smahu správy

Exotik vydal svoje prvé CD a chystá natáčanie videoklipov pre dve televízie

obrazokD. Blicha: “Časy sa zmenili, mladí ľudia sa opäť najradšej zabávajú pri ľudovkách.”

Necelé tri roky od svojho vzniku vydala stropkovská kapela Exotik svoje prvé CD pod názvom Ja chlopec molodyj. Sympatická štvorica David Blicha (basgitara), Tomáš Kekeľ (klávesy), Branislav Timan (klávesy) a Matúš Ivanč (bicie) účinkuje v tejto zostave od januára minulého roka a odohrala množstvo úspešných akcií po celom východnom Slovensku. O muzike, novom CD, plánoch do budúcna, ale aj o ďalších veciach súvisiacich s kapelou, sme sa zhovárali s jej frontmanom Dávidom Blichom.

Kedy presne Exotik vznikol a aký bol jeho vývoj?
Kapelu sme založili my s Tomášom 12. septembra 2010. Potom sme pribrali môjho bývalého spolužiaka zo strednej Matúša, ktorý hral predtým v punk-rockovej skupine. Je to super bubeník, prišiel raz na skúšku a boli sme už traja. Necelé dva roky s nami hral aj Miro Artim z Jedľovej. Prvú zábavu sme zahrali 21. mája 2011 v Havaji. V zostave, v akej účinkujeme teraz, sme od januára minulého roku. Pribudol Braňo, ktorý je fantastický muzikant, zahrá na všetkom, čo chytí do ruky a je výborne vybavený aj hlasovo. No a Miro Artim medzitým z rodinných a iných dôvodov z kapely odišiel.
Spomínali ste, že kapela vznikla v septembri 2010, no prvú zábavu ste odohrali až v máji 2011. To ste skoro rok len skúšali?
Presne tak. Deväť mesiacov sme boli zavretí v skúšobke, kde sme skúšali šesť až osem hodín denne dva dni v týždni. Najmä nedele boli náročné, domov sme chodili okolo desiatej večer. Vtedy sme mali skúšobku v bývalej cirkevnej škole na Hrnčiarskej ulici. Dokonca sme sa dostali aj do správ, lebo nás vykradli. Paradoxne, v tej dobe bolo v spomínanom objekte päť skúšobiek, my sme boli jediní, čo sme mali tú svoju zabezpečenú aj mrežami a práve nás vykradli. Páchatelia sa síce našli, nástroje už nie. Bola tam škoda cez tisíc eur.
Exotik inklinuje k folklóru. Dosť netypické pre dvadsaťročných chalanov…
My s Tomášom sme najskôr skúšali skôr jemný rock. Ja som hral na gitare, až neskôr som sa naučil na basgitare. Začínali sme s rockovými vecami, ale skúšali sme aj ľudovky, pretože každý máme k folklóru vzťah napriek tomu, že inklinujeme k rôznym hudobným štýlom. Ja som deväť rokov tancoval v Stropkovčane, celá Braňova rodina žije folklórom, všetko sú to skvelí hudobníci. Tomáš tiež chodil na rôzne folklórne spevácke súťaže, jedine Matúš, ktorý preferoval punk-rock, sa ľudovkám spočiatku bránil, ale zlomili sme ho.
Takže ste definitívne zakotvili pri folklóre?
Dalo by sa to tak povedať. Všetci máme rusínske korene, možno je to aj tým. Ale nezameriavame sa výlučne na folklór. Je pravda, že máme široký repertoár šarišských, slovenských, rusínskych, rómskych piesní, na tých sa vieme dobre vyblázniť, ale hráme aj pop, napríklad Elán, Kabát, Olympic, Michala Davida a pod. A máme aj veľa ďalších nápadov, ktoré chceme v budúcnosti realizovať.
Zostavujete si na každú akciu konkrétny repertoár, alebo sa prispôsobujete vkusu zabávajúcich sa?
U nás ani jedna svadba, zábava či iná akcia nie je rovnaká. Prispôsobujeme sa tomu, čo chcú ľudia, na čo najlepšie reagujú, pri čom sa najviac zabávajú. O nasledujúcej piesni sa dohadujeme za pochodu, z jednej bez prestávky plynule prechádzame do ďalšej.
A čo vlastná tvorba?
Jasné, máme. Dosť veľkým hitom bola napríklad pieseň Ja chlopec molodyj od Braňa Timana. Takto sa volá aj naše CD. Hlavný textár a skladateľ je práve Braňo, lebo on má také ucho, že položí prsty na klávesy a jednoducho skladá. Ale najlepšie veci zložíme všetci spolu. Potom sa ľudia divia, odkiaľ sú tie piesne.
Za aký čas ste schopní naučiť sa čerstvo zloženú pieseň?
Za jednu skúšku. Niekedy ich skúšame priamo na akciách, ale až nadránom, keď nám už ľudia skôr prepáčia, alebo si ani nevšimnú, prípadné zakopnutia. Nové skladby nacvičujeme aj v aute, keď ideme na akciu, napríklad pri harmonike alebo pri gitare. Je výborné, že všetci štyria sme aj dobre hlasovo vybavení a ladíme spolu. A to vlastne nielen ako hudobníci, ale aj ľudsky. Sme ako bratia.
Na akých akciách zvyknete hrávať?
Hrávame na svadbách, plesoch, stužkových, zábavách, skrátka všade. Čo sa týka svadieb, na tento rok si nás objednali na 26, takže sme úplne vyťažení. Dvakrát sme aj koncertovali – raz vo Svidníku a minulé leto po prvýkrát v Stropkove na jarmoku. Keď som vyšiel na pódium a pozrel som sa na ten dav ľudí, nebolo mi všetko jedno. Hoci nie som trémista, vtedy sa mi fakt roztriasli kolená. Ale nakoniec to dopadlo nad naše očakávania, hoci sme pred vystúpením nedali ani skúšku, lebo deň predtým sme hrali zábavu a potrebovali sme sa vyspať.
Poďme sa pozhovárať o vašom prvom CD. Kedy ste ho vydali a ako vznikalo?
Vydali sme ho ešte koncom augusta. Myslím si, že vydať CD je snom mnohých hudobníkov, podobne to bolo v našom prípade. Chceli sme sa takýmto spôsobom prezentovať, ukázať svoju vlastnú tvorbu.
Vyšlo v bardejovskom nahrávacom štúdiu.
Ako dlho vznikalo?
Musím sa priznať, že príprava i samotné nahrávanie sa poriadne natiahli. Začali sme nahrávať začiatkom marca, potom sme mali kopec rôznych akcií. Piesne sme mali hotové za tri týždne, ale mixáž a konečné úpravy zabrali množstvo času. Pridružili sa určité komplikácie, vrátane finančných, preto vyšlo CD až v auguste
Spomínali ste financie. V čom bol kameň úrazu?
Niečo sme museli zafinancovať aj z vlastných peňazí, hoci naše predstavy boli iné. Mysleli sme si, že všetko pokryjeme z peňazí sponzorov. Tí sú uvedení aj na CD a sme im veľmi vďační za podporu. Najviac nám pomohli tí, ktorí nás poznali a boli na našich akciách. Ale mnohí nám povedali, že o nás nikdy nepočuli a niekedy sme z nich mali pocit, akoby nás doslova vyhodili. Paradoxne, najštedrejší boli sponzori, ktorí neoplývajú majetkami. Naopak takí, u ktorých by sme predpokladali, že nebudú mať problém pomôcť nám, nás odmietli.
Hrávate na rôznych akciách, pre rôznych ľudí. Čo si žiadajú najčastejšie?
Jednoznačne ľudovky. Slovenské, šarišské, rusínske, rómske. Ale najnovšie napríklad aj piesne z nášho CD.
Na záver sa opýtam na plány do budúcnosti. Mám na mysli tie hudobnícke.
Dostali sme dve ponuky na účinkovanie v televíznych programoch, takže budeme točiť nejaké klipy. Plánujeme s tým počkať do jari, keď bude krajšie počasie, pretože chceme, aby to bolo veselé, odviazané, skrátka – aby nás to vystihovalo. Keďže na naše prvé CD máme výborné ohlasy, radi by sme vydali aj ďalšie. Máme už aj nejaké podklady a počítame, že by mohlo uzrieť svetlo sveta niekedy v auguste 2015.

obrazok obrazok

Andrea Stupáková | 12. 2. 2014 | Rozhovory | Odkaz na článok | | 2488x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou