smahu správy

Po stopách 39. Slovenského zimného zrazu turistov

obrazokStropkovským turistom sa predminulý víkend (31. januára a 1. februára) podarilo zorganizovať turistické podujatie, ktoré pripomenulo účastníkom úspešný 39. Slovenský zimný zraz turistov konaný v roku 2005. Turistické zrazy každoročne organizujú kluby po celom Slovensku. Žiaľ, tento rok sa nepodarilo VV KST zabezpečiť organizátora pre 49. ročník, preto nám v klube napadla myšlienka zopakovať organizáciu zimného zrazu po desiatich rokoch. Aj preto sme ho pomenovali Po stopách 39. SZZT.

Najväčšie starosti nám robilo počasie. V roku 2005 boli treskúce mrazy až –25°C, teraz pršalo. Mali sme pripravené náhradné trasy, ale aj tak to vyzeralo beznádejne. Prichádzajúci turisti neveriacky krútili hlavami a pomaly predávali bežky. V piatok večer o 19.00 však všetci prišli na slávnostné zahájenie, ktoré sa uskutočnilo v priestoroch reštaurácie TIMDŽI. Prítomných turistov privítal predseda KST Slávia Stropkov Ján Vereščák, ktorý vyjadril presvedčenie, že aj napriek nepriazni počasia si dokážeme vytvoriť priateľskú atmosféru. Na zahájení zrazu boli prítomní aj zástupcovia mesta Stropkov – viceprimátor MUDr. Martin Jakubov a poslanci MZ Radko Kmiť a Mgr. Jaroslav Zachar. Viceprimátor v príhovore neskrýval svoje prekvapenie a radosť z účasti takmer 70 turistov z Košíc, Prešova, Michaloviec, Sabinova, Lipian, Hermanoviec, Svidníka, Stropkova a okolia. „Všetkým zúčastneným turistom u nás prajem príjemný pobyt, dobré počasie, kvalitné športové výkony a verím, že si z okolitých turistických chodníkov odnesiete nové poznatky a iba krásne spomienky. Mens sana in corpore sano … V zdravom tele zdravý duch,“ boli povzbudivé slová M. Jakubova.
Cez noc sa stal zázrak a zobudili sme sa do zasneženého rána. To bolo radosti. Trasa bola jasná, ide sa na Baňu. Bežkári si to namierili po žltej turistickej značke okolo vleku, cez slivkový sad až na turistickú chatu a pešiaci cez Bokšu okolo starej gréckokatolíckej cerkvi, po modrej turistickej značke cez obec Baňa až na vrchol 526 m n. m. Všetci sme sa stretli v útulnej turistickej chate KST Slávia Stropkov, kde sme si oddýchli a občerstvili sa. Aj keď výhľady neboli celkom ideálne, radosť v cieli a dobrá nálada nikomu nechýbala. Turisti ocenili srdečnosť domácich organizátorov, prostredie a dobré trate. Večer bol papučový bál, kde v rytme dobrej hudby „DJ Bohuš“ panovala výborná nálada a zábava.
V nedeľu ráno sa ťažko vstávalo, ale na ranný zraz prišli všetci turisti načas. Zvolili sme trasu, ktorá je celkom ľahká pre turistov a bohatá na pekné výhľady na mesto. Trasa cez Kozinec, slovenský dvojkríž, chata pod Vysokou, Vojtovce, Stropkov bola ideálnou prechádzkou pre bežkárov aj peších turistov. Podobne ako na Bani, aj tu v „chalúpke u Laca“ sa podával slovenský hamburger – chlieb s masťou a cibuľou + čaj. Očarujúca zimná príroda a krásne prostredie iba dotváralo srdečné stretnutie turistov. Pesničky pri ohníku, opekanie a spoznávanie nových priateľov to je to čo robí turistiku turistikou.
Na záver predseda KST Slávia Stropkov Ján Vereščák zhodnotil celé podujatie, poďakoval všetkým klubom, že prišli spoznať Stropkov a slovami „Všetci sme jedna rodina, všetci sme jedna banda a keď sa stretneme, tak je sama sranda, “ ukončil tento zimný zraz.
Slová chvály a poďakovania od účastníkov pre organizátorov nášho klubu pri záverečnej kapustnici nás tešia, ale aj zaväzujú k tomu, že turistiku vieme robiť, vieme organizovať a vieme aj propagovať. To ocenil aj viceprimátor mesta Stropkov MUDr. Martin Jakubov, ktorý poďakoval turistom za účasť a KST Slávia Stropkov za nádherné turistické podujatie a propagáciu mesta Stropkov, ktorého bol sám aktívnou súčasťou.
-jv-

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 11. 2. 2015 | Šport | Odkaz na článok | | 226x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou