smahu správy

Tradícia 1. mája v Stropkove zachovaná

V sobotu, 1. mája v popoludňajších hodinách sa konalo v parku „pri fontáne“ verejné zhromaždenie z príležitosti Sviatku práce a 65.výročia oslobodenia, víťazstva nad fašizmom a ukončenia II. svetovej vojny. Už dávno sa 1. máje nenesú v duchu osláv práce, ale sú protestom a bojom o ňu. Z

čias, kedy sme práce mali dostatok, dokonca aj povinnosť pracovať a mnohí si ju nevážili, prišli časy, keď je jej nielen nedostatok, ale mnohí, ktorí si ju vážia a ctia ju nemajú. Kedy, ak nie 1. mája, ktorý na počesť boja amerických robotníkov za sociálne a pracovné práva v 80 – tych rokoch 19. storočia bol vyhlásený za sviatok práce, je najvhodnejší čas vyjadriť svoj vzťah k nej. V Stropkove sme to spojili s oslavou65 slobodných rokov. Po Slovenskej hymne účastníci za zvukov „Pochodu padlých revolucionárov“ položili veniec vďaky osloboditeľom mesta a vzdali hold všetkým bojovníkom proti fašizmu a za našu slobodu. Pieseň práce uviedla časť zhromaždenia venovaného práci a jej nenahraditeľnosti. Zhromaždenie otvoril Ing. Uhrík, predseda OV KSS, ktorý privítal účastníkov a delegáciu ÚVKSS v Bratislave, vedenú podpredsedníčkou ÚV KSS a kandidátkou vo voľbách do NRSR za KSS, MUDr. Annou Sotákovou, a členmi ktorej boli naši kandidáti, Ing. Jozef Kriško a Emil Cina. Delegáciu SZPB viedol člen OblV. SZPB vo Svidníku a podpredseda V-ZO SZPBv Stropkove PaedDr. Jozef Iľkiv. Vo svojom príhovore MUDr. Sotáková pripomenula históriu vzniku Sviatku práce, obete, ktoré priniesli bojovníci za osemhodinový pracovný čas, za sociálne práva a právo na prácu a zodpovedajúcu odmenu za ňu. Vysvetlila aj program KSS, ktorý nechce ľuďom zabezpečovať sociálne dávky a charitu, ale dať im plnohodnotnú prácu a odmenu za ňu takú, aby z odmeny normálny pracovný čas mohli pracujúci slušne žiť a regenerovať svoje sily. Kritizovala súčasnú celkovú ekonomickú, ale hlavne morálnu krízu, ktorej príčinou je chamtivosť a samotná podstata kapitalizmu – vykorisťovanie. Bohatí na kríze, ktorú sami pripravili a vyvolali, bohatnú a chudobní majú čoraz menej prostriedkov na živobytie. Otcovia rodín, ale čoraz viac aj matky musia za prácou odísť do zahraničia, a tým sa stráca hlavný cieľ rodinného života – výchova. Deti vychováva ulica, alebo pochybné partie a vytráca sa zo života solidarita generácii. Mladým sú starší, aj rodičia, na príťaž a odmietajú prispievať na dôchodky. Zabudli, alebo vôbec nepoznajú rozprávku o troch grošoch. „Sociológovia“ volajú po zvýšení odchodu veku do dôchodku a práce niet ani pre súčasných prácechtivých.„Tiežpodnikatelia“ vyplácajú pracovníkom minimálnu mzdu aby nemuseli odvádzať dane a poplatky štátu, berú zisky do svojich vrecák a v prípade krízy hromžia na štát, ktorý nič nedostal, že sa nevie postarať o nezamestnaných a o dôchodcov. Zisky áno – zodpovednosť nie! Pripomenula, že programom KSS je odstrániť tieto anomálie a toho je schopný jedine socializmus.
PaedDr. Iľkiv zablahoželal Stropkovčanom k 65 slobodným rokom, rokom bez vojen. Pripomenul, že napriek súčasným falzifikátorom dejín, slobodu nám priniesli v tvrdých bojoch z východu naši slovanskí bratia a naši, československí vojaci. Nemožno vymazať zásluhu ZSSR na víťazstve v II. sv. vojne a porážke fašizmu a jeho domácich pomáhačov. Akékoľvek snahy o znižovanie rozhodujúceho podielu ZSSR a slovanských národov na Víťazstve sú určené na neúspech.
Keďže ani vo vojne sa stále iba nebojovalo, ale našiel sa čas aj na zábavu a tanec, po hymne všetkých pracujúcich – Internacionále vystúpil folklórny súbor Stropkovčan, vedený Mgr. Annou Knežovou a spevom a tancom umocnil slávnostnú a predsa len radostnú májovú atmosféru. Potom dobre padol dúšok občerstvenia v krčme U Lenina, kde sa mohli účastníci porozprávať a pobaviť a vymeniť si dojmy a názory. K vydarenému dňu prispelo aj počasie a tak mohli účastníci konštatovať, že to bol „vydarený deň“.
Ján Uhrík

redakcia | 12. 5. 2010 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 229x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou