smahu správy

Zamyslenie nad vojnami, hrdinami a vďačnom ľude

Aj keď dovolenková sezóna je ešte ďaleko, tohoročný príchod jari po dlhej a nekonečnej zime, slnečný a suchý, na túto ročnú dobu neobvyklý, ale nevynímajúc sa normálu, mi dal podnet k zorganizovaniu malého výletu k Jadranu. S priateľmi Marekom, Tiborom, Dušanom a neveľkou plachetnicou Majestou sme sa vybrali „pošantiť si“ po čistých, ale ešte nevyhriatych vodách „slovenského mora“.

Zo starobylého chorvátskeho Zadaru sme vyrazili k ostrovu Iž. Tento neveľký ostrovček nie je ničím významný a nelíši sa od desiatok podobných roztrúsených ako perly okolo pobrežia. Je známy skôr krížovkárom celého sveta ako „chorvátsky ostrov na dve písmená“. V turistických sprievodcoch sa o ostrove Iž uvádza: celý zalesnený, rastie tam vyše stotisíc olivovníkov, nachádzajúci sa medzi ostrovmi Uglian a Dugim otokom obklopený desiatimi menšími ostrovmi. Jeho obyvatelia, hlavne tí pôvodní, sa živia poľnohospodárstvom a hrnčiarstvom. Pestujú olivy a v čase južanskej jesene, ktorá nepozná našu pravú zimu, ich v miestnej spoločnej manufaktúre spracovávajú na jedinečný panenský olivový olej. Dvaja miestni hrnčiari primitívnym spôsobom ako za starých čias vyrábajú džbánky, hlinené misy a iné úžitkové, ale aj v domácnosti nepotrebné predmety predávajúc ich turistom. Zvláštnosťou ostrova je, že miestni tam na svojich autách nemajú evidenčné čísla. Veď načo aj – nie je tam policajná stanica a ani žiadny policajt, ktorý by ich kontroloval. Všetky tieto skutočnosti, ako pravidelný návštevník ostrova môžem potvrdiť, že sú pravdivé, nič sa na tom rokmi nemení a turistický sprievodca neklame.
Život na ostrove prebieha v dvoch malých rybárskych osadách, akých sú na jadranskom pobreží stovky. Námestie, lemované správnou budovou s tradičnou chorvátskou vlajkou, poštou, niekoľkými obchodíkmi, v ktorých kúpite všetko, kaviarňou, sezónne otvorenou reštauráciou, bežného turistu ničím mimoriadnym neprekvapí.. Osady súvisiace s názvom ostrova, nesú mena Veli a Mali Iž. Z historického hľadiska zaujímavé, podľa turistického sprievodcu sú tam časom rozpadávajúce sa letné paláce bývalých majiteľov ostrova, mocných šľachtických rodov zo Zadaru, kostolík či skôr starobylá rotunda z 11. storočia. Ja som si sám od seba, aj keď sa nikde ako pamätihodnosť neuvádza, pridal do svojho „zoznamu pamiatok“ pamätník obetiam druhej svetovej vojny. Ostrov som prešiel počas mojich niekoľkých letných zastavení veľakrát a netrvalo mi to dlho, veď tých osem kilometrov asfaltovej cesty sa dá zvládnuť aj s prestávkou na občerstvenie za pár hodín, bez väčšej námahy. Prešiel som ho peši, ale aj na bicykli, bol som tam v jari v čase najhorúcejšieho leta a tiež v jeseni v čase zberu olív.
Koľkokrát tam prídem, obdivujem ten pokoj miestnych, nikto sa nikam neponáhľa. Pohoda domorodcov priam srší z večne opálených a južným vetrom ošľahaných tvári. Ženy v čase obedňajšej siesty a končiacich sa dní sedia pred svojimi domami a len tak klábosia. Muži popíjajú obligátnu kávu v kaviarničke „More“. Deti pobehujúc po námestí vymýšľajú svoje detské zábavky a mladí… tých tam niet. Tí odišli za prácou, alebo vzdelaním do miest na pevnine. Ostrov ich všetkých neuživí. V čase víkendov, alebo sviatkov sa vracajú k svojim rodinám, aby sa zasa v nedeľu popoludní trajektom odviezli na pevninu za svojimi povinnosťami. Tí šťastnejší sa časom vracajú na svoj ostrov a z nasporených peňazí si postavia penzión, alebo reštauráciu a pokúšajú sa podnikať v službách pre bohatších turistov. Nedeľné lúčenie na malom móle ižského prístavu býva dojímavé. Starí rodičia vyprevádzajú svojich vnukov, rodičia svoje deti s prianím blízkeho stretnutia pozerajúc sa za odchádzajúcou loďou.
Keď s posádkou dorazíme k ostrovu a v miestnej maríne ukotvíme loď s prvým vdýchnutím miestneho koloritu mám pocit, že sa tu zastavil čas. Ľudia pomaly a nenápadne starnú, budovy chátrajú, všetko je na svojom mieste. Len vôňa je vždy iná, tá posledná jarná mala príchuť rýb. Pozoroval som miestnych rybárov, ako na brehu rozplietali svoje siete a z nich vyberali svoj ranný úlovok. Pár neveľkých rôznofarebných rybičiek, spolu s krabmi a chobotnicami tvorili ich skromný „morský prídel“, na ktorý už čakali prví zákazníci.
Nechajúc ustatých rybárov a čakajúcich kupujúcich som prešiel námestím k „svojmu“ historickému objektu – vojnovému pamätníku, na ktorom v srbsko – chorvátskom jazyku stojí do kameňa vytesaný nápis „VELI IŽ SVOJIM PALIM BORCIMA ZA SLOBODU 1941– 1945“. Pamätník ma zaujal už skôr, lebo aj na Slovensku sú vojnové pamätníky a dokonca ešte aj udržiavané, majú „svojho pána“ Ten mi pripadal taký zvláštny, neupravený, akoby nikto nemal oňho záujem. Domáci okolo neho bez povšimnutia prešli, okolie zarastené zmesou buriny a neopatrovanej dávnejšej kvetinovej výzdoby. Stál tam ako výkričník uprostred pulzujúceho ostrova nikomu nepotrebný, čakajúci na svoj ďalší osud.
Na tribúne stojaci vojak v brigadírke v nižších vojenských čižmách opásaný zväzkom granátov stráži pokoj hrdinov s puškou pri nohe. Nad schodišťom po oboch stranách tabule s menami obetí. Rozpadávajúca sa dlažba, odrazený nos vojaka, domaľovaná červená hviezda na jeho brigadírke bolo to jediné, čo tam pribudlo od mojej poslednej návštevy. Podišiel som bližšie s tým, že si to smutné a pomaly pustnúce miesto vyfotím. Nestačil som si pripraviť foťak, keď sa pri mne pristavil starší, hádal som mu tak sedemdesiat, sivovlasý muž. V ruke mal pár vädnúcich bielych kvetov. Tradičné „dobro jutro“ sa zmenilo na lámavé vysvetľovanie histórie ostrova aj samotného pamätníka zo strany môjho nového ranného spoločníka. Jeho mäkká a mne pomerne zrozumiteľná chorvátčina ma zaujala. Chvíľu sme iba tak stáli a keď videl, že ma to zaujíma a dokonca mu aj rozumiem, tak sme si sadli na lavičku a rozhovor pokračoval.
Vojna, tá strašná posledná svetová, si vyžiadala mnoho obetí, len bývalá veľká Juhoslávia ich mala vyše jeden a pol milióna. Nebolo mesta či dediny, kde by neboli mŕtvi. Boli na oboch stranách, vraždenie civilov, vtedajšou vládnou mocou, ale aj padlých bojovníkov proti nej pribúdalo. Čím sa vojna blížila k svojmu finále, tým pribúdalo krutosti. Oslobodenia a konca vojny sa mnohí nedožili a tak „vďačný ľud“ a novo vzniknutý mnohonárodnostný štát z vďačnosti svojím padlým a mŕtvym postavil po celej zemi pamätníky. „S veľkou slávou a na večné časy bol postavený aj tento náš ižsky,“ pokračoval vo svojom monológu sivovlasý starec, „dokonca pamätník a ostrov navštívil aj doživotný prezident Juhoslávie Josip Broz Tito“. Zo začiatku bol pamätník pýchou ostrova, starali sa oňho školáci, ale aj mestečko. Žijúci príbuzní obeti nosili k pamätníku vždy čerstvé kvety, v čase výročí sa pokladali vence a spomínalo sa.
Čas pokročil, ľudia, pamätníci týchto hrdinských časov vymierali a mladí začali zabúdať na svojich predkov, zabúdať na dobu, keď krvou sa budovala sloboda v zjednotenom štáte. Ten im začal byť akýsi tesný. Prišla nová vojna, nie svetová iba taká naša, noví mŕtvi, noví hrdinovia a zas „vďačný ľud“ na večné časy postavil nové pamätníky, teraz už s posvätením Fraňa Tjudžmana, prvého prezidenta samostatného Chorvátska.
Starý pamätník zostal, nebolo odvahy ho zbúrať, chátra aby sa neskôr rozpadol a nikto si tým nepošpinil ruky. Môj spoločník pozrel na hodinky, vstal, pozrel na vädnúce biele kvety, pozrel na pamätník , váhavým krokom podišiel bližšie, akoby sa bál položiť vädnúcu vecheť kvetov do kamennej vázičky, k nohám na večnej stráži stojaceho vojaka s odbitým nosom a čerstvo namaľovanou červenou hviezdou. Poobzeral sa a položil kvety. Podal mi ruku a s prianím dobrého zdravia sme sa rozlúčili.
Zostal som sedieť, rozmýšľajúc nad pominuteľnosťou „večných čias a vďačnosť ľudu“, spomenul som si na naše malé Slovensko, na naše vojny a našich hrdinov, veď v škole nám ako malým žiačikom vždy pripomínali, že hrdinovia, ktorí položili život za vlasť neumierajú, len táto doba ich bez povšimnutia pochovala. Skoro som zabudol, na čo som sa tu vlastne zastavil. Aha, chcem si ho vyfotiť skôr ako zmizne z námestia tak, ako zrejme zmizol z mysle a sŕdc ľudí, ktorí ho z vďačnosti a na večné časy postavili.
Miroslav Majerník, ostrov Iž, máj 2013

obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 15. 5. 2013 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 164x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou