smahu správy

Predstavujeme kandidátov na primátora Mesta Stropkov

15. novembra rozhodnú občania mesta o novom primátorovi Stropkova. Do volebného súboja vstupuje pätica Stropkovčanov. Už po tretíkrát v rade sa o dôveru bude uchádzať súčasný primátor, jeho vyzývateľmi budú dvaja nezávislí kandidáti a dvaja nominanti politických strán. V tomto vydaní Stropkovského Spektra vám prinášame anketu, v ktorej sme každému z kandidátov dali priestor na predstavenie sa potenciálnym voličom. V predvolebnom období sa následne budeme kandidátov pýtať na otázky súvisiace s dianím v meste a ich predstavami o jeho ďalšom smerovaní.

obrazok Kandidát strany Právo a Spravodlivosť Bohuš Antoš (36 rokov) je ženatý a má tri deti. Po ukončení vzdelania na SOŠ a absolvovaní základnej vojenskej služby začal v roku 2002 svoju podnikateľskú činnosť, v ktorej pokračuje dodnes. Momentálne pôsobí v prosperujúcej firme zaoberajúcej sa finančným poradenstvom.
Prečo ste sa rozhodli kandidovať na primátora?
Kandidovať som sa rozhodol na základe podpory mojej politickej strany, ako aj samotných obyvateľov Stropkova. Stropkov je moje rodné mesto a ja vidím, že je tu potrebná zmena, nakoľko rozvoj mesta ako taký stagnuje. Rád by som s podporou vás všetkých zmenil veci k lepšiemu, pretože nielen ja vnímam hospodársky, kultúrny a spoločenský stav mesta za nevyhovujúci. Nedostatok bytových jednotiek pre mladé rodiny s deťmi, chýbajúce detské ihriská, oddychové zóny, či narastajúca nezamestnanosť, no aj mnoho iných problémov patrí medzi veľké negatíva tohto, v minulosti prosperujúceho mesta. Moje skúsenosti vo finančnej sfére by som rád vniesol do verejnej správy, a týmto pomohol k lepšiemu hospodáreniu mesta. Verím, že sa mi to podarí, ak budeme spolupracovať a spoločne dohliadneme na to, aby všetky zdroje, či už finančné alebo ľudské, boli využité efektívne a transparentne v prospech nášho mesta.
Doterajší najväčší profesionálny úspech: neuvedené
Životné krédo: Keď vieš prečo, zvládneš každé ako.
Obľúbené
Hudba: hudba 90. rokov.
Kniha: Jean Giono – Muž, ktorý sadil stromy.
Politik: nemám žiadneho.
Jedlo: segedínsky guláš.
Dovolenková destinácia: Chorvátsko.
Záľuby: motocross, lyžovanie.
Jazykové znalosti: anglický jazyk – pasívne.

obrazok Nezávislý kandidát Jaroslav Berežný (51 rokov) je ženatý, s manželkou Ankou majú osem detí. Vyštudoval Gymnázium v Stropkove a Zdravotnícku školu v Bratislave. Pracoval v ZDROJ-i ako skladník, v Bardejovských Kúpeľoch a NsP Stropkov ako masér, na Okresnom úrade Stropkov ako samostatný odborný referent Odboru životného prostredia, neskôr spojovateľ, následne funkciu kuriča plynovej kotolne už odmietol. V IKV Žakovce pracoval ako klient. V súčasnosti je nezamestnaný. Ako poslanec Mestského zastupiteľstva v Stropkove sa v polovici volebného obdobia v roku 2000 vzdal tejto funkcie. Občania ho poznajú aj ako dobrovoľníka vo viacerých oblastiach spoločenského života.
Prečo ste sa rozhodli kandidovať na primátora?
V Stropkove žijem veľmi aktívne s mojou početnou rodinou. Viem, čo my ľudia potrebujeme, aké máme práva, aké sú naše vzájomné vzťahy, aké máme povinnosti, starosti, problémy. Viem, ako nás mestské podniky neopodstatnene systematicky oberajú o financie. Naše mesto má veľký potenciál a ten sa bude rozvíjať, ak aj napriek odlišným názorom jednotlivcov všetci vzbudíme v sebe vôľu spoločne konať dobro. Poslaním primátora Stropkova je mimo iného aj iniciovať a spolukoordinovať takéto konania a ja idem do volieb za týmto účelom.
Doterajší najväčší profesionálny úspech: V Inštitúte Krista Veľkňaza, ktorý je zaregistrovaný ako občianske združenie, sa modlia a pracujú štatutárni zástupcovia, zamestnanci, dobrovoľníci a klienti, pre ktorých sa to všetko robí. Na moje 49. narodeniny som tam nastúpil ako klient, chcel som tam byť presne rok a farár Marián Kuffa s tým súhlasil. No prišiel predčasne deň, keď mi Marián povedal: „Zajtra ideš domov. Páči sa mi, keď hovoríš, že chybu si urobil aj ty. Na začiatku si hovoril ináč.“ Môj pobyt v Žakovciach trval 40 dní. Myslím si, že práca, ktorou pomáhate ľuďom a zároveň aj vás samých formuje, je veľkým profesionalizmom.
Životné krédo: Duchu Svätý, vykreš zo mňa charakter.
Obľúbené
Hudba: Zo zahraničných Hillsong United cez videoprojekciu s titulkami. Zo slovenských Chvály, najradšej v podaní súčasnej stropkovskej mládeže. Veď aj kompetentný povedal: „… ale toto tu ešte nebolo, aký nástroj chytia do ruky, na tom vedia hrať.“
Kniha: Radostná Zvesť o sexe a manželstve, Kňazstvo ženy, Kňazstvo srdca, Čo je cisárovo, cisárovi, Katolík v politike.
Politik: Mihoková, Filo, Remišová, Rončák, Turčanová, Švorca… Je ich veľa, ktorí mi pomohli.
Jedlo: všetko, čo pripraví Anka, je chutné.
Dovolenková destinácia: v nedeľu relaxujem v okolí Stropkova na koni, najradšej v cvale. Páčilo sa mi pri Solúne a v Helsinkách.
Záľuby: všetky druhy športov. Šport je radosť zo života.
Jazykové znalosti: celkom dobre rozprávam po poľsky, slabo po rusky.

obrazok Nezávislý kandidát Ondrej Brendza (41 rokov) je ženatý, má dve deti. Základnú školu a gymnázium absolvoval v Stropkove. V roku 1997 ukončil Právnickú fakultu UPJŠ v Košiciach. Od 1. augusta 1997 pôsobí na Správe katastra v Stropkove. Nikdy nebol členom žiadnej politickej strany. V roku 2010 bol zvolený za poslanca mestského zastupiteľstva. V roku 1992 začal kariéru futbalového rozhodcu, od roku 2010 doteraz je medzinárodným asistentom rozhodcu FIFA.
Prečo ste sa rozhodli kandidovať na primátora?
Kandidatúru beriem ako prirodzené vyústenie môjho pôsobenia v mestskom zastupiteľstve. Viackrát som prezentoval, že na smerovanie a riadenie mesta mám iný názor ako súčasné vedenie. Spolu so svojimi najbližšími spolupracovníkmi ponúkam obyvateľom Stropkova alternatívu k súčasnému vedeniu mesta. Chcem problémy Stropkova a jeho občanov reálne riešiť a nie len na ne upozorňovať. Budem spájať, nie rozdeľovať, chcem konať, nie sľubovať. Je tiež potrebné vrátiť vážnosť a dôveru primátorskému postu. K svojej kandidatúre pristupujem s pokorou a rešpektom, ale predovšetkým s vedomím zodpovednosti voči každému občanovi nášho mesta. Voľby nie sú o mne, ide tu o budúcnosť Stropkova, ide tu o naše mesto, ktoré je domovom nás všetkých.
Doterajší najväčší profesionálny úspech: Pôsobenie na Správe katastra od roku 1997, od novembra 1998 v pozícii vedúceho terajšieho katastrálneho odboru. Za toto obdobie sa nám spolu s kolegami podarilo vybudovať funkčný a spoľahlivý úrad slúžiaci občanom mesta a regiónu.
Životné krédo: Zmyslom života je konať a podporovať dobro. Byť zodpovedný voči sebe, ale zodpovedný aj voči druhým.
Obľúbené
Hudba: Elán, Lenka Filipová, ľudovky.
Kniha: Biblia.
Politik: Ronald Regan a Michail Gorbačov, ktorí začali búrať barikády studenej vojny. Zo slovenských je to štátnik Milan Rastislav Štefánik.
Jedlo: pirohy, zemiakový šalát.
Dovolenková destinácia: Domaša, Bulhrasko.
Záľuby: šport, história.
Jazykové znalosti: anglický a ruský jazyk.

obrazok Súčasný primátor MUDr. Peter Obrimčák (54 rokov) sa narodil vo Svidníku. Vo voľbách kandiduje ako nominant koalície Smer – SD – Strana demokratického Slovenska. V rokoch 1981 až 1987 absolvoval Lekársku fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Je ženatý, má dve dcéry a krásnu vnučku.
Prečo ste sa rozhodli kandidovať na primátora?
Aby som so svojimi spolupracovníkmi zrealizoval plány, ktoré sme začali pred ôsmimi rokmi.
Doterajší najväčší profesionálny úspech: Ako lekár som pomohol mnohým ľuďom v riešení ich zdravotného stavu a zachránil som niekoľko životov.
Životné krédo: Domnievam sa, že v živote je veľmi dôležitá tolerancia. Viktor Frankl povedal: „Tolerancia nespočíva v tom, že zdieľame názor niekoho iného, ale v tom, že poskytneme druhému právo mať iný názor“.
Obľúbené
Hudba: rád počúvam rockovú muziku 60. a 70. rokov.
Kniha: zaujíma ma literatúra faktu.
Politik: Winston Churchill, Vladimír Putin, Robert Fico pre ich orientáciu a rozhodnosť v kritických situáciách.
Jedlo: hlavne tie slovenské.
Dovolenková destinácia: keďže moje rodné korene siahajú aj na Oravu, rád sa vždy vraciam do tohto malebného kraja.
Záľuby: hudba a prechádzky v prírode.
Jazykové znalosti: nemecký jazyk a ruský jazyk

obrazok Nezávislý kandidát na primátora Jozef Venglovič (35 rokov) je ženatý a má dve deti. Študoval na strednej škole elektrotechnickej v Stropkove. Po návrate zo ZVS mal krátku pracovnú skúsenosť v Bratislave. Od roku 2003 pracuje v predajni Elsatex, z toho 5 rokov ako vedúci predajne. V rokoch 2006 až 2013 bol popri zamestnaní majiteľom vnútroštátnej taxislužby. Posledné dve volebné obdobia sa angažuje v komunálnej politike ako občiansky aktivista. Angažoval sa proti výstavbe spaľovne pneumatík v meste Stropkov. Je iniciátorom petícií (výstavba R4, vyriešenie dopravných križovatiek, výstavba detských ihrísk), ktorých účelom je zvýšenie kvality života v meste pre všetkých občanov. Poukazuje na nehospodárne narábanie s finančnými prostriedkami v meste. Je jedným zo štvorice občanov, ktorá podala podnet na Generálnu prokuratúru SR, pri kauze dodatku k hnedému priemyselnému parku.
Prečo ste sa rozhodli kandidovať na primátora?
Kandidovať som sa rozhodol preto, lebo za posledných 24 rokov sa kvalita života v našom meste rapídne zhoršila, aj keď tu prúdi oveľa viac financií. Vôbec sa neinvestuje do detí a mladých, a to aj napriek tomu, že z podielových daní na 2000 detí od štátu dostaneme do mestského rozpočtu vyše 500 tis. eur. V našom meste sa nehral iba futbal, ale podmienky tu mali aj malí a veľkí hokejisti, lyžiari, volejbalistky a iné… Mnohé športy bohužiaľ zanikli. O prežitie bojuje už len futbal. Zatvorením klziska sa už taktiež vyhrážajú posledných pár rokov. Vytráca sa tu hrdosť obyvateľov na vlastné mesto. Hlavnými vinníkmi sú ľudia, ktorí ho riadia. Sú tu politici, ktorí rotujú po mestských, prípadne štátnych funkciách v našom meste. Za 24 rokov sa neurobilo ani jedno detské ihrisko, ale za ten čas vzniklo mnoho lukratívnych flekov, nielen na mestskom úrade, ale aj v ostatných mestských spoločnostiach. Mám malé deti a chcem, aby im mesto vytváralo dôstojné podmienky na výchovu, vzdelávanie a zmysluplné trávenie voľného času. Svojou kandidatúrou chcem zmeniť filozofiu v meste. Chcem, aby na prvom mieste bol občan (investície do vzdelávania, športu, detských ihrísk, kultúry, výstavby bytov, podpora domácich ale aj nových investorov…) Kandidovať som sa rozhodol aj preto, lebo v meste sa vládne strachom. Ľudia sa boja povedať slobodne svoj názor. Chcem, aby Stropkovčania boli opäť hrdí na svoje mesto.
Doterajší najväčší profesionálny úspech: Každú svoju prácu som vždy vykonával, ako som najlepšie vedel. Nikdy som nepracoval v štátnej správe a ani samospráve. Nebol som členom dozorných rád a podobne. Môj najväčší profesionálny úspech ma rovnakého menovateľa, a to je spokojný zákazník.
Životné krédo: Nemám len jedno konkrétne krédo, avšak riadim sa heslom nehľadať dôvod, ako sa niečo nedá, ale hľadať spôsob, ako by sa to dalo.
Obľúbené
Hudba: počúvam podľa nálady od ľudoviek až po rock.
Kniha: literatúra faktu, historické knihy.
Politik: nemám obľúbeného politika, ale možno to zmení pán Kiska, ktorému momentálne fandím.
Jedlo: manželka je veľmi dobrá kuchárka, preto ma vždy potešia jej novátorské špeciality, ktoré mi veľmi chutia.
Dovolenková destinácia: mám rád aktívnu dovolenku. Keďže všetci lyžujeme, veľmi radi chodíme do Nízkych Tatier do Jasnej.
Záľuby: šport – futbal, hokej, volejbal, lyžovanie. Momentálne ma baví cyklistika, túto sezónu som stihol najazdiť vyše 2000 km. S priateľmi chodíme fandiť slovenskej futbalovej reprezentácii do európskych metropol.
Jazykové znalosti: dorozumiem sa poľsky, česky a trochu anglicky.

Peter Novák | 1. 10. 2014 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 1855x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár
[1]
Grizzly 13. 10. 2014 o 09.11 hod. IP: 178.40.52.XXX

Je smutné ako jeden z kandidátov vyzdvihuje svoje pôsobenie v štátnom úrade a pritom je známe, že práve vďaka tomuto postu sa mu podarilo vykupovať pozemky okolo Domaše. Stále čakám, kto sa začne konečne venovať aj tejto kauze.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou