smahu správy

Na festivale v Lomnom ocenili rodákov

Uplynulá sobota patrila našej tradičnej kultúre aj v Lomnom. Obec tam spolu s Podduklianskym osvetovým strediskom vo Svidníku zorganizovala festival s podtitulom „Poznávaj a uchovávaj tradície svojich predkov“. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín a dobrých sponzorov.

Prišlo niekoľko stoviek divákov. Najviac potešilo, že medzi nimi bolo aj viacero mladých rodákov, ktorí posledné roky žijú a pracujú v zahraničí spolu s rodinami. Mohli nielen stretnúť svojich blízkych a susedov, ale aj vidieť vystúpenie piatich hudobno-speváckych skupín, ľudového rozprávača a folklórny súbor. SSk Holosy z doliny (mužské duo Vasilenko-Hrib) festival otvárali. Ženská spevácka skupina Zornica z Humenného priniesla repertoár, ktorý si s ňou pospievalo celé publikum. SSk Lomenčan, ktorú vedie starostka obce Ľudmila Hospodárová, bola na domácom javisku ako oheň. Je o nej známe, že skupina piesne nielen zbiera, ale sama si píše aj texty. Tri generácie milovníkov ľudovej hudby priniesla SSk Františka Lizáka. Vystupoval totiž otec, dcéra a vnučka a sálou sa niesli okrem iných aj goralské melódie. K vrcholom popoludnia isto patrilo vystúpenie dedinskej FSk Krasňanka z Košíc. Bohato zastúpený súbor prišiel v krásnych kostýmoch, ktoré si sami členovia šijú podľa dobových fotografií. Oblečenie aj repertoár pochádzajú z ich obce, ktorá patrí do regiónu Abov. Medzi dvomi vystúpeniami skvelých mladých spevákov a tanečníkov bola FS Makovice zo Svidníka, ktorá sa na Slovensku predstavila poslednýkrát pred odletom na letné turné na portugalskú Madeiru. Okrem spevu a tanca diváci mohli vypočuť vtipy rozprávača Igora Lattu alias Kuma Mačanku. Zimomriavky na javisku aj v hľadisku vyvolala záverečná skladba „Dajže Bože dobryj čas“, ktorú si zaspievali všetci účinkujúci spoločne.
Tento festival sa niesol aj v duchu 650. rokov prvej písomnej zmienky o obci Lomné. Obecné zastupiteľstvo sa rozhodlo udeliť pamätné listy niekoľkým spoluobčanom. Ocenené boli napríklad niekdajšie učiteľky z MŠ a ZŠ, ale aj mnohonásobný darca krvi. Večer bol pre všetkých pripravený guláš a do noci pokračovala tancovačka na zábave.
Počas podujatia si hostia mohli prezrieť aj časť výstavy venovanej osobnostiam, ktoré zasiahli do histórie Rusínov. Festival si mohli užiť aj deti. Vyšantili sa na nafukovacích atrakciách.
Poďakovanie patri obecnému zastupiteľstvu ,podduklianskému osvetovému stredisku zo Svidníka ako aj sponzorom: firme LUMASEK, p. Michalovi Tabakovi, p. Jozefovi Dubasovi, p. Vatraľovi, p. Hospodárovej, p. Ivanko, DP Lomné, p. Čečkovej Anne , p. Semančikovi, p. Maťašovi, p. Jakubovi, p. Čečkovej Ivane, Poľovníckej spoločnosti Sakalov Lomné a p. Marchevkovi.
Obec Lomné

redakcia | 23. 8. 2019 | Obce okresu | Odkaz na článok | | 60x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou