smahu správy

Poddukliansky knihovník

obrazekTak už to na tom svete chodí, niečo sa končí a niečo začína. Skončil sa práve tohtoročný mesiac marec, ktorý je hlavne pre nás, knihovníkov, tradične mesiacom knihy. Knihy, ktorá je najväčším priateľom človeka od vynálezu kníhtlače a ktorá patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých. A čo sa začína?

Keďže si dnes už ťažko vieme predstaviť svoj život bez techniky a internetu, patrí to k našej dobe a celkovému vývoju, rozhodli sme sa aj my v Podduklianskej knižnici vo Svidníku zapojiť do tohto fenoménu dnešnej modernej spoločnosti a to vydávaním elektronického časopisu pre knihovníkov, ale aj pre našich používateľov a pre ostatných návštevníkov internetu, ktorí si nájdu chvíľku času a nazrú na stránky tohto časopisu, ktorý bude od apríla 2010 dostupný vo formáte PDF na webovej stránke www.podduklianskakniznica.sk. Keďže sme ešte len na začiatku náš časopis je zatiaľ iba občasníkom.
Už sám názov časopisu Poddukliansky knihovník hovorí, že príjemcami časopisu budú predovšetkým knižnice a knihovníci Svidníckeho regiónu. Časopis vyjde aj klasickou tlačenou formou, pretože klasika má aj v dnešnej dobe stále svoje kúzlo.
Keď sme sa zamýšľali nad vydávaním a obsahovou náplňou časopisu a zvažovali jednotlivé rubriky, prišli sme k záveru, že by bolo dobre podeliť sa so svojimi skúsenosťami v oblasti knihovníctva, s poskytovaním knižničných a informačných služieb s ostatnými knihovníkmi nášho regiónu, ale aj s ostatnými knihovníkmi aj neknihovníkmi. Venovať by sme sa chceli rôznym oblastiam knihovníctva, detskému čitateľovi, novým knihám, službám našej knižnice, a v budúcnosti by sme privítali informácie o podujatiach a živote ostatných knižníc nášho regiónu. V prvom čísle nášho časopisu okrem iného nájdete rôzne rubriky, ako napr. Knižnica pre všetkých, kde sa dozviete o obľúbených knihách našich používateľov prostredníctvom nástenky na ktorej vyjadrujú svoje pocity a dojmy z prečítaných kníh. Predstavíme Vám aj vlastnú tvorbu našich knihovníčok, prečítate si krátke anotácie kníh, ktoré vyšli v poslednom čase na knižnom trhu, na svoje si prídu aj tí, ktorí majú radi rôzne krížovky, hádanky, rébusy, ale aj tí, ktorí sa radi zasmejú. Nájdete tam niečo aj z jazykového okienka, aké medzinárodné dní sme si v prvých troch mesiacoch roka pripomenuli, ale aj Galériu slávnych osobností. Pre elektronické vydávanie časopisu sme sa rozhodli nielen pre nižšie finančné náklady, ale hlavne pre prístup neobmedzeného počtu používateľov, ktorým umožnime listovať v časopise. Prispievateľmi do nášho periodika sú zatiaľ iba knihovníci našej knižnice, no veríme, že postupom času sa k nám pridajú aj naši profesionálni i neprofesionálni knihovníci regiónu, čitatelia a možno aj knihovníci ostatných knižníc.
A čo dodať na záver, iba ak to, aby sa nášmu novému časopisu darilo, aby mal dostatok nielen čitateľov, ale aj prispievateľov a redakcia časopisu, aby mala vždy dobrú ruku pri výbere príspevkov, veď knižnice a internet predsa môžu v spoločnosti existovať vedľa seba a vzájomne sa dopĺňať.
Nadežda Mičáková, PK Svidník

obrazek

redakcia | 7. 4. 2010 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 208x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou