smahu správy

Kauza priemyselný park: Štyria Stropkovčania podali podnet na Generálnu prokuratúru!

obrazokProblémami okolo stropkovského hnedého priemyselného parku sa zrejme bude zaoberať aj Generálna prokuratúra SR . Minulý piatok tam skupina štyroch Stropkovčanov podala podnet na prešetrenie skutkov súvisiacich s uznaním 272-tisícového dlhu Mesta Stropkov voči prešovskej spoločnosti PKB Invest.

V podaní sa odvolávajú na informácie publikované v našom týždenníku. Medzičasom o problémoch informovala spravodajská televízia TA3 a na obchádzanie zákona v súvislosti s parkom upozornil minulý týždeň v článku „Bývalý poslanec Smeru našiel dieru v infozákone“ aj denník SME. Pripomeňme, že primátor Peter Obrimčák v roku 2011 bez vedomia poslancov podpísal dodatok na práce naviac za 272 500 eur. Mesto ho však nezverejnilo, takže nenadobudol platnosť. Dodnes nie je jasné ktoré práce, a či vôbec, boli vykonávané. Vo februári tohto roka však primátor sporný dlh uznal podpisom Dohody o urovnaní (takisto bez vedomia poslancov i kompetentných pracovníkov MsÚ) a v júni sa vyslovil za vyplatenie dlhu aj vo svojej výpovedi pred súdom. O platnosti dohody i celom záväzku mesta má 22. augusta na ďalšom pojednávaní rozhodnúť svidnícky Okresný súd.
Stropkovčania Kamil Bodnár, Peter Senaj, Jozef Venglovič a Marián Bednárik prokuratúru upozorňujú, že mestu kvôli spomenutým problémom hrozí nútená správa. „Nie je nám jedno, ako sa hospodári s financiami mesta Stropkov, keďže ich súčasťou sú aj naše dane. Domnievame sa, že v prípade, ak súd uzná platnosť podpísaného dodatku, mesto Stropkov bude musieť nielen zaplatiť 272 tisíc eur, ale aj vrátiť financie, ktoré dostalo na priemyselný park vo vyše cca 3,5 mil. eur. To je tretina rozpočtu mesta, ktoré sa môže dostať do nútenej správy, čo môže mať na najbližšie roky veľmi negatívny dopad na obyvateľov Stropkova,“ píšu v spoločnom vyhlásení. Svoj podnet končia otázkami, kde upriamujú pozornosť na možné spáchanie viacerých trestných činov: „Domnievame sa správne, že mohlo dôjsť k spáchaniu trestných činov ako zneužitie právomoci verejného činiteľa, porušovania povinností pri správe cudzieho majetku či trestného činu subvenčného podvodu?“ Kópiu podania adresovali mimovládnym organizáciám, Kancelárii prezidenta SR, Úradu vlády SR, Ministerstvu hospodárstva SR, agentúre SARIO, zastúpeniu Európskej komisie na Slovensku i Nadácii Zastavme Korupciu.
Prípad budeme naďalej pozorne sledovať. Ďalšie informácie k sporným dodatkom i zmluvám týkajúcim sa priemyselného parku by sa verejnosť mohla dozvedieť po piatkovom rokovaní mestského zastupiteľstva, kde sa bude diskutovať aj o problematike priemyselného parku.

obrazok

Peter Novák | 13. 8. 2014 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 1891x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou