smahu správy

Na slovíčko s huslistom, primášom, spevákom, folkloristom i moderátorom Ondrejom Kandráčom

obrazokPrvé husle dostal od svojho pradeda. Tie však znivočil, pretože si ako malý chlapec, neuvedomoval ich hodnotu. Neskôr dostal husle od svojho otca a tvrdo na nich trénoval. Dokonca spočiatku so zaťatými zubami. Oplatilo sa. Dnes žne úspechy so svojou kapelou Kandráčovci nie len na Mega turné Open Air 2019.

Kedy ste prvý raz na husliach začali hrať?
Môj pradedo bol dedinský huslista v jednej obci pri Lipanoch a ja som zdedil jeho staré husle, ale tie som znivočil, pretože neuvedomil som si, akú majú hodnotu. Hral som s nimi ping-pong, vozil som sa na nich po šmýkačkách a na pieskovisku som s nimi prehadzoval piesok, takže som ich skántril. Možno to malo nejaký zmysel, pretože som si tie husličky opäť osvojil, v tom ďalšom vývine hudobnom. Otec mi kúpil polovičné husličky, to boli tie najmenšie, teda tie menšie, najmenšie sú štvrťové a osminové. Tak začala moja cesta postupne, nechcelo sa mi, zaťaté zuby a tak to išlo.
Majiteľom súčasných huslí ste ako dlho?
Tak ja tie husle nejako extra neprežívam. Viažem sa nie k tým hmotným veciam, ale k tým duchovným. Tieto husle, ktoré mám vo vlastníctve momentálne majú necelý rok. Nie je to nič svetoborné, ani nič historický dlhé.
K akým duchovným veciam sa viažete?
Som veriaci človek a nehanbím sa za to. Čerpám kresťanskú inšpiráciu pokoj, zmysel, pravdu. Normálna vec.
Kedy ste začali spievať?
Keď som sa narodil. Už v bruchu, pretože mama je vynikajúca speváčka a vravela, že spievala nie od ranného, útleho detstva, ale prenatálneho obdobia. A ja som to tak nejako podvedome vnímal.
Čím sa vo svojej vlastnej tvorbe nechávate inšpirovať?
Mnohými vecami. Som človek tvárny a nemyslím si, že to čo robím je najdokonalejšie na svete. Sú ľudia ďaleko talentovanejší, šikovnejší aj huslisti, aj speváci, či muzikanti, pred ktorými vzdávam rešpekt. Od nich čerpám množstvo inšpirácií či už tých slovných, moderátorských až po hudobné, aranžmá, melódie, žánre, štýly, všetko možné.
Aký vzťah máte k vašej rodnej obci Krásna Lúka?
Dnes boli v mojej rodnej obci slávnosti. Aj napriek tomu, že včera sme odohrali koncert v Terchovej, v noci som sadal do auta a išiel som k mojim rodákom. Bol som na slávnostnej liturgii a poobede som vystúpil v rámci kultúrneho programu. Bolo to veľmi náročné, cestoval som celú noc, prespal som pár hodín a fungoval som ďalej a dnes som tu vo Svidníku večer. Nedalo mi, aby som ich nepozdravil. Keď človek nie je hrdý na svojich vlastných a keď zapiera svoje korene, ako môže byť potom hrdý na to čo je.
Ako vzniklo zoskupenie Šebej, Leško, Maťaš, Dvorščák, Kandráč?
Spontánne. Šťastie ako hovoria Rusi. Sú to moji spolužiaci, tí traja. Tibor Dvorščák prišiel neskôr. Vznikla ľudová hudba Ondreja Kandráča v roku 2003 a tak to išlo.
Relácia všetko čo mám rád je na Slovensku jedna z najpopulárnejších. Ako došlo k spolupráci na tejto relácii práve s pánom Štefanom Skrúcaným?
Vedenie Telelvízie JoJ má oslovilo či by som nešiel do nejakého ďalšieho projektu…
Vaše detičky majú tiež hudobné nadanie. Vystupovali ste už aj spoločne na pódiu?
14. júla spievali so mnou na pódiu v mojej rodnej dedinke a mali obrovský aplauz, dokonca väčší ako ja. Vtedy je to super. Ja sa najviac teším z toho, ak ma raz niekto nejakým spôsobom prerastie. To znamená, že som človek prajný. Keď vidím nejaké mladé talenty, prečo by som mal udupávať ich talent. Práve naopak, nech sa rozvíja. Práve vtedy je ten rodič šťastný, ak deti sú úspešnejšie ako je on. Neplatí to len o deťoch, ale platí to aj o ďalších muzikantoch. Vidím, koľko šikovných talentov je na Slovensku a ja im fandím, držím palce, mnohým aj pomáham v rámci možností a ako sa dá. Buďme prajní jeden k druhému a jednoducho aj ten samotný človek, ktorý praje tomu druhému sa bude mať dobre a bude šťastný a toto je alfa a omega celého príbehu šťastia.
Vaše deti sú síce ešte malé, ale myslíte si, že sa vydajú na hudobnú dráhu?
Neviem. Nechcem nič robiť nejakým spôsobom na silu. Sú talentovaní hudobne, zdedili nejaké gény, vlohy po mne. Manželka moja je zase vynikajúca textárka. Má fantastickú pamäť, toto zdedili po nej. Ak sa raz rozhodnú byť muzikantmi, hudobníkmi, spevákmi, tak ich v tom budem podporovať, ale ak nie, ak povedia, že ich to nebaví, nebudem tlačiť na pílu. Raz si v živote vyberú čím budú. Hlavne nech sú čestní a solídni ľudia.
Ako vznikal váš spoločný hit s bratmi Kollárovcami – Chlapci spod Tatier, ktorý bude pravdepodobne obrovským hitom?
Organizátor celej tejto šnúry prišiel s touto pesničkou a treba povedať, že je to veľmi chytľavá pesnička. Text vymyslel Branislav Jančich.
Ide v prípade Mega turné Open Air o prvú vašu vážnejšiu spoločnú spoluprácu s bratmi Kollárovcami?
Dá sa povedať, že áno. Mnohí si myslia, že je nejaká rivalita medzi týmito dvoma kapelami. Nie je to pravda. Dnes to bolo aj vidno. My si s chalanmi rozumieme aj ľudsky aj muzikantsky. Prečo by sme sa mali trieštiť, deliť a robiť si zle. Práve naopak, buďme spolu a robme radosť ľuďom po celom Slovensku.
Martina Cigľárová, Jana Savčáková

obrazok

redakcia | 2. 8. 2019 | Rozhovory | Odkaz na článok | | 290x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou