smahu správy

Keď nie sme v laviciach

Na gymnáziu, ako sa často vraví, je potrebné pravidelne sa učiť a štúdiu venovať veľa času. Bez vetra sa ani lístok nepohne, no na obrovské množstvo aktivít, pri ktorých sa nemusíte hlásiť ani poslušne sedieť v laviciach sa často pozabudne.

Projekt KomPrax umožňuje študentom zrealizovať vlastné malé projekty, pri čom sa naučia pracovať v tíme a zdokonalia svoje organizačné schopnosti. Ani žiaci našej školy neprepásli možnosť vyskúšať si to na vlastnej koži a zrealizovali zaujímavé akcie pre ostatných spolužiakov, kde sa spoločne zabavili, poučili, spoznávali mnoho nového, ako aj seba navzájom.
Prvou takouto akciou bolo podujatie s názvom „Nájdi sa“. Študentky tretieho ročníka Kamila Pališková a Simona Bérešová v spolupráci so Žiackou školskou radou ponúkli stropkovským gymnazistom prehľad ponuky vysokých škôl v najpopulárnejších odvetviach, pohľady štyroch hostí pracujúcich v oblastiach, ktoré sú študentmi najčastejšie volené pre vysokoškolské štúdium, zaujímavú diskusiu s nimi a to všetko v príjemnej atmosfére s čajom a koláčikmi v ruke. Takto sa snažili pomôcť najmä tým nerozhodným pri výbere vhodného povolania a správnej cesty do budúcnosti.
Gymnazistky Diana Khwaja a Henrieta Vysokajová s pomocou ŽŠR pripravili projekt „Cesta za spoznaním nových kultúr“, kde priblížili študentom život ľudí iných národností či menšín, ktorí žijú v našom okolí. Typických Vietnamcov, Rómov a Afgáncov predstavili prostredníctvom tradičných jedál, z ktorých všetci radi ochutnali, hudby, známych miest, charakteristických zvykov a typického oblečenia. Všetkých zaujali nové informácie o ľuďoch s ktorými sa všetci denno-denne stretávame, pomocou ktorých lepšie pochopili a naučili sa rešpektovať rozdiely medzi našou a ostatnými kultúrami.
Tretím, posledným projektom bola „Noc v škole“. Táto akciu sa s pomocou členov ŽŠR rozhodla zorganizovať prváčka Sebastiána Frigová. Cieľom bolo zblížiť a pomôcť študentom rôznych ročníkov vzájomne sa spoznať. Množstvo hier, zaujímavých aktivít, sledovanie filmov, večera v pyžamách a, ako to už býva, ponocovanie do rána splnilo svoj účel. Pri odchode nechýbal nikomu úsmev na perách a každý zúčastnený si odniesol nezabudnuteľné spomienky a nové priateľstvá.
Podujatie „Európa v škole“ podporované projektom Euroscola, na ktorého realizácii sa podieľala najmä predsedníčka ŽŠR Michaela Donerová spolu s jej členmi, malo za cieľ podporiť kolektívnu prácu u študentov a ponúknuť priestor na ukázanie svojich schopností obhájiť si vlastný nápad a nájsť riešenie pre rôzne zložité situácie. Študenti takúto možnosť ocenili a ich kreatívne nápady stáli za to.
Lavice sú neodňateľnou súčasťou každej školy, no študent čo by tvrdil, že na našom gymnáziu neexistuje nič iné, klamal by. Vďaka aktívnym študentom a podpore profesorov si stropkovskí gymnazisti po ukončení štúdia neodnesú len kvalitné vedomosti ale aj nespočetne veľa cenných spomienok z mimovyučovacích akcií, kde sa kreativite a zábave medze nekladú.
Šimona Tomková

redakcia | 14. 1. 2015 | Školy a ich aktivity | Odkaz na článok | | 130x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou