smahu správy

Kniha rodáka z Kolboviec v najprestížnejšej knižnici sveta

obrazokV Kongresovej knižnici vo Washingtone, Library of Congress U.S, ktorá je jednou z najdôležitejších a najväčších knižníc na svete a je nesporne považovaná za najprestížnejšiu sa koncom minulého roka objavila kniha, na ktorej sa autorsky podieľal aj rodák z okresu Stropkov Marián Petričko. Je jedným z troch editorov jedinečnej knihy o Slovenskej republike v angličtine „Tisíc a dvadsať rokov mladého Slovenska“, ktorá sa najnovšie nachádza v zozname Library of Congress.

Skutočnú hodnotu tohto úspechu si lepšie uvedomíme pri fakte, že posledná kniha slovenských tvorcov z územia Slovenska v kolekcii Library of Congress U.S. pochádza z roku 1860 – je to Prvá čítanka pre slovenské evanjelické a v školy vydaná v Banskej Bystrici! Rozhodujúca časť informačných zdrojov v knižnici o Slovensku je totiž odinakiaľ – pochádza z najvýznamnejších medzinárodných inštitúcií a univerzít.
Marián Petričko ako špecialista na východné Slovensko pracoval v tíme vedenom držiteľom Československej novinárskej ceny PhDr. Ivanom Klčom a tiež s PhDr. Danicou Filovou, ktorá ako reportérka Slovenskej televízie sprostredkúvala divákom stretnutie prvého slovenského prezidenta Michala Kováča v Bielom dome s Billom Clintom (1994). Odborným poradcom bol Doc. PhDr. Ján Sand, PhD., držiteľ najvyššieho vyznamenania Slovenského syndikátu novinárov za celoživotné dielo. Ich spoločné súborné dielo, doposiaľ najucelenejšie a najkomplexnejšie o Slovensku, má 768 strán a 1334 ilustrácií. Obsah knihy motivovanej 1150.výročím príchodu Cyrila a Metoda na Slovensko a 20. výročia Slovenskej republiky zahŕňa všetky aspekty života spoločnosti – počínajúc históriou. Predstavuje podrobne všetky samosprávne kraje, mikroregióny vrátane nášho severovýchodného Slovenska, osobitne sa venuje napr. oblasti Polonín. Unikátna kniha nanajvýš podrobne analyzuje minulosť a súčasnosť rusínskej národnostnej menšiny, grécko-katolíckej cirkvi, jedinečných drevených kostolíkov.
Kongresová knižnica založená 24.apríla 1800 je v skutočnosti národnou knižnicou Spojených štátov amerických a vedeckovýskumným telesom Kongresu Spojených štátov. Situovaná je vo Washington D.C. Jej zbierky zahrňuje viac ako 32 miliónov katalogizovaných kníh a iných tlačených materiálov v 470 jazykoch, viac ako 61 miliónov rukopisov, najvzácnejšiu knižnú kolekciu v Severnej Amerike vrátane Guttenbergovej Biblie, vyše milióna publikácií americkej vlády, milión výtlačkov svetových novín za posledné tri storočia, 33 000 novinových zväzkov, 4.8 miliónov máp; notové záznamy; 2,7 miliónov zvukových záznamov; viac ako 13,7 miliónov fotografických obrazov, atď.
Marián Petričko vyrastal v Kolbovciach, kde žijú jeho rodičia, pôsobil ako dôstojník v armáde Slovenskej republiky, neskôr ako redaktor v bratislavskom vydavateľstve Zempress. Žije v Bratislave, je ženatý a má tri dcéry – Sabinu, Simonu a Sidóniu. K východnému Slovensku má vrúcny vzťah, osobitne ho zaujímajú história, kultúrne dedičstvo, život a spolunažívanie národnostných menšín v tomto regióne.
Nuž, nášmu rodákovi z Kolboviec blahoželáme a tešíme sa na jeho ďalšiu prácu s pracovným názvom My, Východniari, ktorá by mohla vyjsť v tomto roku.
Ivan Klč

obrazok

redakcia | 21. 1. 2015 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 403x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou