smahu správy

Denný stacionár už aj v Duplíne

Po roku od otvorenia denného stacionára pre seniorov v Stropkove sa rovnaký projekt rozbehol i v obci Duplín. Pod záštitou neziskovej organizácie z Krásneho Brodu tak od 15. januára už aj duplínski seniori môžu využívať služby dotované z fondov Európskej únie.

Denný stacionár predstavuje sociálnu službu pre tých seniorov, ktorí buď žijú osamelo alebo žijú so svojou rodinou, ktorá sa im však nemôže venovať po celý deň. Stacionár teda predstavuje podporu, pozornosť a umožňuje socializáciu jeho členov. Do Duplína prišiel s myšlienkou realizácie tohto cenného projektu pán Dušan Papiak z neziskovej organizácie, ktorý prejavoval veľký záujem na zriadení denného stacionára. Po dohode so starostom obce Jozefom Potomom a obecným zastupiteľstvom projekt dostal zelenú a tak sa dôchodcovia v Duplíne už od polovice januára môžu počas pracovných dní tešiť z pozornosti a opatery, ktorú im stacionár ponúka. Seniori túto iniciatívu vrelo privítali a stacionár nemá núdzu o účasť.
Stacionár je kapacitne obmedzený, ponúka členstvo pre max. 35 seniorov. Realizuje sa v pracovných dňoch od 09:00 do 15:00 v priestoroch obecného úradu. Seniori za symbolický poplatok každý deň dostanú obedové menu pozostávajúce z polievky, hlavného jedla a samozrejmosťou je káva, minerálna voda alebo čaj zdarma. V rámci záujmových činností sa seniori venujú čítaniu, diskutovaniu, spievaniu, ručným prácam, počúvaniu hudby, sledovaniu náučných programov a iným aktivitám. Okrem toho im bol už niekoľkokrát zabezpečený masér i zdravotník, ktorý dôchodcov školil v oblasti prvej pomoci. Nechýbala však ani zábava v podobe kapely.
„Som veľmi rada, že aj v Duplíne majú šancu dôstojne a zmysluplne prežiť svoj voľný čas. Počas dňa sú im umožnené rôzne záujmové aktivity, ktoré im pomáhajú zabudnúť na útrapy a bolesti každodenného života a tiež nadväzujú vzťahy s ostatnými rovesníkmi. Seniori v Duplíne túto myšlienku prijali s veľkým nadšením“ uviedla obyvateľka obce, samotná členka stacionára.
OcÚ Duplín

obrazok obrazok

redakcia | 4. 3. 2015 | Obce okresu | Odkaz na článok | | 322x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou