smahu správy

Manželka primátora podala trestné oznámenie na protikandidáta

obrazokMinulý týždeň podala manželka primátora Petra Obrimčáka Zuzana trestné oznámenie na jeho protikandidáta v novembrových voľbách Ondreja Brendzu. Políciu žiada o prešetrenie podozrenia z trestného činu porušenia zákona o voľbách do orgánov samosprávy.

O. Brendza sa ho mal dopustiť tým, že jeho podobizeň sa objavila na veľkoplošných plagátoch ešte pred začiatkom predvolebnej kampane. Tá oficiálne začína 17 dní pred voľbami, teda 29. októbra. Zo zákona však nevyplýva, žeby vylepovanie bilboardov bolo jeho porušením. „Vylepovanie veľkoplošných plagátov (billboardov) zákon o voľbách do orgánov samosprávy neupravuje. Ide o právny vzťah medzi vlastníkom plagátovacej steny a osobou, ktorá si túto plochu prenajala. Volebný zákon taktiež neupravuje vedenie volebnej kampane prostredníctvom internetu, resp. sociálnych sietí. Sankcie za vedenie volebnej kampane kandidujúcimi subjektmi pred začiatkom volebnej kampane volebný zákon neustanovuje,“ vysvetlila Dana Pohlodová z tlačového odboru ministerstva vnútra. Stropkovskí policajti sa s podnetom oboznámili, no vo veci vyšetrovať ani nezačali. „Vec bola zákonným spôsobom riešená a odstúpená vecne a miestne príslušnému orgánu, ktorý je oprávnený vo veci konať,“ informovala krajská policajná hovorkyňa Jana Migaľová. K spáchaniu trestného činu teda nedošlo. Zo stropkovského OO PZ tak bol podnet odstúpený Rade pre vysielanie a retransmisiu. Táto inštitúcia je však správny orgán, ktorý vykonáva štátnu reguláciu v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania, retransmisie a poskytovania zvukovo-obrazových mediálnych služieb. Rada sa teda v žiadnom prípade nezaoberá problematikou veľkoplošných plagátov.
Primátorova manželka sa však v záujme ústavnosti a zákonnosti nadchádzajúcich volieb môže obrátiť na najvyššiu autoritu. „Rozhodovať o sťažnostiach pre neústavnosť alebo nezákonnosť volieb z dôvodu porušenia ustanovení volebného zákona je zverené do výlučnej kompetencie Ústavného súdu Slovenskej republiky,“ uviedla D. Pohlodová z ministerstva vnútra.
V závere minulého týždňa sme sa so Zuzanou Gajdošíkovou Obrimčákovou pokúšali skontaktovať v sídle Polikliniky Giraltovce, ktorú kúpila v júni tohto roka. Telefonicky sa nám to nepodarilo, nereagovala ani na otázky zaslané mailom. Zaujímalo nás, čo bolo motívom pre podanie oznámenia a aký výsledok očakáva.
Ondrej Brendza sa k problému postavil s nadhľadom: „K takémuto konaniu manželky protikandidáta je zbytočné čokoľvek povedať. Celé Slovensko je oblepené predvolebnými bilboardmi a žiadne trestné oznámenie nebolo podané. Ako som už viackrát prezentoval, predvolebnú kampaň budem viesť férovo a korektne. Obyvateľom Stropkova chcem prezentovať predovšetkým svoje predstavy o smerovaní a lepšej budúcnosti nášho mesta. K takýmto praktikám sa určite neznížim, štýl mojej kampane je postavený na hodnotách slušnosti a spájaní ľudí, ktorým záleží na našom meste.“

obrazok

Peter Novák | 29. 10. 2014 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 1840x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou