smahu správy

Manželia Vinczeoví sa predstavili na doskách stropkovského divadla

obrazokV ich podaní sme mohli vidieť tragikomédiu Odchody vlakov

Priaznivci divadla a špeciálne fanúšikovia Adely a Viktora Vinczeových si prišli uplynulý utorok na svoje. Moderátorská dvojica sa divákom predstavila v netradičnej polohe. V stropkovskom divadle predviedli svoje skvelé herecké schopnosti a divákom sa vôbec po prvýkrát predstavili ako herecké duo v tragikomédii Odchody vlakov.

„Publikum tu v Stropkove bolo naozaj skvelé. Máte tu veľmi pekný „kulturák“. To nebýva pravidlom! Stropkov nás minimálne v týchto dvoch veciach veľmi pozitívne prekvapil,“ zhodli sa Adela a Viktor Vinczeoví.
„Je to naša skutočná prvotina. Ja mám za sebou nejaké tie ochotnícke počiny, ale nikdy nie s celoslovenským presahom. Pre Adelku je to prvý herecký počin a rovno vo veľkom po celom Slovensku,“ priblížil V. Vincze.
„Tak! A len dvaja. Teším sa z toho, pretože to nejako funguje. Samozrejme by sa to dalo hrať aj lepšie, ale myslím si, že sa to ľuďom páči a skrátka to ide ako má,“ dodáva s úsmevom A. Vinczeová.
„Hlavne, že nás to baví. Je to v ten deň pre nás taký výlet, pretože keď hráme, už si nič neplánujeme. Je to pre nás zmena a taká dovolenka v regiónoch Slovenska ďaleko od domova,“ tvrdia zhodne obaja.
Odchody vlakov sú príbehom dvoch neúspešných hercov, ktorí sa aj za cenu totálneho kolapsu snažia zachrániť svoje predstavenie, dobrú povesť a zvláštny milenecký vzťah. Hra prináša počas 90 minút veľké množstvo zábavných i krkolomných situácií. Tragikomické konanie oboch hlavných postáv odráža ich túžbu po uznaní a vzájomnej blízkosti na javisku i mimo neho. Je to komický a zároveň veľmi citlivý príbeh, ktorý nabáda k zamysleniu sa nad rolami, ktoré v živote hráme všetci a často nedokážeme určiť, ktorá z nich je tou pravou.
„Vymyslel to celé Viktorov otec, ktorý je režisérom tohto predstavenia. Dlhodobo sa venuje divadelným produkciám amatérskeho neprofesionálneho typu. Dejú sa tiež rôzne fúzie… Je síce z podnikateľskej brandže, ale vždy mal veľmi rád divadlo. On nás nahovoril aj na toto predstavenie,“ ozrejmila Adela.
Manželov Vinczeových sme sa tiež opýtali, či chystajú niečo nové a či sa môžeme tešiť na ďalšie predstavenie v ich podaní. „Práve dnes sme sa o niečom takom bavili pri obede, ale bolo to v neistých širokých kontúrach,“ povedal V. Vincze s tým, že výhľadovo sa nebránia niečomu ďalšiemu. „Toto máme už tak naučené. Radi by sme hrali to, čo vieme a čo sme si zažili, v mestách, v ktorých sme ešte neboli,“ dodal Viktor.
„Každá hra má nejakú životnosť a všetko má nejaký prirodzený vývoj. Ak by jedného dňa toto predstavenie už splnilo svoj účel a náhodou by naša amatérskosť v nejakom predstavení dávala zmysel, tak prečo nie, no nemalo by to byť nasilu,“ vraví Adela.
Na obhliadku mesta Stropkov tejto podarenej dvojici neostal žiaden čas, no zopár postrehov predsa len majú. „Po ceste sme videli veľa kamiónov, …kamióny, kamióny, kamióny a potom ďalšie kamióny. Videli sme tiež veľa milých ľudí i záhradu mestského kultúrneho strediska… to je všetko, bohužiaľ, pretože hráme opäť v Liptovskom Mikuláši, Bytči,… takže sa znova presúvame. Poznáme teda iba „kulturáky“ a blízke okolie,“ zhodli sa.
Adela a rovnako aj Viktor majú úplne identické väzby na východné Slovensko. Ich mamy sú Prešovčanky a otcovia polovičný Maďari z juhu. „V Červenici v okrese Prešov som trávil celé svoje detstvo. Som tu skoro doma. Dokonca som istého času vedel hutoric po východniarsky, kým som sem chodil pravidelne. Teraz sa to už trocha opustilo,“ priznal V. Vincze.
„Ľuďom by sme chceli odkázať, aby chodili do divadla, pretože sú fenomenálnym publikom, takže by bola škoda, keby ich herci nezažívali. Je nám jasné, že investovať do lístkov do divadla je vecou, ktorú si niektoré rodiny musia premyslieť dvakrát. Myslíme si však, že je to jedna z tých lepších investícií. Nie kvôli nám, ale kvôli tomu, že to človeka kultivuje a dokonca ho to môže nabiť tou dobrou energiou,“ myslí si Adela a Viktor len dodáva, že z toho vychádza aj slovo kultúra, že by mala kultivovať aj tých čo sú hore, aj tých čo sú dole. „Keď sa kultivuje národ, tak národ je zdravý,“ uzavrel V. Vincze.

obrazok

Andrea Fecková | 4. 10. 2019 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 261x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou