smahu správy

Katka Smaržiková dokázala za necelé dva roky zhodiť polovicu svojej pôvodnej váhy

obrazok„Všetko sa dá. Treba si veriť, pracovať na sebe a zveriť sa do rúk odborníka.“

Sympatická Katka Smaržiková je živým príkladom toho, že pokiaľ človek naozaj chce, dokáže aj na prvý pohľad nemožné. Za necelé dva roky sa jej podarilo zhodiť päťdesiat percent svojej pôvodnej váhy a z peknej moletky sa zmenila na atraktívnu ženu s postavou modelky. V tomto rozhovore nám porozprávala o svojej ceste za štíhlou líniou.

Ako si s odstupom času spomínaš na svoje bucľaté obdobie?
Od malého decka som bola bacuľatá. Potom prišla puberta, pamätám sa, že na gymnáziu som už mala konfekčnú veľkosť 40–42, na vysokej som pribrala ešte viac. Po skončení štúdia som nemala prácu, ostala som doma, menej som sa hýbala, mala som zlé stravovacie návyky, takže som vyrástla až na veľkosť 48–50. Moja maximálna váha bola 120 kíl.
Keď sa na to obdobie pozeráš spätne, kde vidíš dôvody takéhoto rapídneho priberania?
Najskôr som si myslela, že je to genetikou, ale s odstupom času som zistila, že to nie je celkom tak. Všetko je o zdravom životnom štýle, teda o stravovaní, pohybe, myslení. Mojim základným problémom bolo, že som celý deň nejedla nič a večer som doslova vyjedla chladničku. Kým som bola dieťa, naši dbali na to, aby sme mali pestrú a pravidelnú stravu. Preto som najviac pribrala až v období dospievania a dospelosti, keď som prestala jesť pravidelne. Na gymnáziu som už bola obézna, mala som aj problémy so štítnou žľazou, čo tiež ovplyvnilo moju váhu.
Vplývala nejako obezita aj na tvoju psychiku a sebavedomie?
Ani nie, pretože nie som povaha, ktorá by mala z niečoho komplexy. Nemala som problémy ani s pohybom, rekreačne som športovala, hrávala som basketbal a nemohla som sa sťažovať ani na nezáujem mužov. Akurát ma trápilo, že si na seba nemôžem kúpiť nič pekné, pretože v mojej konfekčnej veľkosti bolo skoro nemožné zohnať niečo pre mladé dievča.
Kedy nastal ten moment, keď si si povedala, že chceš svoju nadváhu riešiť?
Bol to apríl až máj 2012. Musela som ísť na stomatologickú operáciu, ktorá sa robí v celkovej anestéze. Keďže som predtým svoju váhu neriešila, nikdy som sa nevážila. Ale v rámci predoperačných vyšetrení som sa musela aj zvážiť. Keď ručička váhy ukázala 120 kíl, vtedy som si prvýkrát uvedomila, že toto už nie je v poriadku a treba s tým niečo robiť.
Tam niekde bol začiatok tvojej cesty za štíhlou líniou. Čo nasledovalo?
Po operácii som schudla nejaké štyri kilá, pretože som nemohla jesť, navyše vieme, ako chutí nemocničná strava. Po príchode domov som sa začala radiť s kamarátmi športovcami a tí mi okrem pohybu poradili aj bielkovinovú stravu. Tak som si dala Dukanovu diétu, začala som s rýchlou chôdzou, behom a bicyklovaním na stacionárnom bicykli. Bolo to veľmi náročné, ale od mája do septembra sa mi podarilo schudnúť na 106 kíl. Vtedy ma kamarátka Aurika vytiahla do fitcentra Dušana Jadlovského. Začala som tam chodiť štyrikrát do týždňa na tréning s vlastnou váhou, postupne som tam bola každý deň. Od marca 2013 som začala s dvojfázovými tréningami, ale to už som bola pod odborným vedením môjho osobného trénera Dušana Jadlovského. Zostavil mi špeciálne tréningy pozostávajúce z tréningu s vlastnou váhou, posilňovania a kardia, taktiež mi kompletne upravil jedálniček a pitný režim. Takýmto spôsobom sa mi podarilo schudnúť na terajších 60 kíl.
V akej fáze si teraz?
Najskôr som cielene schudla, neskôr pod dohľadom trénera nabrala svalovú hmotu a teraz som vo fáze rysovania. Vzhľadom na obrovský váhový úbytok teraz pracujeme na tom, aby sa stiahla a zregenerovala pokožka. Dá sa to riešiť aj chirurgicky, ale rozhodli sme sa ísť na to radšej prirodzenou cestou, hoci to bude trvať dlhšie. Pokožka postupne nadobúda svoju prirodzenú elasticitu.
Cvičenie, diéty, úplná zmena životného štýlu… Nemala si krízy?
Samozrejme, že boli. Vtedy ma najviac podržala rodina a môj osobný tréner. Má neskutočný prístup k ľuďom a obrovskú trpezlivosť, za čo som mu veľmi vďačná.
Povedzme si niečo o tvojom terajšom stravovaní. Mnohí môžu mať dojem, že hladuješ.
Áno, už som sa s podobnými reakciami na moju štíhlosť stretla. Ale opak je pravdou. Naučila som sa jesť šesť až sedemkrát denne s odstupom dvoch hodín v malých porciách. Samozrejme, že preferujem zdravú stravu, ale občas si kľudne dám napríklad aj zákusok. Veľakrát som sa stretla s názorom, že by sa nemalo jesť po šiestej večer. Je to jeden veľký omyl. Zoberme si ženu, ktorá pracuje do noci, alebo robí na zmeny. Je nemysliteľné hladovať od šiestej večer. Efekt je potom presne opačný. Telo dostane signál, že keď pociťuje hlad, nedostane jedlo, preto si začne vytvárať tukové zásoby. Takže nejesť cca dve, tri hodiny pred spaním.
Vyzeráš fantasticky. Málokto by dnes v tebe videl moletku spred niekoľkých rokov. Veríš, že si dokážeš svoju terajšiu váhu udržať po celý život?
Chcem takto fungovať už vždy. Zmenila som životný štýl, stravovanie a niektoré potraviny, bez ktorých som si nevedela predstaviť život, mi už v podstate ani nechutia. Vlastne je už pre mňa úplne prirodzené športovať, zdravo jesť, do ničoho sa nemusím siliť. Na tréningy sa vyslovene teším, jedlo si vychutnávam a som plná energie. Som presvedčená, že obezita je v mojom živote už len minulosťou.
Čo okrem životného štýlu a postavy sa za tie dva roky ešte zmenilo?
Nejaké radikálne zmeny nepociťujem. Akurát je báječný pocit prísť do skúšobnej kabínky a vidieť, ako mi sedia pekné veci. Samozrejme ma tešia aj pozitívne reakcie okolia a tiež fakt, že som inšpirovala aj ďalšie ženy, ktoré trápi nadváha.
Ty si živým príkladom toho, že nič nie je nemožné…
Všetko sa dá. Ale predtým, ako sa obézna žena rozhodne pre chudnutie, mala by absolvovať lekársku prehliadku, aby sa vylúčili prípadné ochorenia a následne by mala o svojom zdravotnom stave informovať svojho osobného trénera. Nemala by pred ním nič zatajiť, pretože len tak jej môže zostaviť vhodný tréning a jedálniček. Dôležitý je aj vzťah cvičenec – tréner. Bez vzájomnej stopercentnej dôvery to nejde. Dušan Jadlovský je profesionál s kvalifikáciou, je to teda odborník. Čo mi povie, dodržím do poslednej bodky, pretože on presne vie, čo robí.
Prednedávnom si svoj príbeh vyrozprávala aj v televízii. Čo tomu predchádzalo?
Ležala som doma s virózou, užívala som lieky a bola som nešťastná z toho, že nemôžem ísť cvičiť. V Teleráne akurát bikiny fitnesska hovorila o tom, ako počas tehotenstva pribrala tridsať kíl a ako sa jej ich podarilo zhodiť. Tak som im tam poslala svoje fotky, svoj príbeh a štáb ma oslovil, či by som neprišla na nakrúcanie. Tak som šla.
Ako bolo?
Fantasticky. Všetci, vrátane moderátorov, asistentov, produkčných, kameramanov, kuchárov, boli úžasní. Moderátorka ma dokonca ponúkla vynikajúcim mrkvovým koláčom. Samozrejme, že som si dala. Akurát tam nebolo dostatok priestoru porozprávať o mojom chudnutí obšírnejšie.
Čo by si na záver odkázala všetkým, ktorí chcú niečo urobiť pre svoje zdravie a uvažujú o chudnutí?
V prvom rade si treba veriť, že to človek dokáže a mať pevnú vôľu. Dôležitá je aj podpora okolia. V každom prípade je najlepšie obrátiť sa na odborníka a dôverovať mu, ako je to v mojom prípade. A hlavne treba v nastúpenom trende vytrvať.

obrazok obrazok

Andrea Stupáková | 16. 4. 2014 | Rozhovory | Odkaz na článok | | 1913x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou