa v Regionálnom centre kultúr pohraničia v Krosne uskutočnila vernisáž VI. klubovej výstavy členov Stropkovského fotoklubu. Výstavu otvorila riaditeľka centra Dorota Czastka. K návštevníkom vernisáže sa potom prihovorili organizátor výstavy Wacek Turek, predseda SFK Anton Hričan a vedúci OŠK v Stropkove Tibor Kubička. Ako je uvedené v slovenskej i poľskej verzii bulletinu, na VI. klubovej výstave SFK sa predstavuje 12 členov Michal Bujdoš, Kristián Babiar, Anton Hričan, Vlado Ivanko, Martina Kanalošová, Renáta Kasardová, Magdaléna Koleničová, Tomáš Manduľa, Dominika Pavúková, Kamil Soóš, Vlado Varga a Martin Rusin. Hosťovsky sa na tejto výstave predstavila aj naša rodáčka Emilía Verbová, ktorá žije a pracuje v Košiciach, kde je členkou fotoklubu NOVA, jedného z najúspešnejších na Slovensku.
Činnosť SFK je už tradične zameraná na účasť v celoslovenskej postupovej súťaži AMFO a to od okresného kola, ktoré má v podstate charakter klubovej súťaže, po krajskú a následne aj celoslovenskú. Poznamenávame, že na krajskej súťaži organizovanej pravidelne v Starej Ľubovni naši členovia získavali popredné ocenenia najmä v kategórii 16–21 rokov, 21 rokov a starší. Našim dlhodobým cieľom je presadiť sa aj v celoslovenskom kole a nadviazať tak na výsledky Kristiána Babjara dosiahnuté v kategórii 16–21 rokov. Vyvrcholením našej snahy sú výsledky z celoslovenského AMFA 2014 organizovaného v Leviciach, kde K. Potoma a D. Ignác získali ocenenia a ďalší naši autori mali spolu akceptovaných 13 fotografií. Ďalšou oblasťou činnosti SFK je účasť na medzinárodných fotosalónoch „Strom“ a „Fotofórum“, ktoré sú na Slovensku organizované dlhodobo a sú pod patronátom FIAP. Do tejto kategórie patria aj jarné a jesenné fotosalóny BARDAF. Na uvedených výstavách získali ocenenia A. Belovežčík, D. Ignác a V. Ivanko. Ostatní členovia tam mali značný počet akceptovaných prác. Dôležitým klubovým ocenením bolo získanie diplomu najlepší fotoklub na 3. fotosalóne BARDAF 2014, kde mali naši šiesti autori akceptovaných spolu 20 fotografií.
Pekným úspechom SFK je aj tretie miesto na Tatranskom mapovom okruhu TAMAPO, ktorého prvý ročník bol 3. 8. 2014 vyhodnotený v Ružomberku z príležitosti vernisáže výstavy členov Zväzu slovenských fotografov. Na mapovom okruhu sa zúčastnilo spolu desať fotoklubov z Čiech, Moravy i Slovenska. V jednotlivcoch získal 1. miesto člen SFK D. Ignác za športovú fotografiu „Silou vôle“.
Ďalšou oblasťou činnosti SFK je popularizácia fotografie formou klubových a autorských výstav a tiež reprízou výstav z medzinárodných salónov BARDAF a Kyjev.
Okrem uvedených spolupracujeme aj s fotoklubmi z Nových Zámkov, Ružomberka, Krosna a Odesy. S radosťou môžeme verejnosť informovať, že individuálna aktivita Vlada Ivanka na fotosalónoch FIAP bola začiatkom roka 2015 korunovaná priznaním fotografického titulu AFIAP.
Stropkovský fotoklub je azda prvý na Slovensku, ktorý priniesol fotografiu k divákovi formou inštalácie fotografických výstav v závodnej jedálni v TESLA STROPKOV, a.s. Verme, že táto tradícia zavedená pred štyrmi rokmi bude ďalej pokračovať. V súčasnosti je tam napríklad výstava fotografií Dušana Ignáca, nášho rodáka zo Svidníka. V pláne fotoklubu sú ďalšie akcie na popularizáciu fotografie v Stropkove, napríklad verejná prezentácia fotografií cestovateľov z potuliek po zaujímavých miestach Európy, Afriky i Ameriky. Na stropkovskom jarmoku chceme zrealizovať už skôr zamýšľanú prezentáciu fotografií i fotosúťaž v parku. Myslím si, že uvedené svedčí o celkom zaujímavej aktivite činnosti fotoklubu.
Všetci sa už tešíme na otvorenie mestskej galérie v rekonštruovaných priestoroch spoločenskej miestnosti na OŠK, kde vznikne priestor na dôstojnú prezentáciu výstav fotografov, výtvarníkov i ďalších umelcov. Pre záujemcov o VI. klubovú výstavu v Krosne uvádzame, že výstava potrvá do 15. 3. 2015.
Ing. Anton Hričan

redakcia | 4. 3. 2015 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 159x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou