smahu správy

Miroslav Bednárik chová japonské prepelice vyšľachtené špeciálne na znášku

„Prepeličie vajíčka, okrem toho, že sú veľmi chutné, majú aj liečivé účinky.“

Japonská prepelica patrí medzi vôbec najmenšiu hydinu s najväčšou produkciou vajec. Ide o druh vyšľachtený výlučne na znášku. Chovu týchto exotických vtákov sa približne rok venuje stropkovský drobnochovateľ Miroslav Bednárik. Ako sám vraví, chcel prísť s niečím novým, okrem toho, prepeličie vajcia sú delikatesa a majú blahodarné účinky na ľudský organizmus. V rozhovore nám prezradil, ako sa japonské prepelice chovajú, čo všetko sa dá pripraviť z ich vajíčok, ale aj ďalšie zaujímavosti.

Aký je rozdiel medzi ostatnými druhmi prepelíc a prepelicami japonskými?
Bežné druhy, ako napríklad prepelica poľná, sú väčšie. Prepelica japonská je vyšľachtená čisto na znášku. Už v 14. storočí ju chovali ako exotické vtáctvo, potom ju Japonci a Američania vyšľachtili do dnešnej podoby. Tieto prepelice leteli aj do kozmu, kde ich kozmonauti chovali na vajíčka.
Čo všetko obnáša chov tejto exotickej hydiny?
Prepelice japonské sa chovajú výlučne v klietkach, inak by uleteli. Rozmer klietky je pol metra krát meter, jej výška je 25 centimetrov. Klietky nemôžu byť vysoké, pretože tieto vtáky majú kolmý štart letu a mohli by sa zraniť. Mám šesť klietok, v každej asi dvadsať kusov hydiny. Dôležitá je teplota, ktorá by sa mala pohybovať od 15 do 18 stupňov a taktiež je potrebný správny svetelný režim. Musím im svietiť neskoro do večera, do takej desiatej hodiny a skoro ráno už musia mať zasvietené tiež. Toto všetko zabezpečujú spínacie hodiny. Čo sa týka krmiva, dávam im také, ktoré je určené pre sliepky nosnice, pridávam proso, pšenicu, kukuricu.
Ako je to so znáškou japonských prepelíc?
Znáška je okolo 280 až 350 vajíčok ročne. Tá moja je teraz takmer stopercentná. Problém je v tom, že japonská prepelica sa nevyskytuje vo voľnej prírode, pretože ju vyšľachtili výlučne na znášku. Z toho dôvodu má úplne potlačený kvokací pud a nevie sedieť na vajíčkach. Preto mám vlastnú liaheň, do ktorej ich nasadím. Liahnutie trvá 16 a pol dňa, mladé sú po vyliahnutí hneď sebestačné, dokážu hneď prijímať potravu. Pohlavne dospejú v šiestom týždni a v našich podmienkach už v ôsmom znášajú vajíčka. Reprodukčné obdobie trvá 40 týždňov, potom je už znáška slabšia. Na vajíčka ich chovám približne rok, potom idú na mäso.
Zvykne táto hydina trpieť nejakými chorobami, alebo ide skôr o odolný typ?
Prepelice sú pomerne odolné, chorobami veľmi netrpia. Je tu však iný problém. Keď dám kohútika do kŕdľa kuriek, môžu ho zabiť, pretože ho vnímajú ako votrelca. Už sa mi to stalo. Takže to riešim tak, že kohútika nastriekam sprejom, ktorý eliminuje jeho pachy, aby ho kŕdeľ prijal.
Prepeličie vajce je na prvý pohľad oveľa menšie ako kuracie. Tých rozdielov tam zrejme bude viac…
Len pre porovnanie – do jedného kuracieho vajíčka sa vmestia štyri prepeličie. Majú priemernú hmotnosť desať až 15 gramov, čo predstavuje až osem percent celkovej hmotnosti tela prepelice japonskej. Tá váži okolo 120 gramov. Kohútik je menší, kurka väčšia. Oproti kuracím vajciam obsahujú oveľa menej cholesterolu, na druhej strane viac vitamínov a minerálov. Traduje sa, že u prepeličích vajec nebola nikdy zaznamenaná salmonela. Ja sám ich konzumujem aj surové.
Prezraď nejaké chutné recepty na prípravu prepeličích vajíčok.
Vajíčko na tvrdo sa varí tri minúty, na mäkko som to neskúšal. My zvykneme najčastejšie robiť volské oká. Prepeličie vajíčka majú síce veľmi jemnú škrupinku, ale pevnejšiu podškrupinovú blanu, takže s ich rozbíjaním je trochu problém. Blanu je potrebné trošku narezať nožíkom. Veľmi chutné sú zavárané prepeličie vajíčka. Na tvrdo uvarené sa nakladajú do sladko-kyslého nálevu, ktorý môžeme podľa ľubovôle dochutiť cesnakom, chilli a podobne. Chutná je aj praženica. My doma ich v podstate používame do všetkého, vrátane vyprážaných rezňov či koláčov. Dá sa z nich pripraviť aj veľmi zdravý kokteil pre športovcov. Surové vajíčka rozmixujeme s mliekom, dochutíme medom a získame nápoj bohatý na proteíny a ďalšie zdraviu prospešné zložky.

obrazok obrazok

Andrea Stupáková | 29. 1. 2014 | Rozhovory | Odkaz na článok | | 9041x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou