smahu správy

Gabriel Foťko rozpráva o chove včelích matiek a o živote v úli

obrazek„Neexistuje žiadny iný živočích, kde by matka prenechávala svoje obydlie dcére.“

Gabriel Foťko je jediným chovateľom včelích matiek v okrese Stropkov. Ako sám hovorí, chov včelích kráľovien je vysokou školou včelárstva. Prečítajte si fascinujúce rozprávanie o živote v úli, kde má všetko svoj systém, svoj zmysel, kde sa naplno odráža odveká múdrosť prírody, kde je existencia každej včely podriadená jedinému účelu – slúžiť ostatným.

Čo je hlavnou úlohou včelej kráľovnej?
Včelia matka sa stará o reprodukciu včelstiev. V reprodukčnej sezóne denne kladie vajíčka, vyprodukuje ich dva až dva a pol tisíc. Z týchto vajíčok sa za 21 dní vyliahnu včielky, ktoré sa starajú o znášku. Včela cez leto žije maximálne tri týždne, pretože sa doslova upracuje na smrť. Prejde štyrmi štádiami – kŕmička, čistička, strážkyňa, lietavka, a potom hynie. Reprodukčná schopnosť matky je veľmi dôležitá, pretože od nej závisí kvalita celého včelstva z hľadiska sily, chorôb, znáškových pomerov. Ak je matka zdravá a má dobrý genofond, včelstvo sa veľmi rýchlo a zdravo rozvíja a má dobré znášky.
Ako sa chovajú včelie matky?
Chovatelia včelích matiek, ktorých je na Slovensku 44, priamo zasahujú do genetiky včelstva. Sme systematicky riadení cez Štátnu plemenársku správu. Kvalitné matky nakupujeme zo šľachtiteľských staníc a ďalej rozmnožujeme. To znamená, že ja mám rozmnožovací chov. Ten spočíva v tom, že špeciálnym spôsobom prelarvujem vajíčka do špeciálnych buniek, následne ich umiestnim do včelstva, včely vystavajú materskú bunku, v ktorej je nadmerné množstvo materskej kašičky a v týchto podmienkach sa nám na 15. deň vyliahne včelia matka. Po vyliahnutí ju osadíme do malého uhlíka, ktorý my, včelári, voláme oplodniačik. V ňom sa matka do 10 dní oplodní. S včelou materskou bunkou sa môže manipulovať výlučne na šiesty, deviaty a štrnásty deň. Mimo týchto dní sa s ňou manipulovať nesmie, pretože by sa poškodila. Včelia matka je rujnou na 3. deň po vyliahnutí. Pokiaľ sa neoplodní od tretieho po siedmy deň, stráca na kvalite. Jedna matka sa oplodňuje približne 16 trúdmi. V spermotéke si uchováva vajíčka z tých trúdov a následne, keď vajíčka kladie, spermotéka vajíčka oplodňuje. Je zvláštnosťou, že včelie matky a včelie robotnice sa liahnu z oplodneného vajíčka, ale trúdy výlučne z neoplodneného. Dodnes nikto na svete tento jav neobjasnil. Vzhľadom na to, že trúdy sa liahnu z neoplodnených vajíčok, nevieme so 100 % istotou určiť otca trúda. To znamená, že nevieme určiť ani gény trúdov, a pri tom až 75 % genetických vlastností dedia včely po trúdoch a len 15 % po matke.
Predpokladám, že matka kráľovná bude zrejme väčšia ako ostatné včely. Ako rozoznáte trúda od robotnice?
Včelia matka je najväčšou včelou len v letnom období. V zimnom je naopak, najmenšou včelou v úli. Robotnice majú žihadlo, trúdy žihadlo nemajú.
Už sme spomínali, že každá včela plní vo včelstve špecifickú úlohu…
Trúdy majú v hierarchii života včiel jedinú úlohu – oplodniť matku. Sú veľmi dobre kŕmené včelami robotnicami. Včelia matka má za úlohu klásť vajíčka. Tiež je veľmi dobre kŕmená robotnicami najmä sladinou a materskou kašičkou. Robotnice – kŕmičky majú za úlohu starať sa o vajíčka v bunkách, lietavky donášajú sladinu, ktorú spracuvávajú v žľaze, kde ju obohacujú o všetky enzýmy, minerálne látky a stopové prvky. Tento produkt – med, následne ukladajú do buniek. Okrem toho včely do úľa prinášajú aj propolis. Ide vlastne o tmel, ktorý má dodnes neprekonané antibakteriálne účinky. Propolisom včely tmelia celý úľ. Keďže med obsahuje len 0,5 % bielkovín, včely si do úľa donášajú aj peľ. Jedna skupina včiel sa stará výlučne o uskladnenie peľu. Každá včela robotnica má medzi 2. a 4. šupinkou na tele tzv. voskotvorné žľazy, v ktorých sa produkuje vosk.
Môžete popísať vplyv ročných období na život vo včelstve?
Počas zimného obdobia sa o matku starajú robotnice, žiadne trúdy vtedy nie sú. Zimná generácia včelstiev sa liahne niekedy v auguste a jej životnosť je pol roka, na rozdiel od letných generácií, ktoré sa, ako som už spomínal, dožívajú len troch týždňov. Dodnes nikto neprišiel na to, prečo je to tak.
Koľko rokov sa dožíva včelia kráľovná?
Matka prežíva až päť rokov, ale jej reprodukčné vlastnosti sú najlepšie do troch rokov. My, chovatelia matiek, pokiaľ máme dobrú matku, podržíme ju aj päť rokov, aby sme od nej odoberali vajíčka na prelarvovanie kvôli dobrému genetickému materiálu. Čo sa týka produkčného včelstva, tak matka staršia ako tri roky nemá pre včelstvo význam. Preto matky obmieňame každé dva roky. Prvým a druhým rokom sú veľmi výkonné, tretím rokom slabnú. Staré matky jednoducho utratíme a vyhodíme z úľa.
Zvláštnym prírodným úkazom je roj včiel zavesený na konári stromu. Ako vlastne k rojeniu dochádza?
Ide o prirodzený spôsob vývinu včelstva, ktorý v sebe ukrýva ďalšiu veľkú záhadu v živočíšnej ríši. Neexistuje žiaden iný živočích, kde by matka odišla zo svojho pôvodného obydlia s nejakou kolóniou a toto prenechala svojej dcére. Toto robí len včelia matka. Včely sa roja vtedy, keď je ich v úli prebytok a začínajú mať malý priestor pre život. Vtedy donútia matku položiť vajíčko do materskej misky, ktorú vopred postavia a po zaviečkovaní nového vajíčka v materskej miske včelia matka s určitou časťou včiel z úľa odletí, teda sa vyrojí.
Znamená to, že včelstvo sa rozdelí na dve kolónie. Čo sa ďalej deje v úli a aký osud čaká roj?
Ak chceme mať dobré znášky medu, musíme rojeniu zabrániť. Lebo roj si so sebou odnesie 3 – 5 kg medu. Pokým sa v úli vyliahne nová matka, pokým sa oplodní, prebehne minimálne 15 dní a za tú dobu sa nevyliahnu žiadne včely. Stavy včelstiev poklesnú a nemá kto sladinu a med doniesť do úľa. Včely sa už nestarajú o donášku medu. Donesú si ho len toľko, aby mali na prežitie a starajú sa len o mladú matku, aby sa čím skôr oplodnila a tým vlastne zachránila celé včelstvo. Rojeniu sa dá zabrániť jednoduchým spôsobom – zväčšovať životný priestor včiel. Ja osobne som mal minulého roku zo 120 včelstiev len štyri roje.
Čo ak sa rojeniu predsa len nepodarí zabrániť?
Ak sa včelstvo predsa len vyrojí, tak prvé, čo urobíme po osadení roja do úľa je, že vymeníme matku. Nevýhodu má včelár, ktorý si matky neoznačuje, pretože nikdy nevie, akú starú matku má v roji. Ak je tam 2-ročná matka, na budúci rok mu včelstvo prinesie úžitok, ale ak je tam 3, 4-ročná matka, tak včelstvo veľký úžitok neprinesie, lebo v ňom klesá reprodukčná schopnosť. Takže prvým krokom po osadení roja by mala byť výmena matky. Keď už sa majú včely vyrojiť, nech sa tak stane radšej niekedy v polovici júna, nie v čase, keď je znáška.
Čo sa stane s rojom, ktorý nechá včelár napospas osudu?
Dnes už včela bez človeka vo voľnej prírode neprežije. Keď sa včelár o roj nepostará, všetky včely uhynú.

obrazek

Andrea Stupáková | 23. 12. 2009 | Rozhovory | Odkaz na článok | | 3000x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou