smahu správy

Vyhlásenie OC KDH k priebehu volieb do orgánov VÚC PSK v okrese Stropkov

Priebeh volieb do orgánov vyšších územných celkov v sobotu 14. novembra bol na Slovensku poznačený jednak slabšou účasťou voličov na voľbách, no predovšetkým bol poznačený nekalým kupovaním voličov rómskej menšiny. Takéto formy kupovania voličov zaznamenali okrskové, obvodné komisie, ale aj ústredná volebná komisia.

Tieto nelegálne formy kupovania voličov sú trestným činom marenia priebehu a výsledku volieb. Sú však ťažko dokázateľné, ale bezpochyby sa tieto nelegálne skutky stali a ľudia to evidentne zaznamenali.
Je smutné a poľutovaniahodné, že aj v našom okrese bolo v masívnej miere zaznamenané kupovanie voličov rómskej populácie, predovšetkým pri voľbe poslancov do VÚC. Za odovzdaný hlas boli poskytované rôzne naturálie (drevo, chlieb, saláma, alkohol, atď.), ale aj určitá finančná čiastka vyplatená „na ruku“ s tým, že voliči mali vopred určené koho majú „zakrúžkovať“.
Je verejným tajomstvom, a v meste sa o tom veľa hovorí, že aj jeden z úspešných kandidátov na poslanca bol zvolený aj vďaka tejto nelegálnej forme kupovania voličov. Potvrdzujú to svojimi vyjadreniami priamo zainteresovaní rómski spoluobčania, ktorí húfne chodili voliť po zotmení vo večerných hodinách.
Potom sa nikto nemôže diviť, že pre tohto „úspešného“ poslanca zvolenie nie je prekvapením, ale jednoznačným očakávaním.
Žiaľ, mandát takéhoto poslanca je od začiatku nedôveryhodný a znehodnocuje jeho výkon počas celého funkčného obdobia.
Každý slušný občan a volič by mal takéto nelegálne praktiky odsúdiť, pretože v budúcnosti bude výsledkom takejto nekalej súťaže to, že víťazmi volieb nebudú najlepší kandidáti, ale kandidáti, ktorí takto „zainvestujú“ do volieb najviac peňazí.

Vážení občania,
vyzývame Vás, všetkých voličov, ako aj predstaviteľov politických strán, aby ste verejne odsúdili takéto praktiky. Je na nás všetkých, aby v budúcnosti o víťazoch volieb nerozhodovali peniaze at pokrivený charakter.
Okresné centrum KDH Stropkov

redakcia | 25. 11. 2009 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 198x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou