smahu správy

Šaliansky Maťko J. C. Hronského

Druhá polovica zimy je v kultúrnom kalendári Matice slovenskej aj v znamení obvodných a krajských kôl, ako aj kola celoštátneho, súťaže v prednese slovenských povestí Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského.

Tradícia sa zrodila v roku 1991 v mestečku Šaľa v hlave predsedu tamojšieho Miestneho odboru Matice slovenskej MUDr. Svetozára Hikkela práve v deň, kedy majú Matejovia meniny a krátko po výročí narodenia Jozefa Cígera Hronského.
Miestny odbor Matice slovenskej v Stropkove v spolupráci s Odborom školstva a kultúry mesta Stropkov usporiadal vo štvrtok 5. februára 2015 v dopoludňajších hodinách 22. ročník obvodného kola tejto súťaže, ktorej sa zúčastnilo 19 žiakov od 2. do 6. ročníka základných škôl. Po otvorení podujatia predsedom MO MS v Stropkove Ing. Slavomírom Cichým sa priestorom čitárne Mestskej knižnice začali z úst chlapcov a dievčat rinúť neuveriteľné príbehy plné statočných hrdinov, odvážnych dievok, múdrych starcov, ale aj zákerných bosoriek, zlých síl i závistlivých susedov. Porota v zložení členiek výboru MO MS Mgr. Eva Flešárová, Milka Antošová a vedúca Mestskej knižnice Oľga Barburská skutočne nemali ľahkú úlohu vybrať troch najlepších, najmä v kategórii 2 (4. a 5. ročník). Konečný verdikt poroty teda znel takto: V 1. kategórii (2. a 3. ročník) sa na 1. mieste umiestnil Adam Nemec (ZŠ Mlynská), na 2. mieste Adam Baník (ZŠ Mlynská) a na 3. mieste Katarína Fečová (ZŠ Konštantínova). V 2. kategórii bolo umiestnenie takéto: 1. Timea Petričková (ZŠ Mlynská), 2. Terézia Mitrušková (ZŠ Mlynská) a 3. Zuzana Vasilenková (ZŠ s MŠ Havaj). V kategórii 3 (6. a 7. ročník) sa na 1. mieste umiestnila Tamara Michrinová (ZŠ Konštantínova) a na 2. mieste Etela Vargová (CZŠ sv. Petra a Pavla). Blahoželáme! Súťažaci, ktorí sa umiestnili vo svojich kategóriách na prvých miestach postupujú na krajské kolo súťaže Šaliansky Maťko J. C. Hronského, ktoré sa uskutoční koncom februára v Prešove.
Predsedníčka poroty Mgr. Eva Flešárová ocenila v závere vysokú úroveň pripravenosti žiakov na túto náročnú súťaž a profesionálny prístup pedagógov ku svojim zverencom. Organizátori súťaže zároveň vyjadrujú vďaku vedúcej Metskej knižnice Oľge Barburskej za ústretovosť a spoluprácu aj pri tejto akcii.
-sc-

obrazok

redakcia | 11. 2. 2015 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 131x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou