smahu správy

Výstava hmyzu zaznamenala veľký úspech už v prvom týždni

obrazok„Kvôli dobrej fotke si treba privstať, úspešnosť kvalitného záberu je jedna ku štyristo“

Minulý štvrtok sa v stropkovskom múzeu konala vernisáž výstavy Neznámy svet hmyzu. Organizátorom bol nový Klub nezávislých fotografov. Hodinu po dvanástej začali prichádzať žiaci, učitelia, fotografi a ďalší návštevníci.

Výstavu otvoril riaditeľ múzea Andrej Nábožný, ktorý privítal autorov fotografií a všetkých zúčastnených. V tom čase mala výstava za sebou už prvý úspešný týždeň. Organizátori zaznamenali pozitívne ohlasy aj zo strany vyučujúcich základných škôl. Ocenili najmä, že bolo zachytené aj to, čo je bežným okom neviditeľné. Spoluzakladateľ klubu Andrej Belovežčík má za sebou bohaté fotografické skúsenosti. Nič podľa neho nezachytí detaily tak dobre ako makrofotografie, ktoré boli prezentované aj na tejto výstave. „Potrebovali sme aj odborníka na hmyz, ktorého sme našli rovno v Stropkove. Je ním Jozef Šeršeň, aj jeho výtvory tu dnes nájdeme. Popisy a odborné názvy, ktoré tu ľudia môžu vidieť sú tiež jeho práca. Bohužiaľ, kvôli zdravotným problémom tu dnes nemôže byť s nami“, uviedol. Primátor Ondrej Brendza zaželal autorom veľa inšpirácie a zároveň vyslovil prianie, aby výstava bola zážitkom pre všetkých zúčastnených. „Páči sa mi netradičnosť výstavy. Autori vyskúšali model, keď divák neprichádza za fotografiami, ale fotografie prichádzajú za ním,“ otvoril vernisáž O. Brendza.
Dokopy bolo vystavených 41 fotiek hmyzu. Ich autormi sú Matúš Cichý, Štefan Ďuraš, Jozef Potoma, Kristián Potoma a Jozef Šeršeň. V novom Klube nezávislých fotografov sú aj dvaja pedagógovia. Asi aj preto vznikla myšlienka ponúknuť to základným školám v Stropkove a okolí. „Nevedeli sme však ako. Preto sme sa rozhodli zorganizovať úvodnú vernisáž,“ povedal A. Belovežčík. Hmyz odporúčajú fotiť najmä v skorých ranných hodinách, ideálne okolo šiestej-siedmej ráno. Na takúto záľubu potrebuje človek aj veľa trpezlivosti. Kvalitná fotografia sa nezískava ľahko. Pomer úspešných a neúspešných záberov je asi štyristo k jednej. „Bol by som veľmi rád, keby aspoň jedno z detí, ktoré sem prídu, sa začalo venovať fotografovaniu,“ povedal M. Cichý. Členovia klubu si uvedomujú, že deti v základných školách môžu vystavované fotografie poškodiť, no neprekáža im to. „Nevadí, ak ich zničia alebo pokreslia, hlavné je, že budú zničené pre správny účel,“ dodal s úsmevom. Pre veľký úspech bude výstava otvorená aj počas tohto týždňa.
-pet-
Foto: A. Hričan

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 25. 2. 2015 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 191x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou