smahu správy

Na kúpalisku budujú toalety za vyše 62 tisíc eur

obrazokV tomto roku by malo byť na stropkovskom kúpalisku preinvestovaných spolu 100 200 eur (83 500 bez DPH). Vyplýva to zo zmluvy o technickom zhodnotení areálu, ktorú s nájomcom, spoločnosťou KM Systém Prešov, podpísal vo februári tohto roka primátor Peter Obrimčák. Najväčšiu časť tejto sumy, až 62400 eur, zhltne rekonštrukcia starých a pribudovanie nových sociálnych zariadení.

Ďalšou z najvýznamnejších nákladových položiek tvorí zhotovenie detskej vodnej atrakcie – rodinnej kĺzačky za necelých 19 tisíc, rekonštruovaná bude aj strecha starého sociálneho zariadenia (3000 eur), zhotovenie novej elektrickej prípojky (5520 eur), dokončenie rekonštrukcie malého bazéna (5280 eur) a nový solárny ohrev veľkého bazéna (5040 eur). Mesto platí na tento účel nájomcovi 40 tisíc eur ročne. Ďalších päťtisíc ide z mestskej kasy na prevádzkové náklady. Firma sa zaviazala, investovať do kúpaliska z vlastných zdrojov rovnakú sumu, akú tvorí mestská dotácia.
Pred nadchádzajúcou sezónou podpísala samospráva s nájomcom dodatok k nájomnej zmluve. Stalo sa tak po tom, čo hlavná kontrolórka Jana Soóšová po skončení minulej sezóny poukázala na viaceré nedostatky v plnení zmluvy zo strany nájomcu. Niektoré vykázané náklady za uplynulé dva roky nebolo podľa nej možné overiť, nájomca nedodržiaval lehoty na predkladanie správ a niektoré nákladové položky nekorešpondovali so skutočnosťou. Nový dodatok má zabezpečiť lepšiu kontrolu prostriedkov investovaných do technického zhodnotenia areálu. Na poslednom rokovaní zastupiteľstva informoval konateľ KM Systému Jozef Kráľ, že po dvoch rokoch, kedy realizovali hlavne zemné práce zamerané na výmenu potrubí a technológie, sa teraz chcú zamerať na modernizáciu prvkov, ktoré „budú viditeľné.“ Pri súpise plánovaných prác však ešte pred ich dokončením doslova bije do očí položka 62400 eur (52 000 + DPH) na rekonštrukciu a dostavbu sociálnych zariadení. Objekt s novou prístavbou má podlahovú plochu približne 50 m2, zaujímali sme sa preto, čo na nových toaletách stojí takmer dva milióny bývalých korún, keďže za podobnú sumu je možné postaviť menší rodinný dom. „Zväčšuje sa tam podlahová plocha a vznikla nová budova. Možno by to bolo lacnejšie, ak by sme to postavili nanovo. Zo starej budovy ostali len obvodové múry, robili sa rozvody, búracie práce. Tá suma bola od začiatku deklarovaná. Môžete to napadnúť, ak si myslíte, že je to veľa,“ reagoval J. Kráľ na našu otázku. Pripomenuli sme mu, že jeden z občanov mesta inicioval kontrolu na preskúmanie zmluvy o technickom zhodnotení na tento rok a posúdení jednotlivých položiek. J. Kráľa to prekvapilo, keďže jedna kontrola skončila v závere uplynulého roka. „Ešte príde jedna kontrola a v Stropkove končíme. Keď si Stropkovčania myslia, že to vedia robiť lepšie, nech to povedia. My robíme bazény 15 rokov, robili sme veľké akcie, ani raz nás nikto nenapadol. Tu sme dva roky a stále je problém? Ale poviem to inak – ďalšou položkou v zhodnotení je rodinná kĺzačka. Keby sme tam dali 50 tisíc, nikto ani nemrkne, lebo aj také ponuky sme mali. Vzali sme len niektoré plastové komponenty a zvyšok realizujeme na vlastné náklady, čím značne ušetríme. My tu potrebujeme robiť a nie vysvetľovať,“ zdôraznil J. Kráľ, no na otázku, čo stojí na toaletách vyše 62 tisíc eur priamo neodpovedal.
Vedúci Odboru výstavby MsÚ Ladislav Dubas v tejto súvislosti uviedol, že nový dodatok mal stanoviť jasnejšie pravidlá nájomného vzťahu. O technickom zhodnotení kúpaliska samosprávu nájomca informoval v dostatočnom predstihu. „Určený pracovník MsÚ na jednotlivé práce priebežne dohliada, dokumentuje priebeh a následne skontrolujeme ich plnenie. Nie je vylúčené, že mesto mu prezentované náklady nemusí uznať. Všetko bude závisieť od toho, ako jednotlivé nákladové položky objektívne posúdime,“ vysvetlil L. Dubas.
Termín dokončenia toaliet je 13. jún, areál kúpaliska by mal byť pre verejnosť otvorený od 27. júna za nezmenené vstupné 2,50 eur.

obrazok obrazok obrazok

Peter Novák | 11. 6. 2014 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 1329x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou